Kwiaty za elektrograty: ogólnopolska akcja we wszystkich sklepach Castorama

Co roku w Polsce powstają setki tysięcy ton elektroodpadów – starych telefonów, ładowarek, żarówek czy lodówek. Niestety, wciąż zbyt wiele z nich trafia do zwykłych śmietników lub na dzikie wysypiska, skąd mogą przedostawać się szkodliwe substancje, takie jak rtęć, kadm czy ołów. Castorama od lat angażuje się w edukację ekologiczną i świadome gospodarowanie odpadami. Dlatego już 14. rok z rzędu organizuje „Kwiaty za Elektrograty” – ogólnopolską akcję, dzięki której można w prosty, a przede wszystkim bezpieczny sposób pozbyć się elektroodpadów i zdobyć kwitnące bratki.
Zasady akcji są jasne – w dniach 27-29 marca 2025 roku wystarczy przynieść do sklepu Castoramy zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny, aby w zamian otrzymać sadzonkę bratka. To nie tylko świetna okazja, aby pozbyć się niepotrzebnych urządzeń, ale także sposób na odświeżenie swojego balkonu czy ogrodu.
— Od 2011 ułatwiamy naszym Klientom odpowiedzialne pozbywanie się elektroodpadów, jednocześnie pokazując, że każdy może przyczynić się do ochrony środowiska swoimi codziennymi decyzjami. A rośliny, które rozdajemy w ramach akcji, nie tylko upiększają nasze otoczenie, ale także zwiększają świadomość na temat recyklingu. – mówi Kinga Sowik, Dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu w Castorama Polska.
Do sklepów Castorama można przynieść małe i duże elektroodpady, m.in.: telefony, tablety, laptopy, ładowarki, kable, żarówki LED, suszarki, tostery, czajniki, lampki, radia, telewizory, a także pralki, lodówki, piekarniki.
Jak donosi globalny raport o elektroodpadach przygotowany przez ONZ, w 2022 roku na świecie wygenerowano rekordowe 62 mln ton elektroodpadów – to aż 82% więcej niż w 2010 roku. Jeśli ten trend się utrzyma, do końca dekady ich ilość może wzrosnąć do około 82 mln ton, co oznacza kolejny wzrost o 32%1.
Bezpieczna utylizacja źródeł światła
W tym roku Castorama zwraca szczególną uwagę na kwestię świetlówek. W sklepach zbierane będą wyłącznie lampy LED, które można rozpoznać po plastikowym trzonku i oznaczeniu LED. Tradycyjne świetlówki liniowe (T5/T8), wycofane ze sprzedaży w 2023 roku, ze względu na zawartość rtęci oraz ich kruchość, powinny zostać oddane do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub specjalnych pojemników na żarówki. W sklepach Castoramy elektrośmieci zbierane są zbiorczo, przez co ryzyko uszkodzenia świetlówki liniowej i wycieku niebezpiecznych substancji jest wyższe.
Zebrane w ramach akcji odpady zostaną przekazane do bezpiecznego recyklingu dzięki współpracy Castoramy z AURAEKO Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz firmą MB Recykling. To gwarancja, że szkodliwe substancje nie trafią do środowiska, a cenne surowce zostaną ponownie wykorzystane.
Castorama stawia na odpowiedzialne zarządzanie odpadami
Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami jest istotnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Castoramy w Polsce. Oprócz akcji „Kwiaty za elektrograty”, firma przez cały rok prowadzi regularną zbiórkę elektroodpadów, umożliwiając klientom ich bezpieczną i ekologiczną utylizację w sklepach na terenie całego kraju. Castorama oferuje również produkty cyrkularne, wytwarzane z odpadów powstających w jej sklepach, takie jak doniczki wykonane z folii opakowaniowej oraz pace budowlane produkowane z plastiku pochodzącego z recyklingu.
Firma nie tylko wspiera klientów w świadomym recyklingu, ale także dąży do minimalizacji odpadów w swoich obiektach. W ramach uruchomionego w 2024 roku programu „Zero Odpadów na wysypiska” wdraża rozwiązania mające na celu ograniczenie ilości odpadów niesegregowanych oraz maksymalne ponowne wykorzystanie surowców.
Regulamin akcji: https://media.castorama.pl/media/regulaminy/2025/Regulamin_Kwiaty_za_elektrograty_wiosna_2025.pdf
Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w Polsce. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 107 sklepach w różnych częściach kraju i zapewnia dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia około 13 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej ponad 2000 sklepów w 8 krajach Europy
1https://ewastemonitor.info/the-global-e-waste-monitor-2024/
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).