Silesion.PL

serwis informacyjny

Rudzianka Magdalena Bąk zdobyła statuetkę “Polka XXI w.”

Na Gali Finałowej, 8 marca 2024 w Villi Foksal w Warszawie poznaliśmy Laureatki i Finalistki Konkursu Polka XXI wieku. Konferencja oraz Konkurs Polka XXI wieku to inicjatywy, których celem jest promowanie roli kobiet we współczesnym świecie poprzez cykliczne wydarzenia, takie jak konferencje i programy rozwojowe zarówno regionalne jak i ogólnopolskie. Celem tej inicjatywy jest stworzenie platformy do wymiany pomysłów i doświadczeń, podkreślając sukcesy kobiet na różnych płaszczyznach życia prywatnego jak i zawodowego. Konkurs skierowany jest do Liderek, które poprzez swoją działalność zawodową, społeczną, kulturalną, publiczną lub wolontariat, znacząco wpływają na życie społeczne.

Podczas tegorocznej Gali przyznano wyróżnienia dla 8 Laureatek i 23 Finalistek w kategoriach: przedsiębiorczość, samorząd, edukacja, zdrowie, działalność społeczna, innowacje i nowe technologie oraz kultura.

Laureatką w kategorii Kultura została rudzianka Magdalena Bąk – pianistka, klawesynistka za pierwszą w historii polskiej fonografii płytę klawesynową na 4 ręce, “Joseph Elsner – Polonaises for four hands”. Magdalena Bąk jest związana z Rudą Śląską od urodzenia. Dzięki jej inicjatywie i staraniom w rudzkiej Szkole Muzycznej powstała klasa klawesynu. Jest to 3 tego typu klasa w naszym województwie. Rudzcy uczniowie mogą się w niej uczyć od 2012 roku. Magdalena Bąk za swoją działalność naukową, koncertową oraz pedagogiczną była już wielokrotnie nagradzana m.in. Stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspomniana płyta wydana przez czołowego wydawcę muzyki klasycznej DUX, jest pierwszym na świecie fonograficznym utrwaleniem dzieł mistrza Elsnera pochodzącego z Grodkowa, który jako pierwszy docenił geniusz muzyczny swojego ucznia – Chopina.

Nagroda specjalna powędrowała do Doroty Kobiela-Welchman – reżyserki i scenarzystki, takich filmów jak “Twój Vincent” oraz “Chłopi”.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024