Silesion.PL

serwis informacyjny

VIN: Jak sprawdzić samochód przed zakupem czyli autoDNA

Stluczka OC ubezpieczenie samochod bok

.

W dzisiejszych czasach kupno używanego samochodu to poważna decyzja, która wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie zawsze możemy być pewni, co do historii i stanu technicznego pojazdu, dlatego warto skorzystać z różnych narzędzi, które pomogą nam dokładnie poznać samochód, który zamierzamy kupić. Jednym z takich narzędzi jest numer VIN, który pozwala na sprawdzenie historii pojazdu.

Numer VIN to unikalny 17-znakowy kod, który jest przypisany do każdego pojazdu. Zawiera on informacje o producencie, modelu, roku produkcji oraz numerze seryjnym samochodu. Dzięki niemu możemy poznać historię pojazdu, taką jak: czy samochód był kiedykolwiek wypadkowy, czy był kradziony, jakie były jego poprzednie właściciele oraz czy miał jakiekolwiek problemy związane z serwisem czy przeglądami technicznymi.

Aby sprawdzić historię pojazdu dzięki numerowi VIN, należy skorzystać z usług firm, które zajmują się tego typu działalnością. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują sprawdzenie historii pojazdu na podstawie numeru VIN, a większość z nich działa online, co ułatwia sprawę. Wystarczy wpisać numer VIN na stronie internetowej danej firmy, a w ciągu kilku minut otrzymamy raport z informacjami na temat historii pojazdu.

Raport, który otrzymamy, zawierać będzie informacje o historii pojazdu, takie jak: czy pojazd był kiedykolwiek wypadkowy, czy był kradziony, czy był używany jako pojazd służbowy, jakie były jego poprzednie właściciele oraz jakie były wyniki przeglądów technicznych i serwisowych.

Warto zaznaczyć, że usługi takie jak sprawdzanie historii pojazdu są płatne, jednak koszt takiej usługi zwykle nie jest bardzo wysoki i zdecydowanie warto go ponieść, aby mieć pewność co do stanu technicznego i historii pojazdu, który zamierzamy kupić. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre firmy oferują nie tylko raport z historii pojazdu, ale także dodatkowe usługi, takie jak wycena pojazdu, która może być przydatna, gdy chcemy sprzedać swój samochód.

Wniosek jest prosty: przed zakupem używanego samochodu warto skorzystać z usług firm oferujących sprawdzanie historii pojazdu na podstawie numeru VIN. To pozwoli nam uniknąć wielu niepotrzebnych kłopotów i zwiększy naszą pewność co do stanu technicznego i historii pojazdu, który chcemy kupić.

Co to jest autoDNA?

Serwis autoDNA to niezawodne narzędzie przy zakupie używanego samochodu, a do jego skutecznego działania wystarczy tylko numer VIN. Dzięki tej usłudze sprawdzenie VIN jeszcze nigdy nie było tak łatwe i szybkie. Skorzystaj z niej, aby uniknąć przepłacenia przy kupnie samochodu.

Co to jest VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu, czyli VIN (skrót z jęz. ang. Vehicle Identification Number), jest unikalnym kodem nadanym i umieszczonym przez producenta. Przed 1981 rokiem nie istniał zaakceptowany standard określający format numeru VIN, co skutkowało stosowaniem różnych formatów przez producentów. W dzisiejszych czasach, numer VIN składa się z 17 znaków, z wyłączeniem liter I, O oraz Q, które są łatwo mylne z innymi znakami.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu, czyli numer VIN, można odnaleźć w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest rubryka oznaczona literą E w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Drugim miejscem, gdzie można znaleźć ten numer, jest karoseria pojazdu, a dokładniej – poniżej szyby po stronie kierowcy. Warto jednak zauważyć, że numer VIN powinien być taki sam, bez względu na to, gdzie jest umieszczony. Zgodnie z Rozporządzeniem Unii Europejskiej, numer VIN należy umieścić po prawej stronie pojazdu. Dlatego też, warto sprawdzić, czy numer znajdujący się na poszczególnych elementach samochodu jest zgodny z numerem VIN widocznym w dowodzie rejestracyjnym.

Jak sprawdzić historię pojazdu dzięki numerowi VIN?

Aby sprawdzić historię pojazdu dzięki numerowi VIN, należy skorzystać z usług firm oferujących sprawdzanie historii pojazdu. Wystarczy wprowadzić numer VIN pojazdu, a w ciągu kilku minut otrzymamy raport z informacjami na temat historii pojazdu, takich jak wypadki, kradzieże, poprzedni właściciele i inne ważne informacje.

Podstawowe kroki przed zakupem auta

Kupno używanego samochodu to poważna inwestycja, a często też spore wyzwanie. O ile na rynku oferowanych jest wiele używanych pojazdów, to nie zawsze mamy pewność, czy wybieramy ten właściwy. Przed zakupem samochodu warto dokładnie go sprawdzić, aby uniknąć potencjalnych problemów i dodatkowych kosztów. W tym artykule przedstawimy, jak sprawdzić samochód przed zakupem.

  1. Sprawdź historię pojazdu Pierwszym krokiem w sprawdzaniu samochodu przed zakupem jest sprawdzenie historii pojazdu. Numer VIN, czyli unikalny identyfikator samochodu, pozwala na uzyskanie informacji o historii pojazdu, takich jak wypadki, kradzieże, poprzedni właściciele, itp. Istnieją firmy oferujące usługi sprawdzania historii pojazdu, które w ciągu kilku minut dostarczą pełny raport z informacjami na temat pojazdu.
  2. Przeprowadź test jazdy Następnym krokiem jest przeprowadzenie testu jazdy. Pozwoli to na dokładne poznanie pojazdu, jego parametrów, osiągów i wad. W trakcie testu jazdy należy zwrócić uwagę na działanie układu kierowniczego, hamulców, zawieszenia oraz na hałasy i wibracje pochodzące z silnika i innych elementów.
  3. Dokładnie obejrzyj samochód Obejrzenie samochodu to kolejny istotny element w sprawdzaniu pojazdu przed zakupem. Należy zwrócić uwagę na stan karoserii, lakieru oraz na ewentualne uszkodzenia i wady techniczne. Warto także sprawdzić stan opon i felg, stan tapicerki, elektronikę, klimatyzację oraz systemy bezpieczeństwa.
  4. Skorzystaj z pomocy specjalisty Jeśli nie jesteś w pełni pewny swoich umiejętności i doświadczenia w sprawdzaniu samochodu, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Mechanik samochodowy będzie w stanie dokładnie obejrzeć pojazd, zidentyfikować wady techniczne oraz ocenić stan techniczny i wartość rynkową samochodu.

Podsumowując, przed zakupem używanego samochodu warto dokładnie go sprawdzić, aby uniknąć problemów i dodatkowych kosztów. Warto sprawdzić historię pojazdu, przeprowadzić test jazdy, dokładnie obejrzeć samochód oraz skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w ocenie samochodu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że kupujesz pojazd w dobrym stanie i w odpowiedniej cenie.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023