Silesion.PL

serwis informacyjny

Polacy pokochali biwakowanie. Za ekwipunek w tym roku zapłacą jednak o 80 proc. więcej

Biwak namiot w lesie w Polsce

Biwak namiot w lesie w Polsce

Biwakowanie jest w modzie. Do takich wniosków doszli specjaliści z aplikacji PanParagon, którzy przyjrzeli się paragonom zawierającym sprzęt niezbędny do spania w terenie. Okazuje się, że w tym roku aż o 110 proc. wzrosła liczba kwitków z namiotem, śpiworem, karimatą czy materacem na liście. Wraz z większym zapotrzebowaniem na akcesoria biwakowe znacznie wzrosły też nasze wydatki. O ile?

PanParagon to kompleksowa aplikacja zakupowa, której główną funkcją jest przechowywanie paragonów. Archiwizowanie tego typu zanonimizowanych danych daje nam spore możliwości do przeprowadzania różnego rodzaju analiz w zakresie trendów konsumenckich czy porównań cenowych konkretnych produktów. Tuż przed długim, sierpniowym weekendem sprawdziliśmy, jak zmieniły się preferencje Polaków w kontekście zakupów podstawowego sprzętu do biwakowania – wyjaśnia Antonina Grzelak, PanParagon.

Biwakowanie na paragonach

Wybierając się na biwak lub letni festiwal muzyczny niezbędny jest zakup odpowiednich akcesoriów. W tym przypadku do absolutnych must have należą: namiot, śpiwór, materac lub karimata, które zapewniają komfort w czasie nocowania w terenie. To właśnie te elementy stały się przedmiotem niniejszego badania. – Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup sprzętu biwakowego. Liczba paragonów, która w okresie od 1 kwietnia do 25 lipca zawierała wszystkie wyżej wymienione przedmioty wzrosła o 110 proc. w porównaniu do 2021 roku – wylicza Antonina Grzelak, PanParagon.

Wydajemy niemal 150 zł więcej za namiot

Wyniki badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Na wszystkie ujęte w badaniu produkty wydajemy więcej. Jeszcze w 2021 roku za namiot zapłaciliśmy średnio 185,68 zł, obecnie to już koszt 334,25 zł. Różnica w wydatkach rok do roku to zatem ponad 148 zł. Podobnie wygląda sytuacja z zakupem śpiwora – podczas tegorocznego lata za ten produkt zapłaciliśmy średnio o 138 zł więcej. Obecnie za zakup karimaty wydaliśmy średnio 68,54 zł, rok temu 20,99 zł. Z kolei materac to już średni koszt 90,84 zł zamiast 49,43 zł. Sumując wydatki, w 2021 roku za sprzęt do biwakowania średnio zapłaciliśmy 430 zł, natomiast podczas tego sezonu średnie koszty wzrosły do około 805 zł.

Tak duże różnice w średniej cenie mogą wynikać z szalejącej w Polsce inflacji, której piętno odbija się niemal w każdej sferze naszego życia codziennego. Możliwe jednak, że w tym roku Polacy zwiększyli swoje wydatki kupując lepszy jakościowo i droższy sprzęt.

Szczegółową kalkulację przedstawia poniższa tabela.

Rosnąca popularność zakupów sprzętu biwakowego w tym roku nie powinna zaskakiwać. Zniesienie obostrzeń nałożonych w wyniku pandemii, powrót do organizowania letnich festiwali muzycznych, wzrost cen za noclegi w hotelach, a także moda na spanie w terenie – to główne powody większego zainteresowania zakupem sprzętu biwakowego. Polacy, nawet pomimo wzrostu cen za te akcesoria, w tym roku chętniej je kupują. Nic w tym dziwnego. Zakup nawet wszystkich niezbędnych sprzętów do nocowania „pod chmurką” to i tak niewielki koszt w porównaniu z cenami dób hotelowych w sezonie turystycznym – kalkuluje Antonina Grzelak, PanParagon.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024