Silesion.PL

serwis informacyjny

Sześć ważnych inwestycji drogowych w Katowicach, m.in. połączenie Bogucic ze Strefą Kultury

Koniec istniejacego odcinka ul. Dobrowolskiego fot. Katowicka Agencja Wydawnicza

Koniec istniejacego odcinka ul. Dobrowolskiego fot. Katowicka Agencja Wydawnicza

Miasto Katowice przygotowuje się do realizacji sześciu ważnych inwestycji drogowych, w tym m.in. w okolicy Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Muzeum Śląskiego. Spółka Katowickie Inwestycje S.A. ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych.

– W Katowicach stawiamy na zrównoważony transport, stąd budowa centrów przesiadkowych, rozwój sieci dróg rowerowych i ciągłe zwiększanie liczby stacji wypożyczalni rowerów miejskich czy wdrażanie inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem. Rozwój miasta wymaga spojrzenia kompleksowego i takie też realizujemy, dlatego ważna jest rozbudowa dróg na północ od Strefy Kultury, która zakłada skomunikowanie tego obszaru z uwzględnieniem rozwiązań dla pieszych, rowerzystów i kierowców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowe ulice, chodniki i drogi rowerowe

Dzięki realizacji tej inwestycji, mieszkańcy Bogucic zyskają nowe połączenie ze Strefą Kultury. Dokumentacja projektowa zakłada wykonanie przedłużenia ulicy Dobrowolskiego do ulicy Katowickiej, a u ich zbiegu budowę ronda, które usprawni i upłynni ruch. Co ważne w ramach realizacji inwestycji powstanie również dodatkowa infrastruktura – chodniki, droga rowerowa, kanały technologiczne, systemy odwodnienia oraz oświetlenie. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i użytkowników drogi. W ramach tej inwestycji powstanie również nowy odcinek ulicy Mieroszewskiego – od skrzyżowania z ulicą Bończyka do nowopowstałego przedłużenia ulicy Dobrowolskiego.

W tym miejscu zaplanowano przedłużenia ulicy Dobrowolskiego do ulicy Katowickiej fot. Google Maps

–  Ważną korzyścią dla mieszkańców Katowic, jaką przyniesie ta inwestycja, będzie połączenie alei Roździeńskiego z Bogucicami. Dzięki temu, kierowcy będą mogli omijać ścisłe centrum Katowic, oszczędzając swój czas oraz odciążając ruch w rejonie Ronda im. gen. Jerzego Ziętka – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Budowa nowych układów drogowych z promesą 86 mln zł

Inwestycja o szacowanej wartości około 35 mln zł, pod nazwą: „Układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – etap II” to jedno z sześciu zadań, które planowane są do realizacji w Katowicach w ramach programu „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”.

Pozostałe zadania planowane do realizacji w ramach ogłoszonego przetargu to:

  • budowa układu drogowego w rejonie ulicy Tysiąclecia 88b;
  • budowa układu drogowego w rejonie ul. Kalinowej, Wilczewskiego – etap I:
  • połączenie drogowe ulicy Armii Krajowej z ulicą Wilczewskiego wraz z ciągiem pieszym;
  • przedłużenie ulicy Mickiewicza do ulicy Grundmanna;
  • przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju przy ulicy Gospodarczej oraz przy ulicy Korczaka i Deszczowej.

Niemal wszystkie zadania będą zawierały rozwiązania dla pieszych, rowerzystów oraz kierowców.

W związku z planowaną realizacją powyższych zadań miasto uzyskało promesę z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości niemal 86 mln zł brutto. Koszt realizacji wszystkich sześciu inwestycji drogowych szacowany jest na nieco ponad 94 mln zł. Firmy zainteresowane realizacją inwestycji drogowych mogą składać swoje oferty w przetargu do 31 maja br. Zakładany czas na realizację wszystkich inwestycji to niecałe dwa lata od dnia zawarcia umowy z wykonawcą.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

1 thought on “Sześć ważnych inwestycji drogowych w Katowicach, m.in. połączenie Bogucic ze Strefą Kultury

  1. Ciekawe co z miejscami parkingowymi, gdy wybudują Pierwszą Dzielnicę i N14 (Nadgórników 14 od NOHO)?

Comments are closed.

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024