Silesion.PL

serwis informacyjny

Razem taniej niż osobno. GZM planuje wspólny zakup energii

prad elektrownia

Już po raz 4-ty Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia tworzy grupę zakupową energii elektrycznej. Tym razem GZM chce kupić ponad 1,3 TWh prądu w imieniu ponad 330 zamawiających.

Zakupiona w ten sposób energia elektryczna ma w latach 2024-2025 docierać do ponad 1500 podmiotów. To jednostki tworzone zarówno przez gminy wchodzące w skład Metropolii, jak i spora grupa instytucji Samorządu Województwa Śląskiego, takich jak Opera, Filharmonia i Muzeum Śląskie, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów czy Stadion Śląski. To także urzędy gmin spoza obszaru Metropolii, takich jak Rydułtowy czy Zawiercie.

– Dzięki grupie zakupowej chcemy skorzystać z efektu skali. Większa liczba zamawiających to większa szansa na atrakcyjne cenowo dostawy prądu. W obecnej sytuacji finansowej samorządów każda oszczędność jest na wagę złota – wyjaśnia Kazimierz Karolczak – przewodniczący zarządu GZM. – Tym sposobem tworzymy największą grupę zakupową w Polsce – dodaje.

Zakupiona w ten sposób energia ma dotrzeć do 332 jednostek organizacyjnych samorządów – szkół i przedszkoli, szpitali, muzeów i teatrów, urzędów oraz zakładów komunalnych. Tańszy prąd będzie również oświetlał ulice. Łączna, szacunkowa wysokość zamówienia to 1312 GWh.

Grupa zakupowa – sprawdzona formuła

Grupowy zakup energii elektrycznej jest realizowany przez Metropolię po raz czwarty. Do pierwszego przetargu na rok 2019 stanęło 73 zamawiających. Rok później, przy zakupie energii na lata 2020-2021 było ich już 113. Obecnie grupa zakupowa składa się z 332 nabywców.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *