Silesion.PL

serwis informacyjny

Łukasz Kohut: Wielkie śląskie święto w Sejmie, czyli Mianujom mie Hanka w polskim parlamencie

fot. Piotr Sobik i Agata Krypczyk

Z inicjatywy europosła Łukasza Kohuta odbył się w Sejmie pokaz specjalny sztuki Mianujom mie Hanka. Śląskie wydarzenie przykuło ogromną uwagę w Warszawie. Przybyło prawie 200 osób, wśród których znalazła się ministra ds. równości Katarzyna Kotula, wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus, a także wielu posłów, posłanek, senatorów i senatorek Koalicji 15 października.

To wielka sprawa, że spotykamy się właśnie w murach tego budynku. Budynku, który powinien jednoczyć wszystkich obywateli Polski. Tukej my som u sia. To je tyż nosz Parlamynt. Genau jak tyn we Brukseli czy we Strasburgu. Spotkanie w tym miejscu to znak, że nadeszła w Polsce prawdziwa zmiana.” – rozpoczął Łukasz Kohut.

Mianujom mie Hanka to sztuka o skomplikowanej historii pogranicza, widzianej oczami Ślązaczki. W roli głównej wystąpiła Grażyna Bułka z Teatru Korez z Katowic. Sztuka wywołała emocje wśród wielu uczestników obecnych na pokazie w sali kolumnowej.

Na koniec swojego wystąpienia Łukasz Kohut zwrócił się z apelem do wszystkich parlamentarzystów i parlamentarzystek obecnych na sali o głosowanie za projektem uznania języka śląskiego za język regionalny i podsumował:

Chcemy pokazywać, że Śląsk to nie tylko rolada, Korfanty i węgiel, ale bogactwo wielokulturowej Polski i prężnie rozwijający się gospodarczo region europejski. (…) Polska musi być otwarta na swoje mniejszości i musi być bardziej tolerancyjna. Taki kraj chcemy budować jako największa mniejszość etniczna w Polsce. Jako dumni obywatele Polski, ale o śląskiej tożsamości. 600 000 osób w Spisie Powszechnym zadeklarowało śląską etniczność. Chcemy opowiadać historię naszego regionu i wspólnie działać na jego rzecz.

Wystąpienie Łukasza Kohuta:

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024