Silesion.PL

serwis informacyjny

Milion złotych na kolejne przetargi z Zielonego Budżetu w Katowicach

Zadania z poprzedniej edycji Zielonego Budżetu fot. ZZM Katowice

Zadania z poprzedniej edycji Zielonego Budżetu fot. ZZM Katowice

Trwają trzy kolejne przetargi na zadania, które mają być realizowane w ramach Zielonego Budżetu. Ich wartość oszacowano na milion złotych. Wykonawcy będą mieli do zagospodarowania zieleń w różnych lokalizacjach w mieście. 

– Kolejne zielone punkty w Katowicach są bardzo potrzebne. Kwiaty i drzewa w przestrzeni miejskiej poprawiają estetykę, ale i mają walory ekologiczne – poprawiają jakość powietrza, obniżają temperaturę w gorące dni, czy też wpływają pozytywnie na gospodarkę wodną. Wiedzą to nasi mieszkańcy, co widać po wnioskach składanych do Zielonego Budżetu. W tym roku rozpoczęła się już czwarta jego edycja. Każdy katowiczanin mógł zgłosić swój pomysł, który następnie jest weryfikowany i oceniany. Jeżeli przejdzie pozytywnie ten etap, rozpoczyna się realizacja. Wśród zadań, które są finansowane dzięki zgłoszeniom mieszkańców można wymienić m.in. zazielenianie terenów miejskich, rewitalizację zieleni, skwerów i parków, tworzenie łąk kwietnych. Trwające przetargi to realizacja kolejnych 24 pomysłów z Zielonego Budżetu, na które chcemy przeznaczyć milion złotych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowa roślinność i ochrona istniejącej w Katowicach

Miasto Katowice kontynuuje realizację zadań związanych z Zielonym Budżetem, które mają na celu poszerzenie i ochronę miejskiej roślinności. W ramach pierwszego przetargu, wybrany wykonawca będzie odpowiedzialny za nasadzenie nowych drzew w miejscach, gdzie występują martwe lub usunięte drzewa. Prace obejmą skrzyżowanie ulic Ligonia i Sienkiewicza oraz ulice: Żwirki i Wigury, Stalmacha, Kilińskiego (przy parkingu Pałacu Młodzieży, w okolicy nr 34 oraz na wysokości dawnego WOT), Jordana (ok. 20 m od przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego), Dąbrowskiego (przy nr 34 i naprzeciwko nr 17A), oraz Lompy (przy Instytucji Kultury im. K. Bochenek). Nowe drzewa zostaną dobrane pod względem gatunku, tempa wzrostu, wielkości i wymagań, aby idealnie pasowały do danej lokalizacji. Minimalny obwód pnia nowych drzew wyniesie 14-16 cm, a maksymalny 18-20 cm.

Projekt “Zielona Mikołowska” również przewiduje nasadzenie nowych drzew wzdłuż tej ulicy, od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury do skrzyżowania z ul. Jordana. Dodatkowo, przy skrzyżowaniu ul. Ściegiennego z ul. Bożogrobców powstanie pas zieleni obsadzony gęsto krzewami o wysokości docelowej do 1 metra. Skwer w Piotrowicach, przy skrzyżowaniu ul. Jankego z ul. Armii Krajowej, również zostanie zazieleniony.

Kolejnym zadaniem jest ogrodzenie rabat wykonanych kilka lat temu przy parkingu na skrzyżowaniu ul. Solskiego i Bielskiej w Murckach. Ogrodzenie zostanie wykonane z trwałego i estetycznego materiału stalowego lub żeliwnego o wysokości 40-50 cm, o łącznej długości prawie 105 m.

W celu likwidacji miejskich wysp ciepła, wybrukowana część chodnika wzdłuż ul. Le Ronda w 10 miejscach zostanie zastąpiona nasadzonymi drzewami. Wykonawcy mają czas do 5 lipca na zgłaszanie ofert. Kwota przeznaczona na to zadanie wynosi ponad 218 tys. zł, a czas realizacji to 17 tygodni od momentu podpisania umowy.

Lawendowa czytelnia i kwitnące schody w Katowicach

Kolejny przetarg ogłoszony w ramach Zielonego Budżetu dotyczy dziewięciu lokalizacji. W rejonie ul. Powstańców i Damrota powstanie Lawendowa Czytelnia w ogrodzie Biblioteki Śląskiej, która stanie się strefą relaksu dla mieszkańców, oferując jednocześnie możliwość lawendowej aromaterapii. Przestrzeń publiczna przy ul. Szeligiewicza i Astrów zostanie zazieleniona, a w okolicy placu zabaw między ul. Marcinkowskiego a stacją energetyczną w Zawodziu pojawią się krzewy, drzewa i kwietniki. W Parku Leśnym w Katowicach, niedaleko labiryntu grabowego i strefy fitness, będą mogły powstać kwitnące schody.

Skwer przy ul. Ligęzy w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 11 zostanie zagospodarowany, a na ul. Ondraszka zostaną zasadzone krzewy i trawy. Na ul. Panewnickiej, od skrzyżowania z ul. Kruczą do ronda Euzebiusza Huchrackiego, powstanie zielona oś, gdzie zostaną nasadzone kasztanowce, grusze, klony pospolite, lipy i krzewy. W ramach zadania “Nasza Zielona Aleja”, istniejąca roślinność wzdłuż ul. Zaruskiego, między ul. Medyków a ul. Stolarską, zostanie zrewitalizowana poprzez dodanie nowych roślin. Park Mościckiego również zyska nowe rośliny, aby uczcić 100-lecie założenia Kolonii. Termin składania ofert na te zadania upływa 17 lipca, a kwota przeznaczona przez ZZM na ich realizację wynosi prawie 630 tys. zł. Prace mają być wykonane w ciągu 12 tygodni od podpisania umowy.

9 zadań do realizacji w ramach trzeciego przetargu

Pierwsze zadanie polega na przywróceniu dawnego blasku Małemu Stawowi przy ul. Pięknej w Parku Kościuszki. Kolejne to zagospodarowanie pasa zieleni w rejonie ul. Bohaterów Monte Cassino i Marcinkowskiego – przy ogrodzeniu ośrodka sportowego Słowian. Dodatkowo pojawią się kolorowe rośliny na skwerze między ul. Bohaterów Monte Cassino a 1 Maja. Rośliny pojawią się również na skwerze pomiędzy ul. 1 Maja a Racławicką oraz na mini skwerze na Józefowcu, przy ul. Mikusińskiego. 

Na ul. Ściegiennego pojawią się kolorowe nasadzenia. Jedno z zadań zakłada rewitalizację rozjeżdżonych przez samochody zieleńców – to m.in. trawnik wzdłuż chodnika prowadzącego do Fili nr 16 Biblioteki przy ul. Wajdy, trawnik na końcu ul. Wiązowej i trawnik przy chodniku za Biblioteką. Na przystankach ZTM przy ul. Le Ronda, Strzelców Bytomskich, Grzegorzka, Pod Młynem, Milowickiej, Techników, Wiertniczej i al. Roździeńskiego pojawią się kwietniki z roślinami zimozielonymi. Więcej drzew będzie blisko domów w okolicy ronda Księdza Jerzego Pawlika i na terenie rekreacyjnym między ul. Siemianowicką i Budowlaną. Dodatkowo zagospodarowany i uporządkowany zostanie teren rekreacyjny między ulicą Siemianowicką i ulicą Budowlaną wykorzystywany obecnie przez wyprowadzających psy. Czas na zgłoszenia do realizacji tych zadań mija 24 lipca, a kwota jaka jest przeznaczona na ich realizację to niecałe 200 tys. zł. Czas na realizacje tych zadań to 10 tygodni od momentu podpisania umowy.

– Obecnie ogłaszamy przetargi na wykonanie zadań z III edycji Zielonego Budżetu. Mieszkańcy zgłaszali je do nas w zeszłym roku, a po pozytywnej weryfikacji przechodzimy do realizacji, aby mieszkańcy jak najszybciej mogli się cieszyć nowymi roślinami. Oprócz Zielonego Budżetu Zakład Zieleni Miejskiej prowadzi także inne projekty, które poprawią klimat, wpływają na wygląd miasta oraz dają mieszkańcom miejsca do rekreacji – to m.in. zazielenienie ul. Warszawskiej, rewitalizacja Stargańca czy budowa i modernizacja czterech parków – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. 

Zielony Budżet w Katowicach

Aktualnie trwa czwarta edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice. W ramach zakończonego już naboru zadań mieszkańcy zgłosili 201 wniosków, w tym 29 o charakterze ogólnomiejskim. Najwięcej, 16 wniosków dotyczy Ligoty-Panewnik, 14 Wełnowca-Józefowca, a 12 Załęża. Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. utworzenie sąsiedzkiej wypożyczalni narzędzi ogrodniczych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, zazielenienie ulic np. Kilińskiego, Styczyńskiego, Wita Stwosza, Kopernika, Szeligiewicza, Stalmacha, edukacyjne spacery dla mieszkańców po katowickich parkach i lasach (m.in. Wełnowiec-Józefowiec, os. Paderewskiego-Muchowiec, Giszowiec, Piotrowice-Ochojec, Śródmieście, Załęże),  utworzenie w Dolinie Trzech Stawów czterech edukacyjnych sadów miejskich, montaż fontanny na stawie Maroko, czy organizacja warsztatów pszczelarsko-ogrodniczych na os. Tysiąclecia. Łączna, szacowana przez wnioskodawców wartość zgłoszonych propozycji do Zielonego Budżetu to ponad 6,3 mln zł. 

Pierwszy etap weryfikacji zadań zgłoszonych do Zielonego Budżetu zakończył się 5 czerwca. Do kolejnego etapu, który zakończy się 1 września przeszło 197 zadań. Do 27 września zakończy prace Zespół Oceniający, a wyniki jego prac oraz informacja o wyborze zadań do realizacji zostanie opublikowana do 29 września. 

W trzech dotychczas zakończonych edycjach Zielonego Budżetu miasta Katowice do realizacji wybranych zostało 239 zadań na kwotę przekraczającą 7,5 mln złotych.

Więcej informacji o Zielonym Budżecie miasta Katowice można znaleźć na stronie internetowej: https://bo.katowice.eu/ w zakładce Zielony Budżet. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *