Silesion.PL

serwis informacyjny

Przy ul. Kotlarza w Katowicach otwarto Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny

Dzisiaj, 5 października dokonano uroczystego otwarcia nowej siedziby Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny przy ulicy Kotlarza 10a. Centrum zostało powołane przez Miasto Katowice, a jego działalność współfinansowana jest ze środków Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Prowadzone jest przez I Szczep Harcerski im. Obrońców Katowic ZHP.

– Harcerstwo to wspaniałe wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jestem dumny, że w pomoc na rzecz Ukrainy katowiccy harcerze są zaangażowani od samego początku. Dzisiaj ta pomoc to integracja z tymi, którzy schronienie i nowy dom znaleźli w naszym mieście. Kolejnym miejscem, gdzie przy wsparciu UNICEF-u będziemy organizować zajęcia oraz spotkania dla dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej jest harcówka I Szczepu. Będzie w niej funkcjonować Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny (CWDR) powstało w ramach realizacji zadania pn. „Działalność wspierająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) w ramach „Programu współpracy miasta Katowice z organizacjami pozarządowymi na 2023 rok” celem „Utworzenia i prowadzenia Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny”. Całkowity koszt realizacji zadania to 1,7 mln zł. Wcześniej zajęcia i spotkania w ramach Centrum odbywały się w Domu Harcerza przy al. Korfantego 120.

– Bardzo cieszymy się, że takie miejsce powstaje. Jest ono szczególnie ważne z perspektywy dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że dzięki niemu jeszcze większa grupa dzieci i młodzieży z Ukrainy będzie mogła kontynuować edukację formalną i nieformalną w gronie rówieśników, otrzymując przy tym wsparcie psychologów i innych specjalistów – mówi Polat Kizildag, z regionalnej placówki Biura Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce UNICEF.

Centrum stanowi realną odpowiedź na kryzys uchodźczy jaki powstał po wybuchu wojny na Ukrainie. Działania Centrum prowadzone są w oparciu o metody i formy specyficzne dla pracy harcerskiej. Swoją ofertę Centrum kieruje do dzieci, młodzieży i dorosłych – głównie rodzin ukraińskich, z możliwością udziału w zajęciach rodzin polskich.

– W imieniu wszystkich osób zaangażowanych w prace Centrum, harcerze i instruktorzy I szczepu meldują gotowość prowadzenia dalszych działań starając się jak najlepiej spełniać wymagania lokalnej społeczności i integrując ze sobą mieszkańców z Polski i Ukrainy. Pragnę również serdecznie podziękować prezydentowi Katowic, panu Marcinowi Krupie, za stworzenie nam szansy i oddanie lokalu na siedzibę szczepu, a Funduszowi Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF za środki na adaptację lokalu i prowadzenie zajęć w ramach Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny – powiedziała kierownik Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny oraz zastępca komendanta I Szczepu ZHP im. Obrońców Katowic, Joanna Kokkinopoulos.

Centrum świadczy także pomoc psychologiczną i prawną, a dla chętnych odbywa się nauka języka ukraińskiego oraz zajęcia ruchowe z fizjoterapeutą. Do dyspozycji uczestników Centrum jest na stałe kawiarenka, biblioteczka z literaturą ukraińską i grami planszowymi dla dzieci oraz kącik zabaw dla malucha. Więcej informacji o działaniach Centrum dostępnych jest na stronie- https://cwdir.org/

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023