Silesion.PL

serwis informacyjny

Powrót inwazji żółtych kamizelek i Czarne Nagrody

Zaglebiowska Masa Krytyczna Sosnowiec

Zaglebiowska Masa Krytyczna Sosnowiec

Już od 14 lat peleton ludzi na rowerach w żółtych odblaskowych kamizelkach wzbudzał ciekawość i przyciągał kolejne osoby by w 2018 roku przyciągnąć ich aż 5000.

Ta impreza to Zagłębiowska Masa Krytyczna – najbardziej rowerowa impreza regionu, która ze zwykłego protestu wyewoluowała w istne święto rowerzystów. Zwykle te rowerowe tłumy można było zobaczyć w weekend majowy. W tym roku powrót do tradycji pierwszych edycji, kiedy wydarzenie odbywało się we wrześniu. 

14 Zagłębiowska Masa Krytyczna 19 września 2021

Start w niedzielę 19 września 2021 o 15.00 spod dworca PKP w Sosnowcu. Od 12 będzie wydawanie tradycyjnych ZMKowych kamizelek i gadżetów.  Do przejechania będzie około 18 km. Meta w tym roku to Plaża Miejska w Będzinie

Na start i metę można dotrzeć Kolejami Śląskimi. W pobliżu mety (1 km – 3 min) usytuowany jest przystanek PKP Będzin Ksawera a start jest w pobliżu stacji PKP Sosnowiec Główny

Zagłębiowska Masa Krytyczna – pod taką nazwą od 2008 roku odbywa się przejazd niezadowolonych z infrastruktury rowerzystów Zagłębia Dąbrowskiego. Jak wierzyć statystykom jest to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Pierwotnie manifestacja rowerzystów domagających się budowy infrastruktury i dróg rowerowych, obecnie wielkie, rodzinne święto rowerzystów, gdzie można spotkać rowerzystów nie tylko z całego Zagłębia Dąbrowskiego ale i Górnego Śląska (Mysłowice, Katowice, Chorzów, Bytom a nawet Gliwice). 

Czarne Nagrody

Rowerowe Nagrody Górnego Śląska i Zagłębia. 

Po czasach rowerowej posuchy w infrastrukturze i udogodnieniach dla rowerzystów nadszedł czas, gdzie można już w większości miast bezpiecznie przejechać do kluczowych punktów lub nawet z punktu do punktu. Często jest to zasługa aktywistów, współpracy samorządów z aktywistami, samorządowców oraz ich przedstawicieli w postaci oficerów rowerowych. Nie wszędzie jest jednak dobrze, więc w czasach gdy mikromobilność staje się kluczowym aspektem komunikacji w miastach chcemy wskazać co naprawdę dobrego wydarzyło się w 2020 i 2019 roku a co budzi śmiech i zwątpienie, dlatego środowisko rowerowe powołało Nagrody Rower Power.

Nagrody środowiska rowerowego, to wyróżnienie środowiska. To coś czego nie można kupić ani otrzymać w ramach patronatu. Tutaj po prostu trzeba mieć zasługi. Zostaną przyznane nagrody w siedmiu kategoriach. 

Gala rozdania nagród odbędzie się we wtorek 21 września o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej „Muza” w Sosnowcu przy ulicy Warszawskiej 2.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author