Silesion.PL

serwis informacyjny

Od grudnia w Katowicach parkuje się łatwiej

Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach w grudniu 2023 r Fot. UMK

100% wzrost liczby osób zameldowanych w listopadzie 2023 w porównaniu do listopada ubiegłego roku i o połowę mniejsza liczba pojazdów wjeżdżających bądź przejeżdżających przez Katowice – to pierwsze efekty wprowadzenia nowej polityki parkingowej. Zapełniają się także centra przesiadkowe, w których widać większą liczbę parkujących niż przed wprowadzeniem nowych regulacji.

– Nowa polityka parkingowa w Katowicach przynosi pierwsze efekty. Większa zajętość miejsc parkingowych w centrach przesiadkowych, mniej wjeżdżających do Katowic pojazdów a co za tym idzie łatwiejsze znalezienie miejsca parkingowego w centrum Katowic stają się faktem. W najbliższych miesiącach będziemy w dalszym ciągu śledzić sytuację, by w razie konieczności podejmować działania korygujące zasady funkcjonowania stref – zapowiada  Bogumił Sobula , pierwszy wiceprezydent Katowic.

Konieczność posiadania meldunku do skorzystania z preferencyjnych wysokości opłat spowodowała, że w listopadzie tego roku o ponad 100% wzrosła liczba osób meldujących się w Katowicach w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W listopadzie 2022 roku na pobyt stały zameldowało się 593 osób, a na pobyt czasowy – 573. Natomiast w 2023 roku na pobyt stały zameldowało się 1 138 osób, na pobyt czasowy zameldowały się z kolei 1 273 osoby. Wzrosty zaobserwowano także w październiku i wrześniu, czyli w miesiącach bezpośrednio poprzedzających wejście w życie nowych zasad.

O około połowę zwiększyła się liczba pojazdów parkujących w katowickich centrach przesiadkowych. 24 listopada, czyli tuż przed wprowadzeniem nowej polityki parkingowej w Zawodziu parkowały 84 pojazdy w ciągu całego dnia, a w Brynowie 95. W dzień wejścia w życia nowych przepisów, czyli 1 grudnia, między godziną 10 a 11 w Brynowie zaparkowanych było 200 aut, a w Zawodziu 84, z kolei dzisiaj między godziną 8 a 10 w Brynowie zaparkowanych było 178 pojazdów, na Zawodziu – 158.

Od 1 grudnia zauważalny jest spadek liczby pojazdów wjeżdżających do Katowic. Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz zlicza auta wjeżdżające do miasta. Bramy ustawione są m.in. w kilku punktach na alei Korfantego, alei Roździeńskiego czy ul. Mikołowskiej. Dla samochodów pojawiających się na wjazdowych punktach pomiarowym sprawdzane jest czy w ciągu 10 następnych minut samochód pojawia się na jednym z wyjazdowych punktów pomiarowych (np. pojazd wjeżdża na punkcie przy którym znajdują się kamery przeznaczone do odczytywania tablic rejestracyjnych na Al. Roździeńskiego i wyjeżdża na punkcie z takimi kamerami na DTŚ). Jeżeli samochód w ciągu 10 minut pojawi się na punkcie wyjazdowym, to jest traktowany jako „przejazd tranzytowy”, a jeśli się nie pojawi, uznaje się, że „wjechał do Śródmieścia”.

O ile w piątek 24 listopada do Katowic wjechało bądź przejechało przez nie ponad 126 tys. pojazdów, to w następny piątek 1 grudnia liczba aut spadła o połowę – było to nieco ponad 64 tys. aut w ciągu doby. Dla porównania w poniedziałek 11 grudnia wjechało/przejechało 72,5 tys. pojazdów. Ze statystyk wynika, że również mniej aut wjeżdża do śródmieścia Katowic. 24 listopada takich pojazdów było ponad 100 tys., 1 grudnia – nieco ponad 53 tys., a 11 grudnia – ponad 66 tys. Przy czym na początku grudnia ze względu na duże opady śniegu tablice rejestracyjne niektórych pojazdów mogły być nieczytelne.

Kontrole po nowemu

Zmienił się także system kontroli. Te w dużej mierze są wykonywane przez specjalne pojazdy do e-kontroli. Dwa katowickie samochody MZUiM do e-kontroli parkowania do 10 grudnia sprawdziły 2391 pojazdów. Interwencje przeprowadza także Straż Miejska w Katowicach.

– Od 1 grudnia zauważamy więcej telefonów od mieszkańców z prośbą o weryfikację czy pojazd stojący na miejscu przeznaczonym wyłącznie dla mieszkańców faktycznie spełnia kryteria i może stać na zakazie postoju. Straż Miejska na obecną chwilę posiada dwa urządzenia mobilne do sprawdzania poprawności parkowania w strefie płatnego parkowania. Od 1 do 13 grudnia ujawniono 188 wykroczeń polegających na niestosowaniu się do znaków zatrzymania i postoju w tym zostało nałożonych 71 mandatów karnych oraz 100 zawiadomień o ujawnionym wykroczeniu – tłumaczy  Katarzyna Olschimke , rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Katowicach.

Preferencyjna rozwiązania dla mieszkańców

Do 14 listopada mieszkańcy Katowic złożyli 9917 wniosków o jeden z korzystnych abonamentów – w tym Katowickiej Karty Mieszkańca (9352), abonamentu (558) bądź Parkingowej Karty Przedsiębiorcy (7). To rozwiązania, które pozwalają mieszkańcom na parkowanie w centrum Katowic na preferencyjnych stawkach.

Przypomnijmy, że Parkingowa Karta Mieszkańca, którą można otrzymać jeśli zamieszkuje się w strefie płatnego parkowania i rozlicza podatek w Katowicach kosztuje odpowiednio – 20 zł za miesiąc i 50 zł za kwartał w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania oraz 10 zł za miesiąc i 25 za kwartał w przypadku strefy Płatnego Parkowania. Mieszkańcy pozostałych dzielnic mogą wykupić abonament, którego koszt to 300 zł za miesiąc i 750 zł za kwartał w przypadku Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz 200 zł za miesiąc i 500 zł za kwartał w Strefie Płatnego Parkowania. To dużo tańsze rozwiązanie niż w przypadku osób przyjeżdżających do Katowic z miast ościennych.

Przypomnijmy, że 1 grudnia zmieniły się także wysokości opłat w strefach płatnego parkowania. Obecnie wygląda to następująco:

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania – „Strefa A”:

 • Opłaty od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy)
 • Godziny obowiązywania opłat – od 7.00 do 17.00
 • Stawki:
  • 3 zł – za postój do 30 minut
  • 6 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
  • 7,20 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
  • 8,40 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
  • 6,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Strefa Płatnego Parkowania – „Strefa B”:

 • Opłaty od poniedziałku do piątku
 • Godziny obowiązywania opłat – od 7.00 do 17.00
 • Stawki:
  • 2 zł – za postój do 30 minut
  • 4 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
  • 4,80 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
  • 5,60 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
  • 4,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024