Silesion.PL

serwis informacyjny

Czy już czas na wyrzucanie choinek?

choinka wyrzucona na smietnik

choinka wyrzucona na smietnik

Czas świąteczny to nie tylko pyszne potrawy czy prezenty, o których myślimy już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem, ale też choinka. Najlepiej naturalna, która oprócz błyszczących ozdób i roziskrzonych lampek uwodzi nas także swoim zapachem. Jednak przychodzi w końcu moment, że choinka powoli zaczyna więdnąć, tracić igły. Co wtedy zrobić z takim drzewkiem – gdzie je wyrzucić? Warto poznać kilka wskazówek. 

– Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w Kato Urban Corner organizowaliśmy warsztaty, w trakcie których można było się dowiedzieć jak wykonać ekologiczne ozdoby świąteczne. Na przygotowaniach do świąt myśl o ekologii nie powinna się jednak zatrzymać. Pozbywając się świątecznego drzewka pamiętajmy o tym, kiedy i gdzie powinniśmy je wyrzucić – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Do tej pory choinki odbierane były w lutym, jednak w związku z tym, że sporo osób wystawiało je wcześniej, w tym roku MPGK rozpocznie ich odbiór już w styczniu – dodaje prezydent.

W tradycji świątecznej istnieje kilka dat, po których umownie rozbiera się choinki ze świątecznych ozdób. Pierwszy z nich to 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Dla wielu jednak to dopiero 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego. Tak naprawdę nie ma jednej konkretnej daty. Każdy sam może wybrać, do kiedy choinka będzie zdobić dom czy mieszkanie. Niestety zdarza się, że mieszkańcy porzucają choinki w niewłaściwych miejscach, nawet z ozdobami! Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób, najbardziej przyjazny dla środowiska, ją wyrzucić. 

Jak przygotować drzewko

W Katowicach odbiorem choinek zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Pracownicy odbierają je podczas standardowego wywozu odpadów. Najważniejsze jest, aby usunąć z choinki wszelkie ozdoby, które są wykonane z innych materiałów, np. szkła lub plastiku. Kiedy już przygotujemy drzewko, najłatwiej je po prostu postawić przy naszych pojemnikach do odbioru odpadów – wtedy pracownicy będą je mogli bez problemu zabrać. 

Wystawione choinki powinny być pozbawione wszelkich ozdób_fot. UM Katowice

– Choinki to także odpad, który odbieramy bezpłatnie od katowiczan. Prosimy jednak mieszkańców, żeby brali pod uwagę ogólny harmonogram wywozu – dla odpadów bio w zabudowie jednorodzinnej lub gabarytów w zabudowie wielorodzinnej. Nie wrzucajmy ich bezpośrednio do kontenera, ponieważ ich duży rozmiar uniemożliwi korzystanie z niego innym mieszkańcom. Trzeba też pozbawić choinki wszystkich ozdób – bombek, lampek, łańcuchów. Istnieje także możliwość samodzielnego przywiezienia drzewek do jednego z Gminnych Punktów Zbierania Odpadów, czynnych w dni robocze, od poniedziałku do soboty – wyjaśnia Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice. 

Ważny termin

Najważniejsze w wyrzucaniu choinek jest ustalenie terminu, w jakim pracownicy MPGK je odbiorą, aby nie zastawiały terenu zbyt długo. Tu trzeba zwrócić uwagę na to, czy mieszkamy w zabudowie jednorodzinnej czy wielorodzinnej. W domach wolnostojących choinki są odbierane w czasie wywozu odpadów biodegradowalnych, natomiast z bloku mieszalnego, gdzie mieszkańców jest więcej, choinki są wywożone razem z odpadami wielkogabarytowymi. Warto także dopytać u administratora budynku, czy nie zostało wyznaczone specjalne miejsce do składowania i odbioru drzewek, aby nie blokować pojemników i wiat śmietnikowych. Dlatego też najlepiej wystawiać je jak najbliżej daty odbioru odpowiednich odpadów. 

Co dalej dzieje się z choinkami

Zebrane choinki trafiają do należącego do MPGK Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. Drzewka naturalne zostają rozdrobnione i po przejściu odpowiednich procesów technologicznych, stają się składnikiem środka poprawiającego właściwości gleby. Ten zaś trafia zwykle jako nawóz pod trawniki i rośliny ozdobne, na użytkach zielonych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych. Drzewka sztuczne są z kolei traktowane jak złom i przechodzą typową dla niego drogę recyklingu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024