Silesion.PL

serwis informacyjny

Wielkanoc 2022: czego się spodziewać na drogach? Yanosik sprawdza natężenie ruchu w ubiegłym roku

korek traffic

korek traffic

Już w niedzielę zasiądziemy przy świątecznym stole w gronie rodzinnym, celebrując święta Wielkiej Nocy. Zanim jednak do tego dojdzie, wielu Polaków wybierze się w podróż do swoich rodzinnych okolic, na wypoczynek lub inny wyjazd rodzinny. Co ich czeka na trasie w czasie świąt wielkanocnych? Twórcy Yanosika sprawdzili, co działo się na polskich drogach w 2021 roku.

Puste ulice w 2020 roku

Wszyscy pamiętamy smutny czas świąt wielkanocnych w 2020 roku, w którym to pierwsza fala pandemii COVID-19 zmusiła nas do pozostania w domach. Drogi w Polsce wówczas były puste, a ruch samochodowy bardzo znikomy. Obowiązek lockdownu powstrzymał Polaków przed podróżowaniem na święta do swoich domów rodzinnych oraz na wypoczynek.

W 2019 roku, podczas dwóch dni wielkanocnych, odnotowaliśmy ponad 2,5 mln wyjazdów z trzech miast w Polsce. Z kolei w trakcie świąt w 2020 roku, liczba takich podróży spadła do zaledwie 700 tys. Ruch zmalał zatem o 73 proc. Oznacza to, że Polacy wzięli sobie do serca zalecenia o pozostaniu w domu na święta i w większości nie spotkali się z rodziną poza domownikami, z którymi na co dzień spędzają czas – komentuje Julia Langa, Yanosik.

Dopiero 2021 rok przyniósł oczekiwane zmiany. Obowiązkowy lockdown zmienił się w zalecenie, a ruch w czasie świąt wielkanocnych wzrósł. Mimo to, nie wszyscy zdecydowali się na wyjazd, wciąż obawiając się zakażenia koronawirusem.

Większa swoboda w podróżowaniu dwa lata później

Dopiero ten rok przyniósł pełną swobodę w podjęciu decyzji o wyjeździe w czasie świąt wielkanocnych. Polacy z chęcią zaczęli planować wyjazdy do swoich bliskich, a nawet na urlop za granicą lub w kraju.

Sprawdziliśmy, jak wyglądało natężenie ruchu w 2021 roku na polskich drogach i przygotowaliśmy zestawienie, które prezentuje porównanie danych z okresu świątecznego w ubiegłym roku ze zwykłym weekendem. Myślę, że w tym roku możemy się spodziewać znacznie większego ruchu na drogach, ze względu na to, że nie ma już obowiązku pozostania w domach na czas świąt Wielkiej Nocy i Polacy mogą wybrać się w podróż do swoich bliskich czy też na urlop. – mówi Julia Langa, Yanosik

Podczas świąt (w czasie od piątku do niedzieli wielkanocnej) mniej użytkowników sięga po aplikację. Dopiero w wielkanocny poniedziałek widoczny jest wzrost o 16% kierowców, którzy korzystają z Yanosika, w porównaniu do zwykłej niedzieli. Wielkanocny poniedziałek to zwykle czas odwiedzin bliskich lub powrotów do domów.

Potwierdzają to również dane dotyczące średniej liczby przejechanych km przez użytkowników Yanosika w wielkanocny poniedziałek – kierowcy przejechali 17% więcej km w tym czasie, aniżeli w przeciętną niedzielę w 2021 roku.

W Wielkanoc jest więcej wypadków na drogach?

Zweryfikowaliśmy średnią liczbę zgłoszeń wypadków i kontroli policji przesłanych przez użytkowników Yanosika w czasie świąt wielkanocnych oraz zwykłego weekendu. Podobnie, jak w powyższych zestawieniach, ich liczba wzrosła proporcjonalnie do wzrostu natężenia ruchu drogowego w wielkanocny poniedziałek – mówi Julia Langa, Yanosik

Średnia liczba zgłoszeń wypadków na drogach w Yanosiku była o 26% większa w wielkanocny poniedziałek w 2021 roku. Z kolei średnia liczba zgłoszeń kontroli policji w 2021 roku w czasie świąt wielkanocnych wzrosła również w wielkanocny poniedziałek do 7% więcej, niż ma to miejsce w przeciętną niedzielę.

W tym roku możemy spodziewać się dużego zaangażowania Policji w nadzorowanie bezpieczeństwa na polskich drogach, zwłaszcza że ruch będzie większy niż w 2021 roku. Jak co roku będą podejmowane działania prewencyjne, jednak tegoroczne święta na polskich drogach z pewnością będą bardziej intensywne. Co ważne – w czasie świąt wielkanocnych obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o DMC ponad 12 ton, co znacznie wpłynie na bezpieczeństwo podróżujących kierowców – podpowiada Julia Langa, Yanosik

Ostatnie dwa lata pandemii koronawirusa mocno wpłynęły na ruch drogowy w czasie świąt wielkanocnych. W tym roku jednak możemy się spodziewać o wiele większego natężenia ruchu, co również przełoży się na bezpieczeństwo. Apelujemy do kierowców, aby zachowywali szczególną ostrożność, nie wsiadali za kółko pod wpływem alkoholu, a także przestrzegali limitów prędkości i wykonywali manewry wyprzedzania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024