Silesion.PL

serwis informacyjny

Rusza sezon rowerowy. Warto ubezpieczyć i rower i siebie, bo kradną i rośnie liczba wypadków

Kolo rowerowe

Kolo rowerowe

  • Sezon na rower to czas żniw dla złodziei. W 2022 roku na Śląsku skradziono ich ponad 1,3 tys. sztuk. Wykrywalność wynosi tutaj niespełna 31 proc. Rower warto więc ubezpieczyć, ale również pamiętać o wymaganiach dotyczących zabezpieczeń.
  • Wzrasta liczba rowerzystów poszkodowanych w wypadkach. W ub. roku było ich 3535. Jednocześnie na drogach stanowią oni drugą grupę sprawców po kierujących autami. W ramach polisy rowerowej opłaca się zatem mieć NNW i polisę OC.
  • Za jednoślad zapłacimy przeciętnie od 10 do 20 proc. więcej niż w ub. roku. Jednak stawki za ubezpieczenie pozostały na niezmienionym poziomie. Dobrą ochronę na sezon dla roweru wartego 2,5 tys. zł można mieć już za 195 zł.

W woj. śląskim kradną na potęgę

Wg danych Komendy Głównej Policji (KGP) w 2022 roku w Polsce łupem złodziei padło ponad 13,2 tys. rowerów tradycyjnych i elektrycznych, a wykryto niespełna 1/3 tego typu przestępstw. Powyżej 1,3 tys. kradzieży jednośladów odnotowano na Śląsku. Jednocześnie wykrywalność wyniosła tutaj ok. 31 proc. Oznacza to, że udaje się odzyskać tylko co trzeci skradziony rower.

Najwięcej kradzieży ma miejsce w budynkach wielorodzinnych oraz bezpośrednio na drogach i jezdniach. Dlatego korzystnie jest zaopatrzyć się w ubezpieczenie casco dla roweru, które zapewni odszkodowanie za jego kradzież zarówno z miejsca zamieszkania, pomieszczenia gospodarczego, jak i samochodowego bagażnika.

– Uzyskanie środków za skradziony rower wiąże się z koniecznością spełnienia kilku podstawowych warunków. Przede wszystkim ubezpieczyciele wymagają, aby był on przypięty zabezpieczeniem przeciw kradzieżowym do stojaka, albo wieszaka trwale związanego z nieruchomością lub bagażnika zamontowanego w pojeździe. Ponadto rodzaj zastosowanych zabezpieczeń musi być adekwatny do jego wartości. Dodatkowo pomieszczenie, w którym przechowywany jest rower, powinno posiadać drzwi zamykane na wielozastawkowy zamek lub kłódkę. Niespełnienie tych warunków może niestety spowodować odmowę wypłaty odszkodowania – wyjaśnia Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Coraz więcej ofiar na drogach

W 2022 roku rowerzyści uczestniczyli w 3685 wypadkach. Niestety 170 z nich poniosło śmierć, a 3365 zostało rannych. Na drodze rowerzyści są nie tylko ofiarami. Stanowią też drugą najliczniejszą grupę sprawców negatywnych zdarzeń po kierujących autami. W ubiegłym roku spowodowali 1304 z nich. Stąd w ramach polisy rowerowej przyda się zarówno NNW, jak i OC.

Pierwsza polisa pomoże w leczeniu i rehabilitacji oraz zapewni wypłatę świadczeń w związku ze śmiercią, ale i trwałym uszczerbkiem na zdrowiu będących efektem wypadku. OC natomiast ochroni rowerzystę przed konsekwencjami zwykle wysokich odszkodowań za spowodowane szkody majątkowe i osobowe.

– Rowerzyści, którzy posiadają NNW wykupione z innym ubezpieczeniem, często zastanawiają się nad celowością nabycia kolejnej tego typu ochrony. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli posiadamy kilka polis NNW, odszkodowanie za ewentualne zdarzenie otrzymamy w zakresie każdej z nich. To możliwe, bo świadczenia za szkody związane ze zdrowiem i życiem, kumulują się. Poruszając się rowerem lub innym urządzeniem transportu osobistego należy poza tym zdawać sobie sprawę, że obowiązują nas takie same zasady odpowiedzialności cywilnej, jak w życiu codziennym. Warto więc legitymować się ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym analogicznie jak w przypadku pojazdów mechanicznych – mówi Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Ceny w górę, ubezpieczenie bez zmian. Dobry pakiet dla rowerzysty od 195 zł za sezon

Wiosna to nie tylko start kolejnego sezonu rowerowego, ale także wzmożonego zakupu jednośladów. Największym powodzeniem cieszą się niezmiennie te do jazdy miejskiej, górskie oraz dziecięce. Oprócz tego sukcesywnie rośnie popyt na elektryki. Osoby, które dzisiaj zdecydują się na kupno roweru, zapłacą średnio 10-20 proc. więcej niż w ub. roku. Wraz z inflacją podrożały też części i koszty serwisu.

Z kolei wg CUK Ubezpieczenia polisy rowerowe pozostały na poziomie z ubiegłego roku. W efekcie średnia składka dla kraju wynosi obecnie ok. 308 zł rocznie. To wartość niższa jak dla woj. śląskiego w 2022 roku (339 zł). Przyzwoitą ochronę możemy jednak uzyskać, płacąc znacznie mniej. Zależy to jednakowo od ceny roweru, przyjętego wariantu i sum ubezpieczenia.

– Polisę możemy kupić zarówno w wariancie całorocznym, jak i na czas trwania sezonu, który ubezpieczyciele określają zwykle na 7 miesięcy. W przypadku roweru o średniej wartości 2,5 tys. zł za obowiązujący na terenie kraju pakiet NNW z sumą ubezpieczenia 10 tys. zł, OC na 50 tys. zł. i casco do jego wartości plus ochronę bagażu na 500 zł zapłacimy 195 zł. W wariancie całorocznym będzie to odpowiednio ok. 270 zł. Z kolei np. dla e-roweru w cenie 6 tys. zł. składka wyniesie od 277 zł wzwyż w zależności od zakresu terytorialnego i wysokości sum ubezpieczenia – wylicza Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024