Silesion.PL

serwis informacyjny

Wiemy ile tracą polskie firmy na zwolnieniach lekarskich swoich pracowników

Ile traca polskie firmy fot. 1

Ile traca polskie firmy fot. 1

Ostatnie 1,5 roku było bardzo trudnym czasem dla wszystkich, także dla przedsiębiorców. Musieli się oni zmagać nie tylko ze skutkami pandemii jakimi było m.in. kilkukrotne wygaszanie gospodarki, ale także ze zwolnieniami chorobowymi wśród swoich pracowników. Eksperci polskiej firmy doradczej Conperio, która wykonuje ponad 30 000 kontroli zwolnień chorobowych rocznie, postanowili prześwietlić dokładnie, ile przedsiębiorcy tracą na nieobecnościach podwładnych w zakładach pracy. Dane te okazują się być alarmujące dla właścicieli firm. Z szacunków Conperio, wynika bowiem iż zakład produkcyjny zatrudniający 500 osób, przy absencji chorobowej pracowników na poziomie 10% traci miesięcznie łącznie aż 450 000 zł!

Tyle tracą firmy

ZUS podał, że w 2020 roku osobom ubezpieczonym wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji. Jak wynika z analizy Conperio za 2020 rok, aż 32% z 30 000 skontrolowanych przez firmę „L4” było wykorzystywane w sposób niewłaściwy. Teraz eksperci postanowili przyjrzeć się temu, ile na absencji swoich pracowników tracą przedsiębiorcy. I tak z szacunków firmy doradczej, wynika iż zakład produkcyjny zatrudniający 500 osób, przy absencji chorobowej pracowników na poziomie 10% traci miesięcznie łącznie 450 000 zł! 150 000 zł to strata pracodawcy kosztem wynagrodzenia pracowników przebywających na „L4”, 300 000 zł to zaś strata w ramach tego, co mogliby oni wyprodukować w tym czasie (*przyjęte wynagrodzenie pracownika: 3000 tys. zł brutto pensji).

– W ostatnim roku, coraz częściej mieliśmy do czynienia z dwucyfrowym poziomem absencji w zakładach produkcyjnych zatrudniających powyżej 300 pracowników, co wskazuje na tzw. „absencję patologiczną”. Firmy walczą o kilkuprocentowe wzrosty wydajności na produkcji, tymczasem warto sobie uzmysłowić, że nieobecność pracownika to 100% spadek tejże wydajności. Zazwyczaj firmy zmuszone są wtedy uruchomić nadgodziny lub dać pracę tymczasową, co generuje dodatkowe, wysokie koszty. Szefowie często przekładają nadmiar pracy na pozostałych pracowników, co z kolei wpływa na zbyt wysokie obciążenie fizyczne i niskie morale złogi. Firmy w takich sytuacjach niejednokrotnie dotrudniają także dodatkową, niepotrzebną liczbę ludzi do wykonania tej samej pracy. Dlatego tak ważne, by zadbać o prawidłowy poziom absencji w firmiekomentuje Mikołaj Zając, prezes Conperio, ekspert rynku pracy.

Kontrola przynosi efekty

Jednym ze skutecznych sposobów radzenia sobie z wysoką absencją chorobową w zakładzie pracy są bez wątpienia kontrole pracowników przebywających na „L4”. Jak podaje Conperio, zmniejszenie poziomu absencji wśród wspomnianej wcześniej załogi tylko o 1%, może pozwolić przedsiębiorstwu zatrudniającemu 500 osób, na zaoszczędzenie 45 000 zł miesięcznie.

– Szefowie zakładów produkcyjnych powinni zadać sobie pytanie, czy stać ich na absencję chorobową lub jak długo jeszcze będzie ich na nią stać? Jeżeli we wspomnianym wcześniej zakładzie produkcyjnym absencja obniżyła się o 5 pracowników, to pracodawca nie jest zmuszony rekrutować kolejnych 5 osób, nie traci produkcji oraz wynagrodzenia. Następuje tzw. wzrost efektywności kosztowej w skali całego roku. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że poziom absencji pracowników przebywających na L4, w firmach, które zdecydowały się na kontrolę może zmniejszyć się od kilku do nawet 70%. Działania kontrolne powodują, skrócenie średniego czasu trwania zwolnień chorobowych i przywrócenie naturalnego poziomu absencji. To z kolei błyskawicznie potrafi przełożyć się na bieżącą kondycję przedsiębiorstw – dodaje Mikołaj Zając.

Jak można zniechęcić do niezasadnej absencji?

Eksperci wśród najpopularniejszych rozwiązań zniechęcających pracowników do nadużywania absencji chorobowej wymieniają także premie frekwencyjne czy bonusy za wysoką frekwencję jak np. upominki rzeczowe. W niektórych przedsiębiorstwach wstępem do poprawy sytuacji absencyjnej są też tak zwane rozmowy korygujące, dzięki którym szef dowiaduje się, co w organizacji zakładu działa nieprawidłowo i jest przyczyną wysokiej absencji wśród załogi. Jednak jak podkreślają eksperci Conperio, nawet najlepsze systemy premiowe nie są w stanie zastąpić m.in. braku perspektyw rozwoju pracownika w czasie.

Pracodawcy powinni starać się położyć zdecydowanie większy nacisk na “płacenie” pracownikom w kompetencjach, na dawanie im większej możliwości rozwoju umiejętności. Firmy, by skutecznie zapobiegać absencjom powinny stworzyć macierze kompetencji pracowników, tak by nie byli oni anonimowi, dostrzegali swój rozwój w danej firmie, w określonym przedziale czasu podsumowuje Mikołaj Zając.

***

O CONPERIO

Conperio to największa i najbardziej doświadczona w problematyce absencji chorobowej firma konsultingowa na polskim rynku. Conperio zajmuje się audytem, doradztwem i kompleksowym zarządzaniem problemem absencji chorobowej. Nowoczesne rozwiązania Conperio gwarantują klientowi pełną kontrolę nad podejmowanymi działaniami, które są indywidualnie dopasowywane do danego zakładu pracy z uwzględnieniem jego specyfiki. Działania firmy prowadzone są wielopłaszczyznowo – od analizy sytuacji wyjściowej u pracodawcy i porównania jej z innymi firmami z branży i/lub regionu, przez badanie czynników wpływających na poziom absencji chorobowej, aż po działania terenowe oraz analizę przyczyn w oparciu o opinie pracowników i zgłoszone przez nich sugestie. Misją firmy jest dostarczanie pracodawcom obiektywnej informacji o absencjach pracowniczych w celu ich efektywnego obniżenia.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024