Silesion.PL

serwis informacyjny

W Katowicach wystartował kolejny sezon roweru miejskiego. Lista stacji rowerowych.

rower fot. R. Kazmierczak 3

rower fot. R. Kazmierczak 3

Od 1 kwietnia mieszkańcy Katowic mogą znowu korzystać z rowerów miejskich. W tym roku będzie dostępnych ponad sto stacji, a liczba rowerów wyniesie ok.  1000. Użytkownicy będą mieli możliwość korzystać z rowerów do 1 listopada.

 Rowery miejskie cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Katowic. Dzięki temu mamy czystsze powietrze, ponieważ zamiast wybierać samochód, wiele osób decyduje się właśnie na taki sposób dotarcia do celu. Z roku na rok rośnie także długość dróg rowerowych, przez co dotarcie do wybranej lokalizacji staje się coraz łatwiejsze. Poza tym rower to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w letnie miesiące  mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Będziemy rozwijać i promować ten sposób transport w mieście. Chcemy by docelowo na system wypożyczalni roweru miejskiego w Katowicach składało się 150 stacji, a w latach 2022-2025 na rozwój infrastruktury rowerowej w Katowicach planujemy wydać ponad 40 mln zł – dodaje prezydent.

Plany na sezon rowerowy w 2022 r.

Od 1 kwietnia do dyspozycji mieszkańców będą 93 stacje finansowane z budżetu Miasta, w lokalizacjach znanych z poprzedniego roku. Ponadto wzorem lat poprzednich, z dniem 1 kwietnia  do systemu ponownie zostaną włączone stacje firm współpracujących z miastem. W kolejnych miesiącach planujemy rozbudowę systemu „City by bike” o kolejne stacje. Z dniem 1 maja nastąpi uruchomienie dodatkowych 6 stacji, 1 czerwca 5 stacji, z dniem 1 lipca następnych 6 stacji. Ponadto, w ramach realizacji inwestycji miejskich, do systemu zostanie włączona lokalizacja w rejonie stadionu Asnyka, niemniej jednak termin uruchomienia uzależniony jest od daty zakończenia tejże inwestycji.

Nowe stacje będą się znajdować następujących w lokalizacjach: Gliwicka/Wiśniowa, Kościuszki/Poniatowskiego/Szeligiewicza, skwer rotmistrza W. Pileckiego, Rynek – Teatr Śląski, Park Powstańców Śląskich, Spodek – WUF 11, Józefowska – hala sportowa MOSiR, Ośrodek Sportowy Podlesianka, boisko Rapid, Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II, Kościuszki/Zgrzebnioka, park Bolina, osiedle Gwiazdy, Boya-Żeleńskiego/Migdałowców, Gliwicka-MOPS, Fabryka Porcelany, 1 Maja/Bohaterów Monte-Cassino, stadion Asnyka.

Lista stacji rowerowych w Katowicach

 1. 1. Centrum Przesiadkowe Zawodzie
 2. Centrum Przesiadkowe Brynów
 3. Załęska Hałda
 4. Grzyśki – Biblioteka
 5. Orkana / Rolna
 6. Os. Paderewskiego – Sikorskiego
 7. Os. Paderewskiego – Szeptyckiego
 8. Graniczna – Targowisko
 9. Dąb – Kościół
 10. Dębowa – Skwer Pająka
 11. Szczecińska / Nowowiejskiego
 12. Bytomska / Józefowska
 13. Korczaka / Andersa
 14. Grota Roweckiego / Stellera
 15. Plac Wolności
 16. Os. Ptasie – Gawronów
 17. Os. Ptasie – Słowików
 18. Os. Witosa – Rataja
 19. Os. Kukuczki – Skwer Koszycki
 20. Nikiszowiec – Szyb Wilson
 21. Kostuchna – Rondo Rostworowskiego
 22. Kostuchna – Bażantów
 23. Kostuchna – Szarych Szeregów
 24. Kostuchna – Boże Dary
 25. Podlesie – Stary Most
 26. Koszutka – Plac Gwarków
 27. Szopienice – Pl. Powstańców Śląskich
 28. Nikiszowiec – Skwer Zillmannów
 29. Giszowiec – Plac Pod Lipami
 30. Murcki – Rynek Murckowski
 31. Os. Witosa – Plac Herberta
 32. Katowice – Rynek
 33. NOSPR Katowice
 34. Dolina 3-ch Stawów
 35. Al. Bolesława Krzywoustego
 36. Al. Księcia Henryka Pobożnego
 37. Al. Księżnej Jadwigi Śląskiej
 38. Park Kościuszki
 39. Powstańców – Biblioteka Śląska
 40. Plac Sejmu Śląskiego
 41. Mariacka – Kościół
 42. Chorzowska – Park Budnioka
 43. Bogucice – Szpital
 44. Skwer Bolesława Szabelskiego
 45. Kokociniec – S.P. nr 67
 46. Ligota – Centrum Przesiadkowe
 47. Ligota – Wczasowa
 48. Ligota – Medyków
 49. Zadole – Kościół
 50. Piotrowice – V L.O.
 51. Armii Krajowej / Jankego
 52. Łętowskiego – S.P. nr 27
 53. Załęże – Skwer S. Barei
 54. KWK Wujek – Gallusa
 55. Dworzec PKP – Młyńska
 56. Plac Andrzeja
 57. Camping 215
 58. Mikołowska Parkowa
 59. Os. Odrodzenia – Radockiego
 60. Skwer Przyjaciół z Miszkolca
 61. Skwer Fojkisa
 62. Ośrodek Sportowy „Kolejarz”
 63. Rondo Huchrackiego
 64. Nikiszowiec – Św. Anny
 65. Park Olimpijczyków
 66. Skwer Banasika
 67. Śląska – Medyków
 68. Le Ronda / Grzegorzka
 69. Park Bogucki
 70. Nowy Nikiszowiec
 71. Dworcowa
 72. Komenda Policji
 73. Załęże – Dworzec PKP
 74. Rondo gen. J. Ziętka
 75. Wrocławska / Zakopiańska
 76. Urząd Miasta – Francuska 70
 77. Bracka / Gliwicka
 78. Bukszpanowa / Tunelowa
 79. Uniczowska – PKP
 80. Plac Hlonda
 81. Plac Miarki
 82. Plac Grunwaldzki
 83. Panewnicka – S.P. nr 9
 84. Techników – Szkoła
 85. Giszowiec – Kolista
 86. Ściegiennego/Krzyżowa
 87. Ściegiennego / Chorzowska
 88. Os. Wajdy – Biblioteka
 89. Pułaskiego – Wodny Plac Zabaw
 90. Plac Rostka
 91. Basen Burowiec
 92. Basen Brynów
 93. Węzeł Sądowa”
 94. KTBS – Os. Sławka
 95. KTBS – Os. Pod Kasztanami
 96. ING – Sokolska
 97. ING – Roździeńska
 98. Silesia Business Park
 99. Politechnika Śląska
 100. KTBS – Krasińskiego 14
 101. KTBS – Saint Etienne 1
 102. Os. Franciszkańskie
 103. Galeria 3 Stawy
 104. Galeria Libero
 105. KTBS – Leopolda
 106. Józefowska-Hala sportowa MOSiR
 107. Ośrodek Sportowy Podlesianka
 108. Boisko Rapid
 109. Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II
 110. Gliwicka/Wiśniowa,
 111. Kościuszki/Poniatowskiego/Szeligiewicza,
 112. skwer rotmistrza W. Pileckiego,
 113. Rynek – Teatr Śląski,
 114. Park Powstańców Śląskich,
 115. Spodek – WUF 11,
 116. Józefowska – hala sportowa MOSiR,
 117. Ośrodek Sportowy Podlesianka, boisko Rapid,
 118. stadion Asnyka.
 119. Park Bolina,
 120. Osiedle Gwiazdy,
 121. Boya-Żeleńskiego/Migdałowców,
 122. Gliwicka – MOPS,
 123. Fabryka Porcelany
 124. 1 Maja/Bohaterów Monte Cassino

Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City by bike” w roku bieżącym wynosić będzie 125 stacji zlokalizowanych na terenie Miasta, wraz ze stacjami partnerskimi.

W momencie startu programu mieszkańcy będą mogli korzystać z 850 rowerów, w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). W trakcie sezonu liczba rowerów jeszcze się zwiększy, aby w sezonie wakacyjnym było już dostępnych prawie 1000 sztuk.

Stacje partnerskie

System służący do wypożyczania rowerów opiera się nie tylko na stacjach miejskich, ale również partnerskich. Prywatne firmy pomagają w utrzymaniu wybranych stacji. Wśród partnerów miasta znajdują się takie podmioty jak: Galeria Libero, ING, Galeria 3 Stawy, Politechnika Śląska, Silesia Business Park, KTBS, Osiedle Franciszkańskie.

– Z ogromną przyjemnością wspieramy inicjatywę katowickiego Urzędu Miasta i już kolejny rok jesteśmy partnerem programu Rowerów Miejskich. Rower jest znakomitym i uniwersalnym środkiem transportu. Może być też świetnym rozwiązaniem dla zabieganych. W zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej niż samochodem lub komunikacją miejską. Jest nie tylko wygodny i ekonomiczny, ale i ekologiczny. Przemieszczając się dwukołowcem, dbamy o poprawę własnego zdrowia – fizycznego i psychicznego – możemy przewietrzyć głowę, odpocząć i przy okazji trochę poćwiczyć. Znacznie przyjemniej jest przejechać przez przydrożny park czy ścieżką rowerową i przy okazji cieszyć oko przyjemnymi widokami. Wybierając rower, będziemy zdrowsi, szczęśliwsi i wydajniejsi w pracy – mówi Aleksandra Bartmińska-Strawa, zarządca kompleksu Silesia Business Park.

– Politechnika Śląska od początku włączyła się w inicjatywę stworzenia systemu rowerowego w Katowicach. Tworzenie oraz rozwijanie zrównoważonego transportu powinno być priorytetem w przestrzeni miejskiej. Od początku działania programu dotyczącego systemu rowerów miejskich w Katowicach jesteśmy sponsorem jednej stacji, ale myślimy o jej rozbudowie. Z naszej stacji korzystają studenci, ale też mieszkańcy. Życzę dalszych sukcesów w rozwijaniu tego systemu – mówi dr hab. inż. Piotr Folęga prof. PŚ, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.

– ING Bank Śląski od lat promuje zdrowy styl życia wśród pracowników oraz angażuje się w dbanie o środowisko naturalne. Te dwie idee można również połączyć. Wiosenna aura sprzyja wszelkiej aktywności sportowej, dlatego już od kwietnia po raz kolejny, pod budynkami naszej centrali w Katowicach pojawią się rowery i tym samym rozpoczniemy sezon rowerowy. Zachęcamy naszych pracowników do wybierania tego środka transportu, co ma pozytywny wpływ i na nasze otoczenie, i na nasze zdrowie oraz samopoczucie – podkreśla Joanna Ostenda, menadżer ETBS, ING Bank Śląski.

– Kolejny rok uczestniczymy w programie rowerów miejskich i bardzo się cieszymy, że możemy wspierać tę ideę. Rowery cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców, którzy są zadowoleni z rozwijającej się sieci. Aktywność fizyczna jest nam na co dzień potrzebna, szczególnie gdy mamy pracę siedzącą. Dzięki temu, że praktycznie ,,na każdym rogu” można wypożyczyć rower, i go oddać, możemy włączyć więcej ruchu do naszego życia. Stacje, które wspieramy, znajdują się przy ul. Saint Etienne, ul. Krasińskiego, ul. Leopolda, na Osiedlu przy ul. Sławka i Osiedlu przy ul. Pod Kasztanami. Wybierając rower, nie zanieczyszczamy środowiska, a także nie stoimy w korkach, a to ogromne zalety tego środka lokomocji – mówi Janusz Olesiński, prezes zarządu Katowickiego TBS.

Rozwój systemu rowerów miejskich

Pierwsze rowery miejskie pojawiły się w Katowicach w 2015 r. Wtedy były dostępne tylko trzy testowe stacje. Z roku na rok liczba stacji rosła. W 2019 r. było ich już 76, a w 2020 r. 83. W 2021 r. przekroczona została graniczna liczba 100 stacji. Rośnie także liczba zarejestrowanych użytkowników. Na początku działania systemu było ich 2762, w dniu tegorocznego startu systemu w bazie zarejestrowanych jest łącznie 102 277 użytkowników.

W zeszłym roku od kwietnia do listopada system łącznie zanotował 130 171 wypożyczeń rowerów. Wśród użytkowników byli tacy, którzy bardzo często korzystali z tego środka lokomocji. Rekordzista wypożyczał rower aż 502 razy. W samym 2021 r. zarejestrowało się ok. 10 tys. użytkowników. Średni czas wypożyczenia wynosił ok. pół godziny. Najczęściej użytkownicy wypożyczali i zwracali rower w tej samej stacji. Najpopularniejsza trasa biegnie między KTBS Krasińskiego 14 a Rynkiem. Najczęściej użytkownicy korzystają z rowerów w ścisłym centrum – inne popularne trasy to m.in. Rynek – Sikorskiego (os. Paderewskiego), Rynek – Mariacka, plac Wolności – skwer S. Barei (Załęże), plac Miarki – Rynek, Rynek – Plac Wolności.

Jak wypożyczyć rower?

Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz”. Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska S.A., która ma za zadanie uruchomić stacje, zamontować nowe, a także serwisować je wraz z rowerami przez cały sezon. Całkowity koszt organizacji systemu roweru miejskiego w Katowicach wynosi w tym roku ponad 6,6 mln zł.

Inwestycje rowerowe w Katowicach

– Katowice od lat stawiają na organizację zrównoważonego transportu, a infrastruktura rowerowa stanowi nieodzowny element dążenia do tego celu. Dlatego co roku realizujemy szereg inwestycji w drogi rowerowe, tak by stworzyć w Katowicach ich spójną sieć umożliwiającą sprawne ale przede wszystkim bezpieczne poruszanie się po mieście  mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu. – W 2022 roku mamy zaplanowane inwestycje w infrastrukturę rowerową o łącznej wartości ponad 17 mln zł – dodaje naczelnik.

Na początku marca ruszyła budowa drogi rowerowej łączącej Nikiszowiec z Giszowcem. Trasa o długości 2,4 km poprowadzi od skrzyżowania ul. Szopienickiej z ul. Mysłowicką w Giszowcu do ul. Bernarda Krawczyka w Nikiszowcu. Prace budowlane powinny zakończyć się pod koniec roku, a całkowity koszt tej inwestycji to ok. 4,5 mln zł.

Na tym prac związanych z infrastrukturą dedykowaną rowerzystom nie koniec. Aktualnie trwają prace budowlane związane z budową drogi rowerowej łączącej ulicę Gospodarczą z ulicą Graniczną, Pułaskiego oraz Lotnisko. Koszt inwestycji to ponad 993 tys. zł., a długość trasy wyniesie około 1,5 km. Planowany termin oddania inwestycji to lipiec 2022 roku.

Nowa infrastruktura dla rowerzystów powstaje także w centrum Katowic. W związku z tym nadal pozostaje zamknięte przejście pod Rondem Ziętka od strony Koszutki. Obecnie trwają prace związane z budową i przebudową sieci uzbrojenia. Długość drogi dla rowerów o szerokości 2 m będzie wynosiła ok. 60 m. Ciąg pieszy będzie z kolei szeroki na 1,5 m. Koszt tego, wyczekiwanego przez rowerzystów od lat przedsięwzięcia, to ok. 3,4 mln zł. Całość ma być gotowa we wrześniu br.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024