Silesion.PL

serwis informacyjny

Skończyło się niestandardowe kształtowanie cen paliw w Polsce [prognoza cen]

Na zdjęciu Marek Wcisło, Dyrektor ds. Partnerstwa w firmie 4Trans Factoring

Cena ropy Brent na giełdzie w Rotterdamie odnotowała kolejne wzrosty. Cena baryłki od początku roku wzrosła już o 8 dolarów i prawie dobiła do najwyższego poziomu z ostatnich trzech miesięcy.

Na wzrost cen ropy Brent wpływ mają napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie. Kluczowe są także wyjątkowo trudne warunki pogodowe w Ameryce Północnej, które stwarzają potencjalne ryzyko dla ciągłości dostaw ropy. Trzeba też wziąć pod uwagę sytuację na rynku ropy WTI, ponieważ zmiany na tym rynku (zamykanie krótkich pozycji) mają również znaczący wpływ na ropę Brent.

Jak widać, brak więc czynników, które mogłyby ustabilizować ceny paliw na polskim rynku. Ceny hurtowe stale rosną, a więc i na stacjach benzynowych obserwować będziemy coraz wyższe ceny.

W tym tygodniu, ze względu na ciągły wzrost cen ropy Brent, spodziewany jest dalszy wzrost cen paliw w przedziale od 5 do 10 groszy na litrze. W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia krótkich pozycji na ropie WTI, co jest trudne do przewidzenia, kolejne tygodniowe wahania mogą przekroczyć 25 groszy na litrze.

Podsumowując, należy stwierdzić, że skończyło się niestandardowe kształtowanie cen paliw w Polsce i nie będą one już najniższe w całym regionie, tak jak miało to miejsce od sierpnia ubiegłego roku.

Autorem komentarza jest Marek Wcisło, Dyrektor ds. Partnerstwa w firmie 4Trans Factoring

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024