Silesion.PL

serwis informacyjny

„Panie Gorbaczow, zburz ten mur!” – autor słów Ronalda Reagana poprowadzi wykłady dla studentów z Metropolii

Panie Gorbaczow zburz ten mur

Panie Gorbaczow zburz ten mur

„Panie Gorbaczow, zburz ten mur!” – tymi słowami prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan wzywał przywódcę ZSRR do zburzenia muru berlińskiego, podczas słynnego wystąpienia pod Bramą Brandenburską w 1987 r. Autorem oklaskiwanego przemówienia był Peter M. Robinson, pełniący w Białym Domu funkcję speechwritera głowy państwa. Teraz Robinson podzieli się swoim doświadczeniem ze studentami w Metropolii, prowadząc serię wykładów na Akademii WSB, dofinansowanych z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Pierwszy wykład odbędzie się 6 kwietnia (środa) o godz. 15.

Peter M. Robinson spędził sześć lat w Białym Domu, pełniąc w latach 1982-1983 funkcję głównego speechwritera wiceprezydenta George’a Busha, a w latach 1983-1988 specjalnego asystenta i speechwritera prezydenta Ronalda Reagana. Napisał historyczne przemówienie, podczas którego Ronald Reagan nawoływał Michaiła Gorbaczowa do zburzenia muru, czyli żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych.

Robinson jest autorem licznych esejów i wywiadów. W swojej dotychczasowej karierze spotykał ludzi, którzy mieli ważny wpływ na przebieg światowych wydarzeń. – W dzisiejszych czasach historycy często mówią, że historia to sprawa wielkich, bezosobowych sił, a jednostki mogą odgrywać tylko małe lub nieistotne role. Moim zdaniem jest to nonsens – mówi Peter Robinson i dodaje, że w jego opinii do zakończenia zimnej wojny w dużej mierze przyczyniły się trzy osoby: Ronald Reagan, Margaret Thatcher oraz Jan Paweł II. To będzie także temat jednego z trzech wykładów na Akademii WSB, które odbędą się w formule online i każdy będzie mógł w nich uczestniczyć.

Harmonogram wykładów:

  • 6 kwietnia 2022 (15:00 – 16:00)President Reagan and the „tear down this wall” Berlin address
  • 24 maja 2022 (15:00 – 16:00)Speechwriting. The Importance of Speeches and How to Write Them
  • 9 czerwca 2022 (15:00 – 16:00)President Reagan, Prime Minister Thatcher and Pope John Paul II

Zapisy w języku polskim: https://badania.wsb.edu.pl/index.php?r=survey/index&sid=279936&lang=pl

Zapisy w języku angielskim: https://badania.wsb.edu.pl/index.php?r=survey/index&sid=279936&lang=en

Peter M. Robinson jest autorem licznych esejów i wywiadów. Wiedzę zdobywał w Dartmouth College oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim. Obecnie jest pracownikiem Stanford University oraz Hoover Institution, gdzie pisze o biznesie i polityce. Jest także autorem trzech książek: „How Ronald Reagan Changed My Life” (Regan Books, 2003); „It’s My Party: A Republican’s Messy Love Affair with the GOP” (Warner Books, 2000) oraz bestsellerowej książki biznesowej „Snapshots from Hell: The Making of an MBA” (Warner Books, 1994; nadal dostępna w wersji papierowej).

Na organizację wykładów Akademia WSB pozyskała dotację z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Jest to fundusz powołany przez Metropolię, którego budżet wynosi 8 mln zł. Dzięki niemu uczelnie publiczne i prywatne z GZM mogą pozyskać dotację w wysokości do 99 proc. na organizację wykładów i zajęć ze światowej klasy naukowcami. Celem funduszu jest podnoszenie jakości oferty dydaktycznej i edukacyjnej w regionie. W 2021 r. w ramach funduszu zawarto 12 umów na kwotę ponad 800 tys. zł. W roku 2022 Metropolia na działania związane ze wspieraniem uczelni wyższych zamierza przeznaczyć aż 2,8 mln zł.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024