Silesion.PL

serwis informacyjny

Zmiany w systemie organizacji pomocy w Katowicach dla uchodźców z Ukrainy

Jeden z namiotow zostanie ustawiony na terenie Miedzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sadowej w Katowicach Fot. UMK

Jeden z namiotow zostanie ustawiony na terenie Miedzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sadowej w Katowicach Fot. UMK

W związku z obserwowanym od kilku tygodni spadkiem liczby uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Katowic, dziś w godzinach popołudniowych uprzątnięte zostaną namioty znajdujące się przed dworcem PKP. Pomoc związana z wydawaniem posiłków będzie kontynuowana przy Międzynarodowym Dworcu Autobusowym. Ruszył także pilotażowy program z bonami towarowymi dla uchodźców, a także rozszerzana jest baza noclegowa.

Według raportu przygotowanego na zlecenie Unii Metropolii Polskich do Katowic przyjechało 96 tys. uchodźców, w tym prawie 19 tys. dzieci. Miasto wydało prawie 11 tys. numerów PESEL. Do katowickich placówek oświatowych uczęszcza ok. 2,5 tys. dzieci. Od początku istnienia punktu powitalnego, który funkcjonuje w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ulicy Sądowej, wsparcia udzielono ponad 11 tys. osób.

– Gdy działania wojenne rozpoczęły się na terenie Ukrainy, do Katowic przyjeżdżały tysiące uchodźców dziennie. Obecnie w punkcie powitalnym na dworcu autobusowym przy ulicy Sądowej, każdego dnia obsługujemy około 100 osób. To dużo mniej niż wcześniej, dlatego zdecydowaliśmy się przemodelować system udzielania pomocy. Podkreślam jednak, że w dalszym ciągu uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na wsparcie miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nadal prowadzone są prace związane z tworzeniem miejsc noclegowych na pobyt długoterminowy. Coraz więcej mamy sygnałów, że uchodźcy, którzy zdecydowali się na przyjazd do Katowic chcą się usamodzielniać poprzez chociażby rozpoczęcie pracy – dodaje prezydent.

Największą z wprowadzanych zmian jest likwidacja namiotów zlokalizowanych przy dworcu PKP. Nie oznacza to jednak, że formy udzielanej tam pomocy się skończą. Jeden z namiotów zostanie ustawiony na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego, przy ul. Sądowej. Od piątku to tam będą wydawane posiłki dla uchodźców przyjeżdżających lub korzystających z tej formy pomocy. Punkt będzie działał dzięki współpracy z World Central Kitchen.

Kolejne działania skupione są wokół pomocy w usamodzielnianiu się uchodźców. W Akademiku Polonia trwa pilotażowy program, który zakłada zamiast gotowych posiłków wydawanych w formie cateringu, wydawanie bonów w dwóch transzach. Pierwsza trafiła do uchodźców 5 maja. Druga rozdawana jest dziś. W pierwszej transzy z takiej formy pomocy zdecydowały się skorzystać 53 osoby. Zainteresowani otrzymują bon o wartości 30 zł na osobę na dzień. Bony można realizować w różnych sklepach. Można za nie kupić nie tylko żywność, ale także np. środki higieny osobistej. 

– Jest to rozwiązanie korzystniejsze od kuponów żywnościowych, gdyż pozwala na zakup szerszego asortymentu i ograniczenie nakładów na obsługę pomocy. Bony towarowe są też łatwo dostępne dla MOPS – mówi Jolanta Wolanin, zastępca naczelnika wydziału polityki społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Pilotaż potrwa do 18 maja. Po jego zakończeniu, w zależności od uzyskanych wniosków, zostanie rozważone wydawanie bonów również w innych obiektach tymczasowego zakwaterowania. Jednak niezależnie od przyjętych rozwiązań, miasto zamierza nadal wydawać gotowe posiłki otrzymywane nieodpłatnie od różnego rodzaju podmiotów, gdyż nie we wszystkich lokalizacjach istnieje dostęp do kuchni w celu samodzielnego przygotowania posiłków z zakupionych produktów. 

Wciąż rozwijana jest baza noclegowa, która powstaje z myślą o uchodźcach. W tej chwili prace remontowe prowadzone są w dawnym internacie, przy ulicy Techników 5. Obiekt był nieużywany od kilku lat. Prace polegają na przystosowaniu sanitariatów, malowaniu ścian i uzupełnieniu umeblowania. Obiekt ma być gotowy do przyjęcia uchodźców w drugiej połowie maja. Schronienie znajdzie tam około 30 osób.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024