Silesion.PL

serwis informacyjny

Ekstraklasa wybierze partnera do obsługi ligowego serwisu OTT – Ekstraklasa.TV

Ekstraklasa rozpoczyna konkurs ofert na obsługę technologiczną serwisu wideo-streamingowego Ekstraklasa.TV. Ma on wyłonić kompleksowego dostawcę usług od sezonu 2021/22. Obecnie ligowa spółka prowadzi badanie rynku pod kątem dostępnych rozwiązań technologicznych.

– W ciągu pierwszych dwóch lat z sukcesem uruchomiliśmy ligowy serwis OTT Ekstraklasy w najważniejszych funkcjonalnościach i udostępniliśmy go w głównych kanałach, pozyskując znaczące grono użytkowników. Teraz przymierzamy się do wyłonienia dostawcy, który od sezonu 2021/22 zapewni nam najlepsze z możliwych, pod kątem finansowym i technicznym, narzędzia dalszego rozwoju produktu wideo. Jest to też jeden z ważnych elementów naszej strategii sprzedaży praw mediowych od roku 2021. Rynek wideo w internecie, aplikacji mobilnych czy też SmartTV jest jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów. Obecnie dostępne są liczne rozwiązania oparte na machine learning i sztucznej inteligencji, która odpowiada np. za automatyczne, a przede wszystkim błyskawiczne, przygotowanie skrótów meczowych czy też ich natychmiastową publikację w zintegrowanych mediach społecznościowych. Będziemy chcieli również zaproponować klientom nowe atrakcyjne modele dostępu do treści wideo – rozważamy wdrożenie w Polsce modelu AVOD, w ramach którego użytkownicy będą mogli bezpłatnie obejrzeć dany materiał, poprzedzony krótkimi formami reklamowymi. Bogaci w know-how, wiedzę na temat oczekiwań klientów, jak i doświadczenia w pracy z serwisem typu OTT chcemy w kolejnym kroku wdrożyć nowe rozwiązania, które będą atrakcyjne nie tylko dla naszych obecnych odbiorców, ale także jak największej rzeszy kibiców – komentuje Leszek Miklas, prezes zarządu Ekstraklasa Live Park.

Ekstraklasa uruchomiła ligowy serwis streamingowy – Ekstraklasa.TV – w sierpniu 2019 r. na bazie współpracy firmą OZ Sports, która od początku 2019 r. zajmowała się przygotowaniem technologicznym platformy. Od tego czasu serwis był systematycznie rozbudowywany. Obecnie jest dostępny w wersji desktopowej oraz jako aplikacje na iOS i Android. W toku są przygotowania nad jego udostępnieniem dla Apple TV i Smart TV. Platforma Ekstraklasa.TV zapewnia płatny dostęp do meczów PKO BP Ekstraklasy na całym świcie (poza Polską oraz siedmioma krajami bałkańskimi objętymi wyłącznymi umowami licencyjnymi) – w formie pay-per-view za pojedynczy mecz oraz w abonamencie miesięcznym lub rocznym. Ponadto, wszyscy zarejestrowani użytkownicy, także w Polsce i krajach bałkańskich, mogą oglądać w serwisie bezpłatne skróty meczowe. Użytkownicy aplikacji Ekstraklasa.TV mogą też oglądać najważniejsze akcje meczowe jeszcze w trakcie spotkań w formie tzw. near live clips. Obecnie z serwisu korzysta kilkaset tysięcy osób na całym świecie.

– Cały czas przyglądamy się różnorodnym platformom streamingowym, by wykorzystywać najlepsze światowe doświadczenia w naszym serwisie. Obserwujemy, jak się rozwija YouTube w wersji płatnej, za pośrednictwem którego można oglądać spotkania na żywo za opłatą abonamentową, zwłaszcza że od ponad roku współpracujemy z Google w ramach usługi One Box. Ważnym wzorcem jest dla nas NBA TV, który jest świetnie przemyślanym projektem od strony strategicznej. Chcielibyśmy też, by podobnie jak to robią Hiszpanie w LaLiga SportsTV, w przyszłości nasza platforma stała się serwisem, który pokazuje różne ligi i sporty, także niższe klasy rozgrywkowe i rywalizacje młodzieżowe – komentuje Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa SA.

– Na bieżąco analizujemy również rozwiązania stosowane przez inne konkurencyjne ligi, typu serwis Match Centre szkockiej SPFL czy platformy OTT uruchamiane przez kluby, np. Benfica Play. Oczywiście stale śledzimy też rozwój innych graczy z tej branży jak DAZN czy Viaplay. Wdrożone przez nich rozwiązania pokazują, że możemy wejść na jeszcze wyższy poziom z naszą platformą Ekstraklasa.TV. To dla nas bardzo ważny, przyszłościowy projekt i chcemy go dalej rozwijać tym bardziej, że nasze doświadczenia z OTT bazują nie tylko na naszym ligowym projekcie, ale również z portalami wideo-streamingowymi jak Dailymotion, który od sezonu 2015/16 pokazywał nasze mecze poza Polską – dodaje Marcin Animucki.

Procesem badania rynku i konkursem ofert wokół Ekstraklasa.TV zawiaduje produkcyjne ramię Ekstraklasy – spółka Ekstraklasa Live Park. Spółka ta, należąca w 100% do Ekstraklasa SA, odpowiada za produkcję wszystkich meczów ligowych oraz ich dystrybucję do BT Tower i podmiotów zagranicznych. Wyłonienie partnera do współpracy przy ligowym serwisie OTT Ekstraklasa.TV ma nastąpić w pierwszym kwartale 2021 r.

źródło:ekstraklasa.org

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024