Silesion.PL

serwis informacyjny

Warszawa areną finału AMP w piłce nożnej mężczyzn. Złoto znów dla PG Gdańsk?

Warszawa areną finału AMP w piłce nożnej mężczyzn. Złoto znów dla PG Gdańsk

Od poniedziałku w Warszawie studenci będą rywalizować o medale Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn. Tytułu mistrzów sprzed roku ze Stężycy bronią piłkarze Politechniki Gdańskiej, która jest na najlepszej drodze do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej AMP.

Trzydniowa impreza w Strefie Sportu na stołecznym Rembertowie będzie premierowym finałem mistrzostw, których zorganizowanie zostało powierzone miejscowej Szkole Głównej Handlowej.

To nasz debiut w tak poważnym przedsięwzięciu i mamy nadzieję, że sprostamy zadaniu. Wcześniej gościliśmy zawodników w ramach półfinału AMP w piłce nożnej. Liczymy na zacięte widowiska i masę bramek – mówi doktor Marcin Stachowicz, koordynator finału AMP w piłce nożnej mężczyzn w Warszawie.

W finałowej batalii weźmie udział ponad 300 uczestników z 15 drużyn. Jak przyznają gospodarze zawodów, warunki do gry są najlepsze z możliwych.

Do dyspozycji będzie kompleks dwóch boisk piłkarskich z piękną, naturalną murawą. W żargonie piłkarskim spokojnie można je nazwać “dywanami”. Zawodnicy na pewno będą zadowoleni z jakości nawierzchni – opisuje Stachowicz, którego zdaniem, każde rozstrzygnięcie w trakcie finałów AMP jest możliwe. – To turniej mocno nieprzewidywalny. Każdy zespół otrzymuje potężną dawkę gry i tylko w swoich pierwszych meczach zespoły pokazują pełnię swojego potencjału. Później dochodzi zmęczenie i przykładowo zawodnik z I ligi już tak nie przerasta jakością gracza z „okręgówki”, więc o wyniku bardziej decydują cechy wolicjonalne. Na pewno powalczymy o wysokie pozycje. Rok temu awansowaliśmy do ćwierćfinału, w przeszłości byliśmy nawet na czwartej pozycji. Stać nas na wszystko lub nic, ale zobaczymy, na co pozwoli dyspozycja dnia – dodaje.

W zeszłorocznym finale AMP w Stężycy zwyciężyli gracze Politechniki Gdańskiej. Trójmiejska uczelnia w meczu o złoto odprawiła studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (brąz zdobyła Politechnika Rzeszowska). Teraz w rozgrywkach grupowych PG Gdańsk zmierzy się z gospodarzami z SGH Warszawa, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Co ciekawe – gdańskiej uczelni, która jest liderem klasyfikacji generalnej AMP i pewnie zmierza po kolejny triumf, nie zagrozi żaden z największych konkurentów. Uniwersytet Warszawski i AGH Kraków, które są w ścisłej czołówce tego rankingu, nie zagrają w finałach piłkarzy.

Poza odejściem jednego zawodnika w zasadzie pozostała ekipa, która przed rokiem sięgała po złoto. Jesteśmy w takiej sytuacji, że dwa dni po AMP wybieramy się do Albanii na Akademickie Mistrzostwa Europy. Głównym zadaniem będzie więc przetrwać najbliższe zawody bez kontuzji. W Warszawie chcemy powalczyć. Faworytem do wygrania mistrzostw będzie Uniwersytet Szczeciński, ale w sporcie wszystko jest możliwe – przekonuje Andrzej Bussler, opiekun PG Gdańsk.

Dla najlepszego zawodnika warszawskiej imprezy zostanie przyznana nagroda imienia Tadeusza Szamoty – jednego z założycieli i bramkarza AZS Warszawa, który był jednym z kilkudziesięciu azetesiaków zamordowanych przez sowietów w czasie drugiej wojny światowej.

Początek finału AMP w piłce nożnej mężczyzn w Warszawie w poniedziałek, 19 czerwca. Partnerami wydarzenia są Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Decathlon i Republika Smakoszy.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn w Warszawie

Grupy eliminacyjne

Grupa A

1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

2. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

3. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

4. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Grupa B

1. Uniwersytet Szczeciński

2. Politechnika Rzeszowska

3. Uniwersytet Łódzki

4. Uniwersytet Wrocławski

Grupa C

1. Politechnika Gdańska

2. Uniwersytet Śląski w Katowicach

3. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

4. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Grupa D

1. Politechnika Opolska

2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

3. Uniwersytet Rzeszowski

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author