Silesion.PL

serwis informacyjny

Intensywne prace na placu budowy MDK Witosa w Katowicach

Intensywne prace na placu budowy nowego Miejskiego Domu Kultury (MDK) na osiedlu Witosa. W obiekcie znajdą się przestrzenie do organizacji koncertów, spektakli, warsztatów, oraz system do realizacji wystaw. Bryła budynku zbliża się do zamknięcia, a całość inwestycji ma zostać ukończona w czerwcu 2024 roku, z planowanym odbiorem końcowym we wrześniu 2024 roku. Prace przygotowawcze trwają również w kontekście przyszłego etapu, który obejmuje stworzenie przestrzeni parkowej wokół nowego MDK.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podkreśla, że nowy Miejski Dom Kultury ma na celu zwiększenie oferty kulturalnej i rekreacyjnej w tej części miasta, odpowiadając na potrzeby mieszkańców osiedla Witosa. Budowa MDK na osiedlu Witosa stanowi odpowiedź na potrzeby i sugestie mieszkańców wyrażone podczas konsultacji zorganizowanych w trakcie przygotowań do tej inwestycji.

– Budowa Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa przede wszystkim zwiększy ofertę kulturalną i rekreacyjną w tej części Katowic. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców osiedla, którzy aktywnie uczestniczyli w konsultacjach zorganizowanych w trakcie przygotowania inwestycji – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dzisiaj intensywnie prowadzimy prace budowlane. Bryła obiektu jest już prawie gotowa. Przed nami kolejny etap inwestycji, czyli realizacja na osiedlu nowego parku miejskiego, którego częścią będzie powstający dom kultury. Dla tego zakresu inwestycji trwają przygotowania do uruchomienia procedury przetargowej. Zależy nam by całość była gotowa jesienią przyszłego roku – dodaje prezydent. Budowa MDK na os. Witosa to jeden z zapisów „Umowy z mieszkańcami” prezydenta Katowic, Marcina Krupy.

Obecnie trwa I etap budowy MDK Witosa, którego wartość wynosi prawie 22 miliony złotych. Budynek ma być wielofunkcyjny, z różnymi przestrzeniami dostosowanymi do różnych grup wiekowych i zainteresowań. Prace budowlane w ramach I etapu obejmują m.in. wykonanie ścian nośnych, podciągów, stropów, prac konstrukcyjnych związanych z budową schodów, a także rozpoczęcie budowy ścianek działowych. Na etapie zakończenia jest proces betonowania jednej z części stropu żelbetowego dachu.

Głównym punktem Miejskiego Domu Kultury będzie wielofunkcyjna, akustycznie izolowana sala mieszcząca około 200 miejsc siedzących, wyposażona w scenę z pianinem oraz profesjonalne zaplecze techniczne. MDK Witosa będzie oferował również sale do zajęć tanecznych, plastycznych i różnych warsztatów. W holu budynku zostanie zainstalowany system podświetlania i podwieszania, który umożliwi organizację wystaw.

Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 22 miliony złotych. Drugi etap prac, który obejmuje tworzenie przestrzeni parkowej wokół MDK Witosa, jest obecnie w fazie przygotowań. Procedura przetargowa na wybór wykonawcy ma zostać uruchomiona na początku przyszłego roku.

Miejski Dom Kultury Witosa to nie tylko budynek. – W ramach II etapu inwestycji powstanie tu również duża, atrakcyjna przestrzeń w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu. Będzie to nowy park miejski, w którym zaplanowano ogrody społeczne, ścieżki edukacyjne, leśny plac zabaw i siłownię zewnętrzną, a także drogi pieszo-rowerowe ze stojakami na rowery, ławeczki i pergole – wymienia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Nowy park miejski będzie zawierać ogrody społeczne, ścieżki edukacyjne, leśny plac zabaw, siłownię zewnętrzną, drogi pieszo-rowerowe z miejscami na rowery, ławki i pergole. Celem tej inwestycji jest zwiększenie oferty kulturalnej i rekreacyjnej dla mieszkańców osiedla Witosa, stwarzając nowe przestrzenie dla różnych form aktywności i kultury. Prace mają na celu zwiększenie oferty kulturalnej i rekreacyjnej w tej części Katowic, a budowa MDK Witosa to jeden z elementów umowy z mieszkańcami, zawartej przez prezydenta Katowic, Marcina Krupę.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023