Silesion.PL

serwis informacyjny

Ryfama po metamorfozie powita najmłodszych. Powstanie miejski żłobek

Ryfama w trakcie metamorfozy fot.A.Nosiadek UM Rybnik

Ryfama w trakcie metamorfozy fot. A.Nosiadek UM Rybnik

Na terenie dawnej Rybnickiej Fabryki Maszyn trwają prace porządkowe i rozbiórkowe, stanowiące przygotowanie do przeistoczenia tej nieruchomości w przestrzeń o wielofunkcyjnym charakterze. Powstaną tu nie tylko mieszkania, ale również lokale handlowe i usługowe. W jednym z nich znajdzie się miejski żłobek.

Rybnicka Fabryka Maszyn (Ryfama), specjalizująca się w produkcji urządzeń dla górnictwa, zakończyła swoją działalność w 2020 roku. W grudniu 2022 roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Po ich zakończeniu inwestor, TDJ Estate* – odpowiedzialny między innymi za budowę osiedla mieszkaniowego Pierwsza Dzielnica czy kompleksu biurowego .KTW w Katowicach – przystąpi do prac budowlanych. W planie jest realizacja projektu łączącego współczesność z historią, który spełni trzy funkcje: mieszkaniową, usługową i rozrywkową.

Chcemy, by to miejsce zaczęło ponownie tętnić życiem, dlatego nadamy budynkom funkcje użytkowe poprzez wykorzystanie najnowszych technologii i rozwiązań architektonicznych. Wykorzystamy przy tym elementy konstrukcyjne dawnej fabryki, podkreślające historię Ryfamy – zaznacza Bartłomiej Solik, partner zarządzający w TDJ Estate.

W tworzeniu nowej przestrzeni miejskiej inwestor jest otwarty na współpracę z miastem oraz lokalnymi przedsiębiorcami. Rozmowy z Urzędem Miasta Rybnik pozwoliły zdiagnozować najważniejsze potrzeby i zaowocowały podjęciem decyzji o realizacji wspólnego projektu – miejskiego żłobka.

Przy realizacji wszystkich projektów deweloperskich dążymy do zaspokojenia faktycznych potrzeb przyszłych użytkowników. Ryfama nie tylko stanie się funkcjonalnym osiedlem mieszkaniowym, ale zyska również ważne usługi, dzięki którym mieszkańcy będą cieszyć się wygodą i oszczędnością czasu. Kształtowanie oferty rozpoczynamy od żłobka, który niewątpliwie będzie dużym udogodnieniem dla młodych rodziców. Zależy nam na tym, by był on przyjazny dla dzieci, a jednocześnie zachował wyjątkowy charakter tego miejsca – dodaje Bartłomiej Solik.

Żłobek zostanie zlokalizowany w budynku, który pełnił wcześniej funkcje uzupełniające dla sąsiadującego zakładu przemysłowego Rybnickiej Fabryki Maszyn. Wewnątrz przewidziane jest miejsce m.in. na sypialnie, sale dla dzieci, kuchnię i pomieszczenia administracyjne. Wokół żłobka zostanie zagospodarowana strefa zieleni, a teren zostanie ogrodzony. Do nowego, rybnickiego żłobka będzie mogło uczęszczać około 70 dzieci. Otwarcie zaplanowano na wrzesień 2026 roku.

Dla centrum Rybnika ta inwestycja ma ogromne znaczenie, po pierwsze zachowujemy historię tego miejsca, po drugie nadajemy tej przestrzeni nowe znaczenie, nową jakość – komentuje Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnik. – Dodam jeszcze, że dla każdego miasta nowy mieszkaniec to skarb. Bardzo się cieszę, że pojawi się nowa przestrzeń do mieszkania, dla której oferta miejskiego żłobka będzie doskonałym uzupełnieniem – zapowiada prezydent Rybnika.

Zakończenie rozbiórki dawnej Ryfamy planowane jest na III kw. 2023 roku. Jednocześnie trwają prace nad finalnym projektem architektonicznym, za który odpowiada pracownia OVO Grąbczewscy z Katowic.

*TDJ Estate planuje przejęcie terenu Ryfamy po DE Estate – również spółce z grupy TDJ

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024