Silesion.PL

serwis informacyjny

Metinvest rozpoczyna produkcję wojskowego sprzętu-przynęty, który wprowadza wroga w błąd

Metinvest wabiki

Metinvest, globalnie działająca grupa firm stalowych i wydobywczych, część inicjatywy Steel Front Rinata Achmetowa, uruchomiła produkcję konstrukcji inżynieryjnych, które w pełni replikują wygląd stacji radarowych i elementów artyleryjskich. Wabiki te wprowadzają agresora w błąd i zmuszają go do użycia drogiej, precyzyjnie naprowadzanej amunicji do zniszczenia tych struktur zamiast rzeczywistego sprzętu Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU). Metinvest dostarczył już bezpłatnie 250 takich makiet do AFU.

Głównym zadaniem tych konstrukcji jest ratowanie życia żołnierzy. Każdy pocisk, każdy dron, którego agresor używa na metalowym lub sklejkowym obiekcie, zmniejsza jego zdolność do użycia tej amunicji przeciwko sprzętowi i oddziałom AFU. Metinvest odpowiedział na prośbę wojska w 2022 roku i dzięki wysiłkom naszego profesjonalnego zespołu był w stanie szybko uruchomić produkcję wabików artyleryjskich. Dla nas to tylko niewielka część wkładu, jaki prywatna firma może wnieść we wspólny cel: zwycięstwo Ukrainy. Jesteśmy przekonani, że wszystkie odpowiedzialne ukraińskie firmy powinny realizować podobne inicjatywy, które pomagają AFU. Wygramy tylko łącząc siły– mówi Oleksandr Myronenko, dyrektor operacyjny Metinvest Group.

Konkretne modele są produkowane w ścisłej współpracy z ekspertami AFU w oparciu o potrzeby linii frontu. Wygląd modeli nie różni się od rzeczywistego sprzętu. Aby osiągnąć ten poziom dokładności, inżynierowie Metinvest zbadali wszystkie parametry fizyczne prawdziwego sprzętu wojskowego i stworzyli wstępne projekty, które odtwarzają subtelności prawdziwego sprzętu.

Wabiki już udowodniły swoją wartość. Modele, które zostały dostarczone na główne linie frontu, już wielokrotnie zmyliły agresora do celowania w nie, ratując rzeczywisty sprzęt i życie ukraińskich żołnierzy. Eksperci Metinvest, współpracując z wojskiem, nadal starają się ulepszać wabiki, aby zmaksymalizować ich skuteczność.

Warto zauważyć, że od pierwszych dni inwazji na pełną skalę Metinvest przestawił swoją produkcję na stopę obronną i systematycznie pomagał w wyposażaniu AFU. W ciągu ostatnich 18 miesięcy od początku rosyjskiej agresji Grupa wydała już 2 mld UAH (ponad 224 mln PLN) w ramach inicjatywy Stalowy Front Rinata Achmetowa, aby wesprzeć obrońców Ukrainy. Obejmuje to 150 000 kamizelek kuloodpornych wyprodukowanych we własnych zakładach lub zakupionych od stron trzecich, ponad 200 mobilnych schronów, tysiące dronów, kamer termowizyjnych, pojazdów, sprzętu komunikacyjnego i innego sprzętu obronnego, który Metinvest kupuje i dostarcza bezpłatnie jednostkom AFU.

Metinvest to pionowo zintegrowana grupa firm stalowych i wydobywczych, która zarządza każdym ogniwem łańcucha wartości, od wydobycia i przetwarzania rudy żelaza i węgla po wytwarzanie i sprzedaż półproduktów i gotowych produktów stalowych. W jej skład wchodzą zakłady produkcji stali i górnictwa zlokalizowane na Ukrainie, w UE, Wielkiej Brytanii i USA, a także sieć sprzedaży obejmująca wszystkie kluczowe rynki globalne, w tym Polskę.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *