Silesion.PL

serwis informacyjny

Pierwsze w Polsce Funzeum już otwarte. Dochód przeznaczony na wsparcie Ukrainy

Pierwsze w Polsce Funzeum juz otwarte. Dochod przeznaczony na wsparcie Ukrainy

Pierwsze w Polsce Funzeum juz otwarte. Dochod przeznaczony na wsparcie Ukrainy

W miniony weekend 26 i 27 lutego br. w Gliwicach odbyło się otwarcie pierwszego w Polsce Funzeum. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć jak wygląda największy w naszym kraju obiekt oferujący multimedialne instalacje inspirowane magią światła i kolorów. Miejsce to zostało stworzone z myślą o interaktywnej zabawie i edukacji, ale w obliczu sytuacji na Ukrainie, otwarcie Funzeum stało się okazją do wsparcia i gestów solidarności dla naszych sąsiadów z Ukrainy. Organizatorzy wydarzenia zdecydowali się przekazać cały dochód z otwarcia na zbiórkę “SOS Ukraina” realizowaną przez Polską Akcję Humanitarną.

Sytuacja na Ukrainie zmieniła zaplanowany scenariusz otwarcia Funzeum, którego organizatorzy postanowili zaangażować się w pomoc dla Ukrainy. Swoje wsparcie zamanifestowali zarówno decyzją o przekazaniu całego dochodu z wydarzenia na pomoc Ukrainie, ale także organizując specjalną przestrzeń w Funzeum, gdzie zwiedzający na tle niebieskiego i żółtego koloru mogli okazywać swoje gesty solidarności dla naszych sąsiadów z Ukrainy.

W obliczu bieżących wydarzeń za naszą wschodnią granicą nie mogliśmy pozostać obojętni, stąd nasza decyzja o przekazaniu dochodu z otwarcia na wsparcie jednej z organizacji humanitarnych, która prowadzi zbiórkę środków na pomoc Ukraińcom. Jak pokazuje przykład Funzeum, nawet obiekt zaprojektowany jako miejsce rozrywki i edukacji, może posłużyć do wyrażenia gestów solidarności dla Ukrainy. – mówi Adam Wicher, dyrektor Funzeum.

W trakcie weekendu otwarcia zwiedzający mieli okazję, aby przekonać się jak w Funzeum nowoczesne technologie tworzą niezwykłe efekty wizualne, pobudzające zmysły i wyobraźnię. Na powierzchni około 4000 mkw. znalazło się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów. Niektóre z nich można współtworzyć według własnych inspiracji, co pozwala na twórczą i aktywną zabawę.

Funzeum to nowe i wyróżniające się miejsce na turystycznej mapie Polski wyłamujące się z schematów zwiedzania i wprowadzające nas do unikalnej scenerii. W przestrzeni Funzeum nie obowiązują typowe nakazy i zakazy, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych. Tworząc ten obiekt o charakterze edukacyjno-rozrywkowym chcieliśmy, aby zwiedzający mogli wypróbować niemalże każdy pomysł, jaki przyjdzie im do głowy pod wpływem zwiedzania. Nie znajdziemy tu zamkniętych gablot, ale multimedialne instalacje tworzące kreatywną przestrzeń do nauki przez zabawę. Na wielu eksponatach wolno siadać, a do niektórych da się nawet wejść. Projektując to miejsce chcieliśmy, aby zdobywanie wiedzy było niezwykłą przygodą. – komentuje Adam Wicher, dyrektor Funzeum.

Dla wielu gości zaskoczeniem była strefa fluo, oświetlana światłem UV, której oglądanie przez okulary 3D potęgowało efekt wyciągnięcia głębi z poszczególnych elementów wystawy, tworzących między innymi ogród czy rafę koralową. Z kolei inni zwiedzający byli zafascynowani pokojem nieskończoności, tak zwanym „infinity room” z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster, co dawało niesamowite wrażenia. Nie dało się także przejść obojętnie koło największego w Polsce piano podłogowego, mierzącego prawie 12 metrów długości, jak również interaktywnego akwarium, w którym można ożywić pokolorowaną przez siebie rybę. Wśród odwiedzających gliwickie Funzeum w weekend otwarcia nie zabrakło zarówno rodzin z dziećmi, jak również młodzieży i osób dorosłych chcących przekonać się co ma do zaoferowanie ten nowy obiekt edukacyjno-rozrywkowy. Część z nich przybyła do Funzeum, aby w jego przestrzeni spotkać także ulubionych influencerów, wśród których pojawili się m.in.: @MartiRenti, @Saszan, @Dry.Risers i wielu innych.

Kreatywna sceneria do zdjęć, jaką tworzy przestrzeń Funzeum oraz ponad 50 multisensorycznych instalacji umożliwiających zrozumienie działania światła i kolorów to elementy, które wzbudziły duże zainteresowanie zwiedzających. Obcowanie z interaktywną wystawą, łączącą możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą to cechy, które wyróżniają ten obiekt na tle atrakcji dostępnych w Polsce, co pokazują zdjęcia i opinie zamieszczone w mediach społecznościowych przez pierwszych gości.

Osoby, które zdecydowały się odwiedzić Funzeum w Gliwicach w miniony weekend, 26 i 27.02.2022 miały możliwość wesprzeć Ukraińców gestem solidarności w specjalnie zaaranżowanej do tego przestrzeni na terenie obiektu. Sami organizatorzy otwarcia pierwszego w Polsce Funzeum, aby okazać swoją solidarność dla Ukrainy podjęli decyzję o przekazaniu dochodu z wydarzenia na pomoc Ukraińcom za pośrednictwem organizacji humanitarnej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024