Silesion.PL

serwis informacyjny

Społeczne Ministerstwo Samotności czyli Centrum dla osób samotnych w Katowicach

Odsłonięcie tabliczki informującej o nazwie centrum dla osób samotnych_fot. M. Mendala

W Katowicach, przy ulicy Mikołowskiej 44, właśnie rozpoczęła się realizacja projektu o nazwie “Centrum dla osób samotnych,” które jest również nazywane “Społecznym Ministerstwem Samotności.” Projekt ten ma na celu dostarczenie pomocy i wsparcia osobom cierpiącym z powodu samotności i innych form wykluczenia społecznego. Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą miejsca miało miejsce dzisiaj.

– Utworzenie kompleksu ma na celu pomoc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowały obecności drugiego człowieka. A takich osób jest naprawdę dużo, bo samotność to choroba cywilizacyjna, która może doprowadzić m.in. do depresji. Mam nadzieję, że działalność tego miejsca będzie bodźcem dla potrzebujących towarzystwa do przełamania się i wyjścia do ludzi. Liczę, że doświadczenie Fundacji Wolne Miejsce zaprocentuje i osoby starsze, ale także inni mieszkańcy, którzy będą tego potrzebowali, znajdą tu pomoc i towarzystwo. Już dziś zapraszamy wszystkich samotnych – bez względu na wiek, bo miasto to wspólnota mieszkańców – mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

Projekt “Centrum dla osób samotnych” rozpoczął się już w sierpniu, kiedy to Fundacja Wolne Miejsce podpisała umowę na wynajem budynku przy ulicy Mikołowskiej 44 na okres dziewięciu miesięcy z możliwością przedłużenia. Obecnie trwają prace adaptacyjne i wyposażeniowe, aby zapewnić odpowiednie warunki dla przyszłych beneficjentów. Planuje się, że Ministerstwo Samotności rozpocznie swoją działalność już w październiku.

Warto zaznaczyć, że projekt ten ma na celu nie tylko wsparcie emocjonalne, ale także dostarczenie praktycznej pomocy. Na terenie Centrum będą dostępne różnego rodzaju udogodnienia i usługi, w tym Bistro Spichlerz, które będzie serwować niedrogie posiłki lunchowe dla potrzebujących mieszkańców miasta. Co istotne, posiłki będą przygotowywane z sezonowych produktów, promując jednocześnie ideę zerowaste i odpowiedzialnego spożywania.

Ponadto, w budynku powstanie centrum senioralne, które ma na celu aktywizację seniorów poprzez zapewnienie im bezpiecznego miejsca, w którym będą mogli spędzać czas razem. W sali gimnastycznej będą odbywać się różnego rodzaju zajęcia, warsztaty, szkolenia, a także spotkania z ciekawymi osobistościami. Planowane są także wieczorki taneczne, bezpłatne porady prawne i psychologiczne.

– Dwudziestoletnie doświadczenie w służbie bliskości wobec samotności doprowadziło nas właśnie do tego momentu. To miejsce zapoczątkuje w Polsce prawdziwą rewolucję. Rewolucję w myśleniu o milionach osób w naszym kraju, borykających się z samotnością i różnego rodzaju wykluczeniami. Będzie to pierwszy w Polsce koncept, wzorowany na sprawdzonych praktykach z Japonii i Anglii, ale jedyny na świecie w planowanej przez nas formie! – zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

– Będziemy gotować z sezonowych produktów z naszych sklepów socjalnych sieci Spichlerz, zgodnie z zasadą niemarnowania żywności, jednocześnie edukując w zakresie idei zerowaste – podkreśla Marta Wilczyńska, dyrektor generalny Fundacji Wolne Miejsce.

Inicjatywa ta pokazuje zaangażowanie miasta Katowice w rozwiązywanie problemów społecznych i troskę o swoich mieszkańców. Miasto prowadzi wiele działań prewencyjnych, skierowanych do różnych grup społecznych, aby zapewnić im wsparcie i pomoc. Jednym z przykładów jest program “Srebrny telefon” dla katowickich seniorów, który ma na celu dostarczenie informacji na temat dostępnych form wsparcia oraz programów skierowanych dla osób starszych na terenie miasta.

– W ciągu ubiegłego roku katowiccy seniorzy skorzystali ze „Srebrnego telefonu” 1580 razy. Do dyspozycji seniorów w Katowicach jest także „Złota rączka”. Celem projektu jest podniesienie oraz poprawa jakości życia poprzez zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Do końca czerwca zrealizowane zostały 492 naprawy. To pokazuje, że nasze programy kierowane do osób, które weszły w jesień życia, cieszą się dużą popularnością i są potrzebne. Społeczne Ministerstwo Samotności będzie kolejnym miejscem, w którym zarówno seniorzy, jak i inne samotne osoby, będą mogły liczyć na wsparcie i pomoc – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024