Silesion.PL

serwis informacyjny

Pułkownik Tomasz Białas odchodziz 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Pułkownik Tomasz Białas odchodziz 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Pułkownik Tomasz Białas odchodziz 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Jednostką tą dowodził od początku jej istnienia tj. od 2018 roku.

To właśnie pod jego dowodzeniem z powodzeniem wprowadzono tu pierwszą w Siłach Zbrojnych Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą z psami kontraktowymi. Tu też powstał nowatorski Kurs Wawelberga. Projekt, którego celem jest podnoszenie poziomu wyszkolenia dowódców i instruktorów odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie szkoleń. Kurs prowadzą najlepsi z najlepszych – byli komandosi jednostki specjalnej z Lublińca.

Płk Białas nie rozstaje się jednak z mundurem. 11 września decyzją Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka obejmie stanowisko Dowódcy 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.

– Kończąc służbę w 13 ŚBOT czuje się jak ojciec który w pewnym momencie musi opuścić dorastające już dziecko aby samo mogło dalej się rozwijać. Obejmując dowodzenie 25 BKP oczekuje nowych wyzwań, które pozwolą mi wykorzystać nabyte w służbie doświadczenie. – powiedział płk Białas.

Jego podwładni podkreślają, że płk Białas jest nie tylko Dowódcą ale prawdziwym przywódcą.

– Płk Tomasz Białas to dowódca za którym od wielu lat podążają żołnierze, było tak w 1 Pułku Specjalnym Komandosów, w JWK, w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych jak i w WOT. To człowiek z wielką charyzmą i lider na niespotykaną skalę – zaznacza st. chor. Rafał Cich, Starszy Podoficer Dowództwa 13 ŚBOT.

Pułkownik Tomasz Białas jednostką tą dowodził od początku jej istnienia tj. od 2018 roku
Pułkownik Tomasz Białas jednostką tą dowodził od początku jej istnienia tj. od 2018 roku

Płk Tomasz Białas jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, był dowódcą zespołu bojowego oraz szefem pionu szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Trzykrotnie uczestniczył w misjach poza granicami kraju, podczas których szkolił do walki z terrorystami – Irakijczyków i Afgańczyków.

Instruktor spadochronowy a prywatnie pasjonat motocykli. Po doświadczeniach w formowaniu 6. Mazowieckiej Brygady OT wrócił na Śląsk. Tu wykorzystał swoją wiedzę i bogate doświadczenie bojowe.

Laureat Buzdygana 2012 za osiągnięcie bezprecedensowych w historii misji ISAF efektów operacyjnych. Odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego klasy II za umiejętne i skuteczne dowodzenie jednostką bojową, wybitne czyny połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa czasie pokoju.

W 2011 r. w Kabulu jako pierwszy żołnierz polskich wojsk specjalnych w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych, Barack’a Obamy uhonorowany został medalem za chwalebną służbę – Meritorious Service Medal.

Płk. Białasa na stanowisku Dowódcy 13 ŚBOT zastąpi płk. Paweł Piątkowski dotychczasowy Szef Zarządu Logistyki Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze