Silesion.PL

serwis informacyjny

Nowe tablice rejestracyjne: Katowice z IK a Gdańsk będzie miał XD

Nowe tablice rejestracyjne Katowice z IK a Gdańsk będzie miał XD

fot. TVN

Nowe tablice rejestracyjne zaczynają pojawiać się na polskich drogach, a jako pierwsi kierowcy w Warszawie będą mieli okazję je otrzymać. Obecna litera “W”, symbolizująca województwo mazowieckie, zostanie zastąpiona literą “A”. Pierwsze tablice z nowymi oznaczeniami już trafiły do kierowców, głównie tych, którzy rejestrują samochody sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych i Japonii, które są wyposażone w kwadratowe, mniejsze tablice rejestracyjne.

Zmiana ta dotyczy przede wszystkim tych województw i powiatów, gdzie odnotowuje się największą liczbę rejestracji pojazdów. Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego wyjaśnia w rozmowie z telewizją TVN: “Nowe oznaczenia pojawią się w pierwszych siedmiu województwach. Po pewnym czasie zapas kombinacji znaków w tradycyjnych tablicach z siedmioma znakami się wyczerpie. Wówczas pewne litery, znane jako pierwsze litery dla niektórych miast, zostaną wykorzystane.

Według informacji z “Rzeczpospolitej”, pierwsze tablice rejestracyjne z literą “A” zamiast “W” zostały już wydane na terenie Mokotowa.

Jednak nowe litery na tablicach rejestracyjnych nie dotyczą tylko Warszawy i województwa mazowieckiego. Nowe oznaczenia zostały również przyznane innym województwom, powiatom oraz miastom na prawach powiatu, gdzie kombinacje obecnych oznaczeń województw zostaną wykorzystane najszybciej.

Na przykład, województwo dolnośląskie będzie oznaczone literą “V” zamiast dotychczasowej litery “D”. Oznacza to, że samochody zarejestrowane we Wrocławiu będą miały tablice rejestracyjne zaczynające się od “VW”. W Poznaniu będą obowiązywały między innymi tablice z oznaczeniem “MO”, w Gdańsku “XD”, w Katowicach “IK”, a w Krakowie “JR”.

Poniżej przedstawiamy listę nowych oznaczeń na tablicach rejestracyjnych dla poszczególnych województw:

  • woj. dolnośląskie – V (dotychczas D)
  • woj. małopolskie – J (dotychczas K)
  • woj. mazowieckie – A (dotychczas W)
  • woj. podkarpackie – Y (dotychczas R)
  • woj. pomorskie – X (dotychczas G)
  • woj. śląskie – I (dotychczas S)
  • woj. wielkopolskie – M (dotychczas P)

Od 1 stycznia 2024 roku czarne tablice rejestracyjne przestaną obowiązywać na samochodach. Nowe tablice będą miały inny wygląd i kolorystykę, dostosowaną do nowych przepisów i standardów. To kolejna zmiana w systemie rejestracji pojazdów, mająca na celu ułatwienie identyfikacji i poprawę czytelności tablic rejestracyjnych na drogach.

Źródło: TVN Warszawa

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author