Silesion.PL

serwis informacyjny

Hegemon Mysłowice to więcej niż rugby

klub Hegemon Myslowice to wiecej niz rugby

klub Hegemon Myslowice to wiecej niz rugby

Zawodnicy Hegemona Mysłowice już niejednokrotnie udowadniali, że wartości przyświecające rugby znajdują odzwierciedlenie także w ich działalności poza boiskiem. Teraz ich działania na rzecz społecznej odpowiedzialności zostały dostrzeżone i nagrodzone.

24 lutego zmienił się świat, jaki znaliśmy do tej pory. Społeczność skupiona wokół mysłowickiego Hegemona nie mogła przejść obojętnie wobec tragedii, jaka spotkała Ukrainę i jej obywateli.

25 lutego wystartowała akcja zbierania darów “poMOCNY Hegemon“. Efektem solidarności rugbowej rodziny był pierwszy bus, który już 28 lutego wyruszył na granicę po brzegi wypełniony darami. W koordynowaniu akcji aktywny udział brał zawodnik pochodzący z Ukrainy — Wasyl Lazorenko, który zbierał informacje o aktualnie potrzebnych rzeczach i organizował transporty tak, żeby pomoc trafiła do miejsc, które jej najbardziej potrzebowały.

Jednak, Hegemoni od samego początku rosyjskiej agresji zdawali sobie sprawę, że pomoc Ukrainie i jej obywatelom nie będzie szybkim meczem rugby siedmioosobowego, ale twardym i wymagającym wielkich nakładów i poświęcenia sezonem rugby piętnastoosobowego.

Nie od dzisiaj wiadomo, że sport poprzez swoje specyficzne cechy: uniwersalne wartości i emocje, z jakimi się łączy, może być efektywnym narzędziem integracji społecznej. W związku z przybywaniem kolejnych ukraińskich obywateli do Mysłowic i rozpoczynającą się rundą wiosenną postanowiono dołożyć, choć cegiełkę do integracji goszczących w Mysłowicach obywateli Ukrainy.

Jeszcze w marcu na przywitanie wiosny zorganizowano piknik rodzinny „Szarżowanie Marzanny”, na którym zimę przepędzano w iście rugbowym stylu. W wydarzeniu udział wzięli goście z Ukrainy, którzy wraz z mysłowiczanami, chętnie angażowali się w sportowe gry i zabawy.

Także przy okazji swoich meczów ligowych mysłowiczanie postanowili organizować pikniki rodzinne, na których poprzez wspólne kibicowanie i przeżywanie sportowych emocji pokazują, że w sporcie nie są istotne przekonania, pochodzenie czy wygląd. Liczy się pozytywne nastawienie oraz chęć do zabawy. Zaowocowało to wzbudzeniem zaufania wśród Ukraińców przebywających w Mysłowicach, co przyczynia się do ich integracji ze społecznością lokalną. Warto ponadto wspomnieć, że dzięki aktywnemu gronu obcokrajowców w drużynie klub każdego dnia walczy z dyskryminacją i wykluczeniem cudzoziemców w sporcie.

Zorganizowane przez mysłowiczan wydarzenia potwierdziły, że tam, gdzie brakuje słów, pojawia się jeden uniwersalny język – sport, który umożliwia porozumienie bez względu na wszystko.

Jest nam niezmiernie miło, że nasze działania zostały zauważone i wyróżnione. Na boisku i poza nim staramy się kierować wartościami, które są bliskie każdemu rugbyście. Odpowiedzialność, solidarność i fair-play to zasady, które wpajamy młodym i tym starszym zawodnikom. – powiedział prezes klubu, Paweł Łętowski.

Nagroda na integracyjne wydarzenie sportowe

Społecznie odpowiedzialne działania mysłowickich rugbystów zostały dostrzeżone przez organizatorów konkursu na sportowe wydarzenie integracyjne. Konkurs zorganizowała Fundacja dla Wolności, która w Warszawie prowadzi projekt integracyjnych turniejów piłki nożnej „Etnoliga”. Hegemoni w ramach konkursu zaprezentowali działania podjęte w ostatnim czasie: akcję „poMOCNY Hegemon”, piknik rodzinny na powitanie wiosny „Szarżowanie Marzanny” i pikniki organizowane przy okazji meczów ligowych.

Konsekwentne i wielokrotne działanie na rzecz integracji okazało się na tyle interesujące dla organizatorów, że przyznali Hegemonowi Mysłowice główną nagrodę w konkursie – sprzęt sportowy. Oprócz tego rugbyści zostali zaproszeni do Warszawy, by zrobić pokaz rugby. Przy okazji wizyty w stolicy wzięli także udział w organizowanym przez Fundacje dla Wolności charytatywnym turnieju piłki nożnej.

Kibice mysłowickich Hegemonów mogą być jednak spokojni – od razu po turnieju zawodnicy jasno zadeklarowali, że rugby jest ich sportem numer jeden i nie zamierzają zmieniać dyscypliny.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author