Silesion.PL

serwis informacyjny

Patrik Liljestrand nowym trenerem Grupy Azoty Tarnów

W sezonie 2020/21 tarnowskich szczypiornistów na parkietach PGNiG Superligi poprowadzi Patrik Liljestrand. Szwedzki szkoleniowiec podpisał roczny kontrakt z możliwością przedłużenia o kolejny rok.

Patrik Liljestrand urodził się 25 stycznia 1966 roku w miejscowości Uddevalla. Jako zawodnik występował na pozycji bramkarza. W jego piłkarskim CV znajdziemy kluby ze Szwecji (Ystads IF, GF Kroppskultur), Norwegii (Drammen HK, Stord IL). Karierę zawodniczą kończył w niemieckim HSG Nordhorn. Jego największym osiągnieciem sportowym jest bez wątpienia srebrny medal Igrzysk Olimpijskich zdobyty w Barcelonie w 1992 roku.

Liljestrand karierę trenerską rozpoczął osiemnaście lat temu w norweskim Drammen HK. Po sezonie przeniósł się do Niemiec, gdzie pracował jako asystent w HSG Nordhorn. W sezonie 2004/05 przejął obowiązki pierwszego trenera TV Emsdetten, gdzie pracował w latach 2004-2008 i 2010-2013. To właśnie tam odniósł największy sukces trenerski, awansując z tą drużyną do 1. Bundesligi, by w kolejnym sezonie zająć tam 10. miejsce i utrzymać się na najwyższym szczeblu. Podobny sukces odniósł także z TuS Nettelstedt-Lübbecke, z którym awansował do Bundesligi w sezonie 2008/09.

– Lubię doświadczać nowych rzeczy. – to częste słowa wypowiadane w wywiadach przez nowego trenera Grupy Azoty. To właśnie ta cecha spowodowała, że w 2013 roku, jako uznany w Niemczech trener,  zdecydował się na angaż w polskiej Superlidze. Patrik Liljestrand objął wówczas  Górnik Zabrze, z którym sięgnął po brązowy medal. Warto zauważyć, że najskuteczniejszym zawodnikiem tamtej drużyny oraz całych rozgrywek był pochodzący z Tarnowa Michał Kubisztal (194 bramki).

Po dwóch sezonach spędzonych w Zabrzu, Liljestrand postanowił spróbować swoich sił w rodzinnym kraju, gdzie przez trzy lata prowadził IFK Skövde. Do Polski powrócił w 2018 roku, obejmując Energę MKS Kalisz. W zakończonym przedwcześnie sezonie 2019/20 zajął z tym klubem szóste miejsce zdobywając 33 punkty w 24 kolejkach (11 zwycięstw (jedna po karnych), 13 porażek (jedna po karnych)).

– Patrik otrzymał od nas wizję zespołu i kierunek w jakim zmierzamy. Myślę, że długo się nie zastanawiał, ponieważ zgadzaliśmy się w wielu aspektach. – mówi Krzysztof Mogielnicki, Dyrektor Sportowy Grupy Azoty Tarnów.

Jest to szkoleniowiec z dużym doświadczeniem w klubach europejskich odnosząc przy tym sukcesy. Szkolił między innymi takich zawodników jak Michał Jurecki czy Artur Siódmiak. Myślę, że dla naszego zespołu i Tarnowa jest to duże nazwisko i dzięki temu będziemy dalej rozwijać się i malutkim kroczkami podnosić swoją poprzeczkę.podsumowuje Dyrektor Mogielnicki.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024