Silesion.PL

serwis informacyjny

Najlepszy dzień tygodnia na dzień wolny od pracy na zdrowie psychiczne

Najlepszy dzien tygodnia na dzien wolny od pracy na zdrowie psychiczne

Najlepszy dzien tygodnia na dzien wolny od pracy na zdrowie psychiczne

Każdy czas wolny od pracy jest świetny, ale jest sposób, aby jak najlepiej wykorzystać przerwę na dbanie o siebie.

Wielu z nas jest teraz całkowicie wyczerpanych. Prawie połowa pracujących Polaków deklaruje, że pod koniec dnia pracy czuje się wyczerpana psychicznie i fizycznie, a około 1 na 3 pracowników zdalnych deklaruje, że często czuje się zmęczony lub ma mało energii, wynika z ankiety przeprowadzonej w marcu wśród ponad 570 specjalistów przez Towarzystwo Zarządzania Zasobami Ludzkimi .

Wzięcie wolnego od pracy dnia zdrowia psychicznego to mały sposób na poprawę nastroju i samopoczucia. Żeby było jasne, 24-godzinna przerwa nie rozwiąże całego stresu związanego z pracą, ale może pomóc.

Lisa Orbé-Austin, licencjonowana psycholog, która koncentruje się na pomaganiu profesjonalistom w zarządzaniu ich karierą, powiedziała, że ​​kiedy jest skuteczny, dzień zdrowia psychicznego może przynieść ulgę, większą zdolność do regulowania emocji lub większe poczucie perspektywy.

„Nigdy nie usunie wszystkiego, co się dzieje, ale ma dać ci mały impuls, odrobinę oddechu” – powiedział Orbé-Austin. „Powinieneś poczuć pozory różnicy”.

Więc który dzień jest najlepszy na start dla zdrowia psychicznego? Kiedy jesteś na krawędzi wypalenia, każdy dzień wolny od pracy może być regenerujący. Ale jeśli masz wybór, oto, według ekspertów, jak to zrobić w odpowiednim czasie.

Nie daj się skusić na środę.

Melody Wilding, executive coach i licencjonowany pracownik socjalny, nie poleca środka tygodnia. To dlatego, że trudniej jest oderwać się od pracy, gdy praca się zbliża.

„Możesz tak naprawdę nie dostać pełnego dnia wolnego, ponieważ schodzisz z ostatniego dnia i przygotowujesz się na następny dzień” – powiedziała. Dlatego zaleca zarezerwowanie tygodnia ― poświęcenie dnia zdrowia psychicznego na początek lub na koniec tygodnia ― tak, aby stał się przedłużeniem weekendu.

Orbé-Austin powiedziała, że ​​chociaż niektórzy mogą myśleć, że środa przerwie tydzień pracy, zaleca również poniedziałki lub piątki, ponieważ wydłuża to czas wolny i „jeden dzień może nie wystarczyć”.

Ale rozważ to…

To także bardziej społeczna norma, że ​​ludzie nie pracują w poniedziałki lub piątki, a nie w środku tygodnia, powiedziała trenerka Shanita Liu.

„Możesz go łatwo przesunąć w poniedziałek lub piątek, zamiast w środku tygodnia, gdzie, w zależności od środowiska, w którym pracujesz, jeśli nie wspierają zbytnio spraw związanych ze zdrowiem psychicznym, mogą to wychwycić. Mogą robić założenia, które nie są prawdziwe” – powiedziała.

Liu powiedziała, że ​​jest szczególną fanką poniedziałków w piątki, ponieważ możesz postrzegać piątki jako kolejny weekendowy dzień, a nie dzień celowej troski o siebie.

Wzięcie wolnego w poniedziałek pozwala również nadać ton na resztę tygodnia do przodu.

„Możesz przynajmniej wejść we wtorek, czując się trochę bardziej odświeżonym, a może nawet bardziej skoncentrowanym” – powiedziała.

Niezależnie od tego, jaki dzień wybierzesz, spraw, by to się liczyło.

Po wybraniu dnia upewnij się, że wykonujesz czynności, które faktycznie koncentrują się na twoim samopoczuciu.

„Jeśli będziesz oglądać Netflix przez cały dzień, nie poprawi to sytuacji” – powiedział Orbé-Austin.

Powiedziała, że ​​istnieją trzy sposoby, aby dobrze wykonać dzień zdrowia psychicznego: praktykuj refleksyjną samoopiekę poprzez czynności, które utrzymują cię w chwili obecnej, takie jak medytacja lub joga; praktykować samoopiekę psychiczną, którą można rozwiązać za pomocą coachingu lub terapii; lub weź udział w zajęciach fizycznych, takich jak ćwiczenia lub masaż, które mogą pomóc uwolnić się od stresu i napięcia.

„Myślenie o… jak dbasz o siebie tak holistycznie, jak to tylko możliwe, w przemyślany, wcześniej zaplanowany sposób jest najlepszym sposobem na wykorzystanie dnia zdrowia psychicznego” – powiedziała.

Twoim celem, powiedział Liu, jest sprawienie, by był to dzień, w którym będziesz mógł poznać swoje potrzeby i dobre samopoczucie. „ O to właśnie chodzi w dniu zdrowia psychicznego

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023