Silesion.PL

serwis informacyjny

Zwolennicy spójności województwa śląskiego wygrali „Haję nad Brynicą”

Zwolennicy spojnosci wojewodztwa slaskiego wygrali Haje nad Brynica Katowice Sosnowiec

Zwolennicy spojnosci wojewodztwa slaskiego wygrali Haje nad Brynica Katowice Sosnowiec

Pierwsza debata w ramach projektu „Haja nad Brynicą” zakończyła się zwycięstwem 56 do 46 na rzecz przeciwników tezy o konieczności podziału województwa śląskiego. W ramach retorycznych zmagań dwa zespoły reprezentujące 2 największe miasta Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego rywalizowały o przychylność liczącej ponad 100 osób publiczności. Wśród obserwujących debatę znaleźli się także prezydenci Sosnowca i Katowic Arkadiusz Chęciński i Marcin Krupa.

Tym razem lepszy okazał się zespół z Sosnowca z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, który pokonał przedstawicielu X LO im Ignacego Paderewskiego z Katowic. Debata odbyła się w symbolicznym miejscu na granicy miast i historycznych regionów Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, na popularnych Stawikach leżących tuż nad rzeką Brynicą – rzeką dzielącą oba regiony.

Względy ekonomiczne i wezwanie do jedności przekonały publiczność

Nina Janecka, Wojciech Dubiel, Julia Abratańska i Maja Kolka z IV LO swoją argumentację oparli o aspekty ekonomiczne wykazując jak kosztowne dla przeciętnego mieszkańca miast aglomeracji byłoby podzielenie województwa śląskiego.

Miasta nie mogłyby już tworzyć metropolii i utraciłby olbrzymią dotację na organizację wspólnego transportu. Dodatkowo mielibyśmy do czynienia z wielkim chaosem administracyjnym, który uderzyłby w ludzi na co dzień funkcjonujących w miejscowościach wchodzących w skład GZM – przekonywał Wojciech Dubiel ze zwycięskiej drużyny IV LO. Jednym z kluczowych argumentów był także ten mówiący o unikaniu kolejnych podziałów, a zamiast tego poszukiwaniu łączących nas wartości. Zespół broniący tezy o konieczności podziału województwa podkreślał znaczenie lokalnej kultury i tożsamości oraz niesprawiedliwości z jaką spotykają się mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego, którym przypina się łatkę Ślązaków.

fot. Jakub Dyl

Argumenty praktyczne i twarde wyliczenia okazały się jednak bardziej przekonujące i dały wygraną reprezentantom Sosnowca. Mieliśmy bardzo trudne zadanie, gdyż bardzo trudno zachęcać do podziału, ale cóż, takie są zasady debaty i musimy się z tym pogodzić jednoznacznie – oceniają członkowie katowickiego zespołu Emilia Trela, Julia Globisz, Aleksandra Zaręba i Aleksander Dytkowski z katowickiego X LO.

Bardzo wysoki poziom debaty obu zespołów

Obaj obecni na debacie prezydenci podkreślali wysoki poziom retoryczny i merytoryczny młodych uczestników. Myślę, sposób w jaki wysławiają się i toczą spór ci licealiści może być wzorem dla wielu polityków. To było dobre retoryczne starcie. Widać także, jak dużą pracę wykonali ci młodzi ludzie, by przygotować się do debaty – podsumował prezydent Marcin Krupa. Podobne zdanie w podsumowaniu wyraził prezydent Arkadiusz Chęciński. Gratuluję obydwu zespołom, a szczególnie doceniam wiedzę o historii Zagłębia Dąbrowskiego naszych gości z Katowic. Musimy pamiętać, że różnorodność jest siłą województwa śląskiego, którą musimy wykorzystywać – dodał włodarz Sosnowca.

I Haja nad Brynicą ale nie ostatnia

Haja nad Brynicą to projekt realizowany przez stowarzyszenia Forum Katowic oraz Wspólnie dla Sosnowca i wspierane przez oba miasta. Wydarzeniu patronuje także europoseł Łukasz Kochut. Dzisiejsza retoryczna potyczka była tylko zapowiedzią większego turnieju w debacie oksfordzkiej, który odbędzie się na jesień tego roku. W przyszłości w finałowej konfrontacji będą brały udział zespoły, które zwyciężą w eliminacjach miejskich, a finały mają się odbywać naprzemiennie w Katowicach i Sosnowcu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024