Silesion.PL

serwis informacyjny

Wysiłek fizyczny a nawodnienie organizmu

Wiele osób chcących szybko schudnąć, postanawia połączyć dietę z odpowiednią ilością aktywności fizycznej. Bardzo często osoby chcące rozpocząć aktywność fizyczną, zapominają o prawidłowym nawadnianiu organizmu.

Wysiłek a utrata płynów

Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, organizm traci duże ilość wody i składników mineralnych takich jak między innymi wapń, potas, magnez czy sód. Wiadomo, że wraz z utratą płynów, tracimy siły do ćwiczeń. Naukowcy obliczyli, że utrata wody, która odpowiada 5% wagi człowieka, odpowiada utracie siły o 30%. Ważne jest aby odpowiednio nawadniać organizm nie tylko gdy poczuje się pragnienie, lecz regularnie. Najczęściej po ćwiczeniach na siłowni czy innych, sięgamy po zwykłą wodę niegazowaną. Mało kto wie, że skład wody nie uzupełnia utraconych przy wysiłku pierwiastków. Warto więc wybierać wodę z zawartością jonów potasu i sodu. Woda nie dostarcza potrzebnych węglowodanów. Napoje słodkie, zawierające dużą ilość cukrów wchłaniają się wolniej, więc nie dają od razu poczucia zaspokojenia pragnienia.

Napoje izotoniczne, co to?

Napój izotoniczny to taki, który posiada ciśnienie zbliżone do ciśnienia płynów w organizmie człowieka. Ciśnienie to nazywa się osmotycznym, jego przedział powinien wynosić 270-330 Osm/kg. Napoje izotoniczne zawierają zbilansowaną ilość witamin, minerałów i elektrolitów. Zawierają także łatwo przyswajalne cukry takie jak na przykład fruktoza czy sacharoza. Napoje izotoniczne składają się z chlorku sodu, który jest składnikiem potu. Zbyt duża jego utrata powoduje zmniejszenie wchłaniania wody do organizmu. Uzupełniając makroelementy, które tracone są podczas wysiłku, wpływa się na prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego.

Wszystkie osoby uprawiające sport, po pewnym czasie zdają sobie sprawę jak ważne jest regularne dostarczanie wody do organizmu. Najlepiej pić regularnie, nie czekając na wystąpienie pragnienia. Nawadnianie organizmu jest niezbędne podczas intensywnych ćwiczeń, które często towarzyszą odchudzaniu się.

Sport to zdrowie

Nie bez przyczyny mówi się, że „sport to zdrowie”. Ćwiczenia, zwłaszcza na świeżym powietrzu oraz aktywność fizyczna poprawiają wydolność naszego organizmu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, jak również poprawiają nasze zdolności psychiczne. Warto uprawiać sport zwłaszcza dziś, kiedy większość osób, często ze względu na swoją pracę, prowadzi siedzący tryb życia.

Wpływ sportu na zdrowie

Systematyczne ćwiczenie ciała, zwłaszcza poprzez treningi aerobowe (kardio), bieganie, nordic walking, jazdę na rowerze i piesze wędrówki (tym ostatnim sprzyja zwłaszcza turystyka np. w górach) zwiększają wydolność organizmu, dzięki czemu ograniczają ryzyko wystąpienia zawałów, zatorów, czy nadciśnienia. Poprawiają również samopoczucie i kondycję psychiczną. W końcu, zapobiegają rosnącemu w społeczeństwie problemowi otyłości oraz zapewniają wysportowaną i zdrową sylwetkę.

Odpowiednie przygotowanie

Należy jednak pamiętać, aby do uprawianie sportu odpowiednio się przygotować. Przed ćwiczeniami koniecznością jest wykonanie odpowiedniej rozgrzewki, która zmniejszy ryzyko wystąpienia urazów, naciągnięcia lub zakwaszenia mięśni. W przypadku jazdy na rowerze, czy rolkach konieczne są również odpowiednie ochraniacze, które w razie wypadku pozwolą częściowo uniknąć otarć, czy stłuczeń. W końcu, za niezbędny element podczas ćwiczeń należy uznać najzwyklejszy zdrowy rozsądek, który pozwoli na uniknięcie zwichnięć, złamań i przemęczenia organizmu. Sport, jak każda nieprawidłowo wykonana aktywność, może zaszkodzić. Dlatego koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, sprzęcie i planie ćwiczeń. Elementy te pozwolą na stopniowe budowane tężyzny fizycznej i poprawę naszego zdrowia i witalności, tak fizycznej jak i psychicznej, bez efektów ubocznych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024