Silesion.PL

serwis informacyjny

Strefa Innowacji Miasta Katowice #ShowroomIoT

Strefa Innowacji Miasta Katowice Showroom IoT

Strefa Innowacji Miasta Katowice Showroom IoT

Pojęcie Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things) towarzyszy nam już od ponad dwudziestu lat. Aby ułatwić dostęp do technologii i poszerzać dostępność rozwiązań zainteresowanym, rok temu w Katowicach utworzono pierwszy w Polsce Showroom Innowacji IoT – prezentowane w nim technologie można zobaczyć na dedykowanej stronie internetowej, jednak przede wszystkim w sposób namacalny można doświadczyć ich w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach (ul. Teatralna 17a).

– Technologia wpływa na nasze codzienne życie, daje nowe możliwości, jak chociażby łączenie się ze swoimi domowymi, elektronicznymi sprzętami za pomocą smartfonów i przeglądarek internetowych. Lodówki, odkurzacze, oświetlenie, czy nawet sterowniki ogrzewania to coraz powszechniej wykorzystywane funkcjonalności. Technologia oferuje cały wachlarz korzyści wynikających z możliwości zdalnego odczytu i modyfikacji wprowadzonych danych. Nazywamy te sprzęty „inteligentnymi” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Miasta również korzystają z nowych technologii. W Katowicach od kilku już lat rozwijamy np. system monitoringu KISMiA, który ma poprawiać bezpieczeństwo w mieście, czy system AWAIR monitorujący jakość powietrza. W wybranych budynkach miasta działają systemy wspomagające monitoring nośników energii i wody. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem katowickiego Systemu Zarządzania Transportem o wartości ponad 88,5 mln zł. Wszystkie te systemy łączy wykorzystanie technologii, big data w służbie mieszkańcom – wymienia prezydent.

Urządzenia IoT łączą się ze sobą i wymieniają dane za pomocą różnych sposobów zwanych protokołami komunikacji, mają możliwość łączenia się z Internetem. Właśnie dzięki urządzeniom IoT nasze domy, miejsca pracy, dzielnice i całe miasta stały się bardziej inteligentne. W praktyce oznacza to, że dzięki ogromnej ilości zebranych danych, w odpowiedni sposób zinterpretowanych i przedstawionych za pomocą technik wizualnych – posiadamy wiedzę na temat toczących się wokół nas procesów, jednocześnie mogąc je inicjować oraz modyfikować w reakcji na zmieniające się parametry otoczenia.

IoT to dynamicznie rozwijająca się branża, którą tworzą również polscy inżynierowie i spółki technologiczne. Na mapie kraju pojawiło się kilka ośrodków o innowacyjnym charakterze, gdzie nie mogło zabraknąć Śląska i Katowic.

Szacuje się, że w najbliższych latach koncepcja Internet of Things będzie rozwijać się, a wraz z nią technologie, równie dynamicznie jak do tej pory, a ich  wykorzystanie w praktyce będzie coraz powszechniejsze. Dlatego tak ważne stało się utworzenie miejsca, które z jednej strony pozwala użytkownikom wręcz fizycznie dotykać innowacji technologicznych, a jej twórcom instalować i prezentować nowinki w „żyjącej” przestrzeni. A tych nie brakuje w samych Katowicach.

Aby ułatwić dostęp do technologii i poszerzać dostępność rozwiązań zainteresowanym, w ubiegłym  roku utworzono pierwszy w Polsce Showroom Innowacji IoT. Showroom jest  przestrzenią cyber-fizyczną. Prezentowane w nim technologie można zobaczyć na dedykowanej stronie internetowej, jednak przede wszystkim w sposób namacalny można doświadczyć ich w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach (ul. Teatralna 17a).

– To doskonała okazja, nie tylko dla sektora IoT w Polsce, by pokazać swoje dokonania, ale także dla samorządów, by zapoznać się z nowościami technologicznymi i oferowanymi rozwiązaniami, z których mogą korzystać już teraz – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów. – Celem Showroomu Innowacji IoT jest również integracja firm technologicznych i umożliwienie testowania proponowanych rozwiązań oraz organizacja szkoleń. W realizację przedsięwzięcia zaangażowani są członkowie Polskiego Klastra Internetu Rzeczy SINOTAIC oraz partnerzy z całej Polski – dodaje naczelnik.

W Showroomie  można podejrzeć m.in. rozwiązania w obszarze inteligentnych domów i miast, w zakresie zrównoważonej urbanistyki oraz innowacji wykorzystujących IoT w technologiach środowiskowych. Ponadto w  centrum Katowic można sprawdzić w jaki sposób informacje satelitarne wspomagają miasta w reagowaniu na czynniki meteo, a czujniki informują mieszkańców o aktualnym stanie powietrza w mieście. Showroom IoT przybliża technologie cyberbezpieczeństwa,  oraz tematykę sztucznej inteligencji. Showroom to miejsce, które cały czas będzie rozwijane w kierunku prezentowania coraz nowszych rozwiązań.

#ShowroomIoT – jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie poznasz innowacyjne rozwiązania IoT!

Witryna internetowa projektu: www.showroomiot.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024