Silesion.PL

serwis informacyjny

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla – sprawdź, jak nie przepłacić

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla

Wraz z nadejściem wiosny na polskich drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów. W Polsce nie brakuje miłośników motorów, a wręcz z roku na rok ich przybywa. Postanowiliśmy zatem podpowiedzieć, jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC motocykla. Wyjaśniamy też, czy trzeba mieć taką polisę przez cały rok.

Na początku 2021 roku w Centralnej Ewidencji Pojazdów było zarejestrowanych 1 052 149 motocykli. Najstarszym był model DKW z 1928 roku, ale nie brakowało również innych zabytkowych jednośladów. Polacy inwestują jednak głównie w nowe i szybkie motocykle. W ciągu całego 2021 roku przybyło ich w Polsce 21 579 sztuk. Z danych CEP wynika, że najwięcej motocyklistów mieszka w województwie wielkopolskim, a najmniej – w opolskim. Każdy z nich musiał jednak zmierzyć się z koniecznością zakupu ubezpieczenia dla swojego pojazdu.

Czy OC motocykla jest zawsze obowiązkowe?

Na początek należy wyjaśnić, czy ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe przez cały rok. Trzeba pamiętać, że klimat w Polsce nie jest łaskawy dla miłośników jazdy jednośladem. W rezultacie sezon motocyklowy zaczyna się wczesną wiosną, aby zakończyć się wraz z nadejściem zimy, chociaż czasem aura pozwala jeździć nieco dłużej. To wszystko sprawia, że przez część roku motocykl stoi nieużywany w garażu. Czy wtedy też trzeba płacić za OC motocykla?

Niestety, nie ma możliwości wykupienia polisy tylko na okres, gdy jeździ się nim po drogach publicznych. OC musi być ważne od dnia zarejestrowania jednośladu, aż do jego wyrejestrowania. Nie można jednak czasowo wyrejestrować motocykla na zimę. Mało tego, trzeba pilnować ciągłości OC. Za brak polisy grożą bowiem wysokie kary. Nalicza je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który ma skuteczne narzędzia do wyłapywania braku ubezpieczenia obowiązkowego.

W 2022 roku kary wynoszą:

  • przy braku OC do 3 dni – 200 zł,
  • przy braku OC od 4 do 14 dni – 500 zł,
  • przy braku OC powyżej 14 dni – 1000 zł.

Jak znaleźć tanie OC motocykla?

Skoro nie można zrezygnować przynajmniej na część roku z obowiązkowego ubezpieczenia OC, warto znaleźć tanią polisę. Jak to zrobić bez wysiłku? Zapytaliśmy o to eksperta.

– W przypadku OC należy pamiętać, że jego zakres jest narzucany z góry przez przepisy prawa. To oznacza, że u każdego ubezpieczyciela otrzymamy taką samą polisę OC. Z tego powodu szukając obowiązkowego ubezpieczenia motocykla, najlepiej kierować się jego ceną – zwraca uwagę ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Aby wybrać najtańsze OC, trzeba poznać jak najwięcej ofert. Trudno jednak odwiedzać placówki wszystkich ubezpieczycieli. Najwygodniejsze i najłatwiejsze rozwiązanie to skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Po wprowadzeniu danych kalkulator OC/AC motocykla wyświetli nam oferty dobrane do naszych wymagań – dodaje ekspert.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Zakres OC motocykla jest zawsze taki sam, ale różne są ceny poszczególnych ofert. Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia?

Cena OC zależy tak naprawdę od różnych czynników. Istotna jest przede wszystkim historia ubezpieczenia i posiadane zniżki. Duży wpływ na wysokość składki ma również wiek motocyklisty i jego doświadczenie w prowadzeniu jednośladu. Nie bez znaczenia jest także sam motocykl – im większa pojemność silnika, tym wyższa cena OC, bo i większe ryzyko wypadku. Warto także wiedzieć, że na składkę może wpłyną

miejsce zamieszkania – duże miasto to większe ryzyko wypadku. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę wszystkie te czynniki, analizując prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Po wprowadzeniu tych danych do kalkulatora dostępnego pod adresem https://punkta.pl/ubezpieczenie-motocykla/ znajdziesz najtańszą ofertę OC motocykla.

Jak dodatkowo obniżyć cenę OC motocykla?

Wytypowanie najtańszej oferty OC motocykla za pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń to szybki sposób na znalezienie najkorzystniejszego ubezpieczenia. Czy jednak można dodatkowo obniżyć wysokość jego składki? Napisaliśmy wcześniej, że na cenę OC wpływają różne czynniki i niektóre z nich są postrzegane jako generujące potencjalne ryzyko. Można zatem spróbować je wyeliminować. Warto wziąć pod uwagę na przykład zakup motocykla z mniejszą pojemnością silnika, co powinno nieco zmniejszyć składkę. Jeśli ubezpieczyciel stosuje zwyżki z powodu młodego wieku, warto dopisać kogoś starszego (np. rodzica) jako współwłaściciela motocykla.

Co z ubezpieczeniem motocykla zabytkowego?

Na koniec wróćmy do właścicieli motocykli zabytkowych, bo takie, jak wspomnieliśmy wcześniej, również są w garażach Polaków. Czy w ich przypadku ubezpieczenie OC jest również obowiązkowe?

Właściciele takich pojazdów mają pewne przywileje. Nie muszą zachowywać ciągłości ubezpieczenia OC. Gdy zabytkowy motocykl będzie trzymany w garażu, nie trzeba kupować dla niego polisy, ale wydatek jest niezbędny, gdy będziemy chcieli wyjechać na drogi. W takim przypadku można jednak nabyć krótkoterminowe OC.

Jazda motocyklem to pasja wielu Polaków. Często nie żałują oni pieniędzy na zakup akcesoriów, które czynią jazdę jednośladem przyjemniejszą, bardziej komfortową i bezpieczniejszą. Do wydatków trzeba co roku doliczyć również polisę OC. Na szczęście dzięki Internetowi można łatwo znaleźć najtańsze ubezpieczenie.

Źródło:

  1. https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-motocykle-i-motorowery/Rok-2021/Grudzien-2021r

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024