Silesion.PL

serwis informacyjny

Ekologiczne sprzątanie…czyli jakie?

Eko sprzatanie fot mat pras Vileda4

Eko sprzatanie fot mat pras Vileda4

Ekologia dotyka już niemal każdej sfery naszego życia – kupujemy bardziej świadomie, zwracamy uwagę na skład produktu, wspieramy recykling, oszczędzamy naturalne surowce. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że dbanie o dom również może przebiegać w sposób bardziej ekologiczny. Porządki w duchu eko nie są trudne, a niosą szereg korzyści. Warto się o nich przekonać!

Ekologiczne środki czystości są lepsze dla zdrowia

Idea ekologicznego sprzątania opiera się na zastąpieniu substancji chemicznych produktami o prostym, neutralnym składzie. Najczęściej są to soda oczyszczona, ocet czy kwasek cytrynowy, czyli stali bywalcy niemal każdej kuchni. Właściwości myjące sody oczyszczonej znane są już od wieków. Z powodzeniem jest w stanie ona zastąpić popularne mleczka czyszczące – wystarczy, że wysypiesz nieco sody na powierzchnię i wyszorujesz ją wilgotną ściereczką lub gąbką. Podobnie zadziała kwasek cytrynowy, który rewelacyjnie sprawdza się w usuwaniu kamienia z wody i zacieków. Do mycia lśniących powierzchni, jak szkło, lustra, okna czy armatura łazienkowa, spróbuj zastosować ocet rozcieńczony wodą. Nie dość, że zadziała on odkażająco, to jeszcze rewelacyjnie rozpuści zaschnięty brud, nie pozostawiając przy tym żadnych smug.

Eko sposoby na ułatwienie sprzątania

Wydawałoby się, że skuteczne sprzątanie musi wiązać się z użyciem dużej ilości detergentów. To mylne przekonanie. Obecny asortyment artykułów do sprzątania oferuje sprzęty, którymi jesteśmy w stanie zastąpić wiele innych produktów. W ten sposób nie tylko ułatwiamy sobie pracę, ale też ograniczamy zużycie plastiku i powstawanie śmieci. Przykładem może być mop parowy Vileda Steam Plus, którym doskonale wyczyścisz i zdezynfekujesz podłogi przy użyciu samej wody. Gorąca para wodna zabija 99,9% bakterii i wirusów bez użycia detergentów. To szczególnie korzystne rozwiązanie, gdy w domu mieszkają alergicy, zwierzęta lub raczkujące dzieci, bo pozwala pozbyć się drobnoustrojów bez narażania ich na kontakt ze środkami chemicznymi.

Wielorazowość się opłaca

Kierując się ekologią w wyborze produktów do sprzątania, należy zwracać uwagę na możliwość wykorzystania ich wiele razy. Wielorazowe produkty są bardziej ekologiczne i bardziej opłacalne. Jednorazowe ręczniki papierowe warto więc wymienić na ściereczki, które posłużą nam dłużej i nadają się do prania. W usuwaniu brudu bezkonkurencyjne będą trwałe ściereczki z mikrofibry, np. ściereczki Microfibra 100% Recycled marki Vileda, które w całości wykonane są z surowców pochodzących z recyklingu. Dzięki zaawansowanej technologii mikrowłókien, ściereczki te doskonale usuwają brud, nie pozostawiając przy tym smug na gładkich powierzchniach. Mikrofibra świetnie sprawdzi się też do mycia podłóg. Mop płaski Vileda 1-2 Spray Max został wyposażony w wygodny spryskiwacz, dozujący odpowiednią ilość wody, oraz obrotową nakładkę czyszczącą, która usuwa 99% bakterii bez użycia detergentu. W przypadku zabrudzenia mopa, jego głowicę można obrócić i kontynuować sprzątanie lub też zupełnie zdjąć i wyprać w pralce. Wkład wytrzymuje aż 200 cykli prania bez utraty właściwości czyszczących i z powodzeniem nadaje się do wielokrotnego zastosowania.

Starajmy się więc wybierać akcesoria, które można prać lub płukać przed kolejnym użyciem, jak zmywak do naczyń Vileda Glitzi Always Clean, który łatwo się wypłukuje, dzięki czemu zachowuje świeżość dłużej niż tradycyjne zmywaki. Warto też zwrócić uwagę na skład i wybierać artykuły zawierające plastik pochodzący z recyklingu (jak mopy Vileda Ultramax Turbo i Ultramax Box) lub wykonane z biodegradowalnych materiałów (jak pucerka gąbkowa Vileda, stworzona z celulozy i bawełny). Coraz więcej firm produkujących artykuły domowe dąży do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko i podejmuje w tym kierunku realne działania. W przypadku marki Vileda, ponad 90% produktów ma przedłużoną żywotność i trwałość, przez co nadaje się do wielokrotnego użycia. Wielorazowość produktu, zdolność do jego przetworzenia i użycia ponownie to wyznaczniki, na które zawsze powinniśmy zwracać uwagę, jeśli zależy nam na prowadzeniu domu w sposób bardziej ekologiczny.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

2 thoughts on “Ekologiczne sprzątanie…czyli jakie?

  1. Sama niedawno zaczęłam używać eko środków do sprzątania i fajnie się sprawdzają. Brakuje mi tylko roomby do pełni szczęścia, ale liczę, że na dniach się to zmieni. 

  2. Ja używam ekologicznych środków czystosci z biozymu, chociażby tabletki do zmywarki super się spisują. Naczynia są czyste, nie ma zacieków.

Comments are closed.

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024