Silesion.PL

serwis informacyjny

Ponad 20 milionów na wsparcie sportu i szkolenie w Katowicach

Urzad Miasta Katowice

Urzad Miasta Katowice

Piłka nożna, futbol amerykański, hokej, koszykówka, siatkówka, gimnastyka, szachy i pływanie – to tylko przykłady najpopularniejszych dyscyplin, które można trenować w Katowicach. W tym roku na organizację sportu przez katowickie kluby miasto przekaże 20 mln zł, na rozpowszechnianie sportu i turystyki 1,72 mln zł.

W Katowicach od kilku lat trwa rozbudowa infrastruktury sportowej dla mieszkańców. W latach 2019 i 2020 zostały oddane do użytku dwie nowoczesne, przyszkolne hale sportowe – przy ul. Katowickiej i ul. Mikołowskiej. W 2019 roku kompleksową modernizację przeszło lodowisko Jantor II, a w 2018 roku powstała druga nitka rolkostrady w Dolinie Trzech Stawów. W Katowicach powstanie także kompleks sportowy z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Asnyka i Stadion Miejski. Kilka dni temu zakończono modernizację obiektu sportowego Rapid. W 2017 roku rozpoczęto budowę trzech basenów miejskich. Dwa obiekty – w Brynowie i Burowcu zostały uruchomione w czerwcu 2020 roku. Trzeci jest w trakcie realizacji, a zakończenie inwestycji planowane jest na połowę tego roku. – Sport odgrywa dużą rolę w życiu mieszkańców i w coraz większym stopniu determinuje jakość życia w mieście. Zależy nam, by promować zdrowy tryb życia i aktywne spędzanie czasu wśród katowiczan, stwarzać możliwości do oglądania atrakcyjnych wydarzeń sportowych, a także zapewniać optymalne warunki do szkolenia. Dlatego oprócz rozbudowy infrastruktury sportowej, wspieramy działalność Klubów. W 2022 roku wesprzemy 18 klubów kwotą 20 mln zł, a ponadto dofinansujemy konkretne inicjatywy kilkudziesięciu podmiotów kwotą ponad 1,7 mln zł  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W budżecie miasto zaplanowało kwotę  20 mln zł na realizację zadania publicznego pod nazwą „Organizacja uprawiania sportu w 2022 roku. Komisja konkursowa zaopiniowała złożone oferty i zaproponowała rozdysponowanie kwoty dla 18 klubów: GKS GieKSa Katowice, KS AZS AWF Katowice, Stowarzyszenia Klub Futbolu Amerykańskiego Silesia Rebels, UKS „4″ Katowice, KKS „Mickiewicz”, AZS „Uniwersytet Śląski”, MKS MOS Katowice, KS „06 Kleofas-Katowice”, Klub Hokeja na Lodzie Kobiet „Kojotki” Naprzód Janów Katowice, UKS „Sokół 43“, UKS „Lider“, WSSiRN „START”, LGKS „38 Podlesianka”, UKŁ „SPIN” Katowice, KS „Rozwój Katowice”, Baseballowy Klub Sportowy „Rawa Katowice”, MKS „Pałac Młodzieży”, Śląski Klub Curlingowy.

– Sportowa marka Katowic to przede wszystkim GKS Katowice, który prezentuje szeroką ofertę zarówno dla dzieci, młodzieży, jak również dla zawodników zawodowych. To dyscypliny takie jak piłka nożna mężczyzn i kobiet, które osiągają doskonałe wyniki grając w Ekstraklasie, a także hokeiści, szachiści i siatkarze. Stąd najwyższa kwota dotacji – wyjaśnia Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu i dodaje, że spore środki idą na futbol amerykański, który staje się coraz popularniejszy, a także trafią do uczelnianych klubów – AWFu Katowice oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Ponadto miasto przeprowadziło konkurs „Na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania sportu i turystyki w 2022 roku”. Poszczególne środki w łącznej kwocie 1,7 mln zł przyznane zostały na realizacje następujących zadań:

  • „Szkolenie dzieci i młodzieży w dziedzinie sportu i  turystyki”
  • „Organizację imprez sportowych i turystycznych do 30 czerwca br.”
  • „AKCJĘ ZIMA 2022 – Organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży”
  • „Prowadzenie Środowiskowych Programów Profilaktycznych w formie pozalekcyjnych zajęć sportowych”  w 2022

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author