Złoto i 2 srebra dla Polaków na Mistrzostwach Świata Amatorskiego MMA IMMAF 2019 w Bahrajnie

W czwartym dniu Mistrzostw Świata Amatorskiego MMA IMMAF 2019 w Bahrajnie trójka polskich juniorów stanęła do boju o złote medale w swoich kategoriach wagowych.

Zwycięsko z pojedynku z Nadine Abbott Bissett wyszła Magdalena Czaban, która tym samy wywalczyła tytuł amatorskiej mistrzyni świata w wadze atomowej.

Kapitalnie walczący w trakcie całego turnieju Emil Piątek tym razem uległ na punkty rywalowi z Rosji. Na szyi Emila zawisł medal srebrny.

W finale wyższość swojego przeciwnika musiał również uznać Błażej Romanowski, który przegrał starcie z Rustamem Ashurbekovem i tak jak Emil zakończył mistrzostwa ze srebrnym medalem.

Kończymy mistrzostwa świata z trzema medalami w kategoriach juniorskichpodsumowuje występy Polaków Kamil Zawarski, jeden z trenerów reprezentacji. – Magdalena Czaban wygrała finał jednogłośnie na punkty i po zdobyciu mistrzostwa Europy seniorek została w tym samym roku mistrzynią świata juniorek. Magda w swojej walce przeważała w każdej płaszczyźnie i mimo problemów w drugiej rundzie była w stanie zdominować zapaśniczo i parterowo rywalkę w kolejnej odsłonie boju. Błażej Romanowski i Emil Piątek w finałowych walkach nie sprostali bardzo mocnym zapaśniczo Rosjanom. Emil przegrał decyzją, a Błażej przez techniczny nokaut, głównie z powodu niewystarczającego czasu na regeneracja po wczorajszym wyczerpującym starciu z innym Rosjaninem. Cieszymy się jednak bardzo, bo przecież srebrne medale to nadal ogromny sukces.

Oficjalne wyniki czwartego dnia zmagań:

1. Waga atomowa 47,6 kg (105 lbs) Magdalena Czaban pokonała Nadine Abbott Bissett (Irlandia) jednogłośną decyzją sędziów (30-26, 30-27, 29-27)
  2. Waga lekka 70,3 kg (155 lbs) Nikita Kulshin (Rosja) pokonał Emila Piątka jednogłośną decyzją sędziów (30-26, 30-26, 30-25)
  3. Waga ciężka 120.2 kg (265 lbs) Rustam Ashurbekov (Rosja) pokonał Błażeja Romanowskiego przez TKO, 1:32, runda 1

O zwycięskich zawodnikach:

Magdalena Czaban

Dwudziestoletnia zawodniczka z Krakowa toczy swoje boje w wadze atomowej. Sporty walki trenuje od 4 lat. Wcześniej natomiast zajmowała się lekkoatletyką i gimnastyką. W czerwcu tego roku wywalczyła tytuł amatorskiej mistrzyni Europy seniorek. Walczy również w brazylijskim jiu-jitsu – jest wicemistrzynią Polski białych pasów. Treningi łączy ze studiami na AWF-ie w Krakowie i z pracą.

Emil Piątek

Walczący w wadze lekkiej Emil urodził się w Nowej Rudzie w roku 1999, ale aktualnie mieszka i pracuje w Irlandii. Przed wywalczeniem tytułu wicemistrza świata amatorskiego MMA stoczył 12 amatorskich pojedynków i zdobył brązowy medal mistrzostw Europy.

Błażej Romanowski

Walczący w wadze ciężkiej Błażej Romanowski  ma 20 lat i jest studentem drugiego roku prawa na uniwersytecie w Poznaniu. Przygodę ze sztukami walki rozpoczął w wieku 11 lat. Poza MMA ma za sobą pojedynki w kickboxingu, jiu-jitsu, submission fightingu czy pankrationie. Główne osiągnięcia na jego zawodniczej drodze to m.in. wielokrotne mistrzostwo Polski MMA juniorów, mistrzostwo Polski oraz zdobycie pucharu Polski seniorów w no-gi, złoty medal w pucharze świata w pankrationie i mistrzostwach świata MMA WMMAF.

O wydarzeniu:

Tegoroczna edycja Mistrzostw Świata Amatorskiego MMA 2019 odbywa się na terenie Khalifa Sport City – kompleksu sportowego położonego w Manamie, stolicy Bahrajnu. Łącznie w zawodach bierze udział 452 zawodników z 51 krajów.

International MMA Federation (IMMAF) jest największą na świecie organizacją zajmującą się promocją amatorskiego MMA. Marka ta powstała w 2012 roku i dziś należą do niej organizacje zajmujące się amatorskim MMA z ponad 90 krajów na świecie. Od 2014 roku, IMMAF przygotowuje pod swoimi skrzydłami mistrzostwa świata amatorskiego MMA, które przyciągają setki zawodników z różnych zakątków globu. Zawody te, są największym tego typu wydarzeniem na świecie. Ich pierwsze trzy edycje odbyły się w USA, w Las Vegas. Od 2017 roku, organizowane są natomiast w Bahrajnie.