Silesion.PL

serwis informacyjny

Spore wzmocnienie polskiej ekipy serwisowej Biathlonu

Do ekipy serwisowej reprezentacji Polski w przerwie międzysezonowej dołączył Danielo Mueller. Niemiec wcześniej przygotowywał narty m. in. dla Gabrieli Koukalovej, Kaisy Makarainen czy Darii Domraczewej. – Ma ogromne doświadczenie i wiele sukcesów na koncie – powiedział Tomasz Bernat, dyrektor techniczny w Polskim Związku Biathlonu.

To duże wzmocnienie sztabu technicznego. Udało się pozyskać specjalistę, który współpracował z największymi gwiazdami biathlonu.

– Danielo ma ogromne doświadczenie. Pracował z ekipami takimi jak Niemcy, Czechy, Białoruś, Finlandia. Wszystkie one odnosiły sukcesy sportowe na najwyższym poziomie. Znamy się od lat i mam wrażenie, że nasze drogi zawodowe skrzyżowały się w odpowiednim momencie. Danielo był otwarty na nową propozycję, a ja poszukiwałem nowego szefa naszej ekipy technicznej. Okazało się, że mamy bardzo podobny system pracy przez co ekipa szybko zaczęła sprawnie funkcjonować. Od początku dzielimy się naszymi doświadczeniami z poprzednich sezonów i wierzę, że dzięki temu wspólnie wypracujemy lepszą jakość w przygotowaniu nart dla naszych zawodników – powiedział Tomasz Bernat.

Niemiec współpracować będzie z trójką rodzimych fachowców, którzy stanowią o sile polskiego serwisu od wielu lat. Dla Adama Kwaka będzie to już piąty rok pracy przy pierwszej reprezentacji, dla Macieja Nędzy-Kubińca i Mariusza Wtorka odpowiednio czwarty i trzeci sezon. Wszyscy trzej pierwsze doświadczenia zbierali wcześniej pracując z kadrą B.

– Trzon ekipy pozostaje niezmienny, ponieważ złożony jest z bardzo dobrych fachowców, którzy z każdym sezonem nabierają większego doświadczenia. Osobiście bardzo lubię z nimi pracować i wiem, że mogę na nich polegać. Współpracujemy przez cały rok, bo w sezonie letnim oprócz pomocy na zgrupowaniach chłopacy zaangażowani są w organizację m. in. „Biathlon dla Każdego” – powiedział dyrektor techniczny PZBiath.

 – Początek sezonu to okres wytężonej pracy serwisu, w którym wiele spraw wymaga jeszcze dopracowania. Chcę mieć pewność, że zmiany jakich dokonaliśmy zafunkcjonują. Stąd moja obecność w Ostersund. Będę również w Anterselwie podczas MŚ, bo najważniejsze zawody sezonu wymagają dodatkowego wsparcia. Poza moimi obowiązkami w PZBiath dodatkowo jestem delegowany przez IBU do pracy jako sędzia odpowiedzialny za kontrolę sprzętu podczas Pucharów IBU Juniorów – dodał Bernat.

Ekipa serwisowa nie kończy się jedynie na osobach pracujących przy pierwszej reprezentacji. Podczas Pucharów IBU za narty naszych zawodników odpowiedzialny będzie Przemysław Badacz.

– Dla Przemka to już kolejny sezon pracy na tym stanowisku. Bardzo cenię jego zaangażowanie, będzie miał do dyspozycji dodatkowego pracownika. Z kolei przy kadrze młodzieżowej pracować będzie Mirosław Kobus, z którym wcześniej przepracowaliśmy aż pięć sezonów w Pucharach Świata. Dodatkowo mocnym wsparciem będzie trener Rafał Lepel, który wywodzi się z naszej ekipy i ma duże doświadczenie w doborze nart – podsumował Bernat.

Dodatkowym atutem polskiej reprezentacji ma być pozyskana za ponad 400 tys zł. ze środków Ministerstwa Sportu specjalna maszyna do nakładania szlifów na narty.

– Maszyna, którą mamy posiada ogromne możliwości w kreowaniu nowych struktur oraz regeneracji nart. Wciąż się szkolimy i doskonalimy nasze umiejętności pracy na niej. Wykonujemy szlify, które na oko wyglądają dobrze, ale ich jakość musimy przetestować na śniegu. Tej zimy planujemy wykonać kilka testów w Polsce oraz chcemy zabrać maszynę na MŚ do Anterselwy, gdzie pracowalibyśmy na niej pod okiem fachowca. Za rok mam nadzieję, że będziemy z maszyną już na kilku Pucharach Świata. Naszym celem jest to by być w pełni gotowym do jej zastosowania podczas igrzysk w Pekinie. To jest proces wymagający czasu i cierpliwości, ale cieszę się, że mamy takie możliwości – zakończył Bernat.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author