Silesion.PL

serwis informacyjny

Przebój „Dark Horse” Katy Perry to plagiat utworu „Joyful Noise” Marcusa Gray. Piosenkarka przegrała proces.

Katy Perry przegrała proces w sprawie plagiatu utworu “Dark Horse”. Sąd orzekł, że przebój jest kopią utworu chrześcijańskiego rapera Marcusa Graya. Sąd orzekł że Katy Perry skopiowała hip-hopową piosenkę chrześcijańskiego rapera Marcusa Graya, znanego w branży również jako Flame.

Katy Perry,zeznając przez 35 minut w sądzie cywilnym, ani producent nie przyznali się do winy i stwierdzili, że nie słyszą żądnego podobieństwa między utworami. Raper Marcus Graya był jednak innego zdania przypominając, że jego kompozycja była kiedyś bardzo popularna oraz wykonywał ją podczas gali wręczania nagród Grammy.

Po werdykcie kilkuosobowej ławy przysięgłych sąd federalny w Los Angeles stwierdził, że hit „Dark Horse” jest kopią utworu „Joyful Noise”, który Marcus Gray stworzył w 2009 roku, czyli 4 lata przed wydaniem singla Katy Perry.

W pewnym momencie podczas zeznań Perry jej prawnicy napotkali problem techniczny podczas próby odtwarzania dźwięku „Dark Horse”. Perry zaproponował występ na żywo, wywołując śmiech na sali sądowej.

Adwokaci Perry twierdzą, że fraza muzyczna jest zbyt powszechna i krótka, by mogła być chroniona prawem autorskim

Jak podają amerykańskie media, sąd zdecydował, że Katy Perry będzie musiała wypłacić odszkodowanie Marcusowi Grayowi. Jego wysokość zostanie ustalona w przyszłym tygodniu podczas kolejnej rozprawy.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author