Silesion.PL

serwis informacyjny

O ile podrożały warzywa i owoce? Rekordzistą ulubieniec Polaków!

warzywa i owoce skrzynka

warzywa i owoce skrzynka

Sezon na zakup warzyw i owoców w pełni. W sklepach nie sposób ominąć regałów z pachnącymi truskawkami, pomidorami czy ogórkami. Ceny większości produktów idą w górę. Skutki inflacji dotykają także artykułów spożywczych. O ile w tym roku podrożały warzywa oraz owoce? Na to pytanie odpowiadają eksperci z aplikacji PanParagon. Zdradzamy, że rekord to ponad 2 zł różnicy za ten sam produkt!

W czerwcu liczba pozycji z warzywami i owocami na paragonach spożywczych wzrasta średnio o około 11 proc. w porównaniu z innym miesiącem zimowym – wynika z danych aplikacji PanParagon. Nic w tym dziwnego, ich oferta jest w tym okresie niezwykle bogata. Jedzeniową sielankę może jednak zaburzyć fakt szalejącej inflacji, która według najnowszych statystyk w maju osiągnęła 13,9 proc. rok do roku. Jak zmieniła się cena warzyw i owoców na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy?

Nasza aplikacja to w dużym skrócie miejsce do przechowywania paragonów. Archiwizowanie tego typu anonimowych danych daje nam duże możliwości w kontekście analizy cen różnego rodzaju produktów. Wraz z nadejściem lata pod naszą lupę trafiły warzywa i owoce – komentuje Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon. – Aby wyniki były miarodajne uwzględniliśmy 3 tygodnie czerwca 2021 i 2022 roku. Dodatkowo wytypowaliśmy takie warzywa i owoce, które o tej porze roku są w pełni sezonu. W ten sposób zminimalizowaliśmy ryzyko różnic cenowych spowodowanych przesunięciami w rozpoczęciu okresów zbioru – dodaje.

Addio pomidory? Ponad 2 zł droższe!

W 2022 roku dziesięć z czternastu ujętych w badaniu warzyw i owoców podrożało. Największą różnicę w kosztach odczują miłośnicy pomidorów malinowych, które rok do roku podrożały o 2,33 zł na jednym kilogramie! Na drugim miejscu znalazły się ogórki gruntowe. W tym przypadku cena poszła w górę o 57 groszy na 1 kg. Niechlubne podium zamyka arbuz z różnicą cenową rok do roku 51 groszy na jednym kilogramie na niekorzyść kupujących.

Do pozostałych warzyw i owoców, których wzrost cen może być odczuwalny dla konsumentów zaliczają się kolejno: brokuł (+ 48 gr/szt.), truskawki (+36 gr/kg), szczypiorek (+25 gr/pęczek), rzodkiewka (+12 gr/pęczek), natka pietruszki (+11 gr/pęczek). W stosunku do poprzedniego roku nieznacznie podrożał koperek oraz ziemniaki młode (kolejno +9 gr/pęczek i + 2 gr/kg)

Tańszych kilka pozycji

Spośród uwzględnionych w badaniu warzyw i owoców zaledwie cztery pozycje są tańsze niż przed rokiem. Należą do nich: marchew (- 30 gr/kg), kalafior (- 28 gr/szt.), sałata masłowa (- 22 gr/szt.) oraz botwina (-19 gr/pęczek).

Szczegóły cenowe przedstawia poniższa tabela

Z każdym miesiącem inflacja w Polsce przybiera na sile. Szacunki ekonomistów na czerwiec 2022 roku nie napawają optymizmem: możemy zmierzyć się ze wzrostem cen najwyższym od 25 lat. Warto zatem korzystać z rozwiązań, które pomagają zaoszczędzić na codziennych sprawunkach. Na rynku istnieją gotowe narzędzia, w których można sprawdzić promocje na konkretne produkty w największych sieciach handlowych oraz na bieżąco pokazują statystyki wydatków – Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author