Silesion.PL

serwis informacyjny

Niesamowite emocje i sensacyjna wygrana UAM Poznań w AMP w piłce nożnej kobiet

AMP PiłkaNożnaKobiet Poznań2023 001 fotRadoslawJurga

fot. Radosław Jurga

Domowym zwycięstwem ekipy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet, które odbywały się w stolicy Wielkopolski. Gospodynie w wielkim finale pokonały po rzutach karnych drużynę Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dla kilku zawodniczek UAM Poznań to drugi w tym roku – po wygraniu w lutym turnieju futsalistek – złoty medal najważniejszej akademickiej imprezy w kraju.

Kolejna edycja piłkarskich mistrzostw kobiet w Poznaniu – rozgrywana w formule siedmioosobowej na nieco zmniejszonych boiskach – zebrała większą liczbę drużyn niż w 2022 roku. W trakcie czterech dni na murawach obiektu miejscowego UAM rywalizowało blisko 400 zawodniczek z 27 zespołów. W gronie uczestniczek pojawiły się nawet piłkarki z pierwszej reprezentacji Polski (Anna Zapała, grająca w drużynie broniącego tytułu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), a także z narodowych kadr w futsalu.

Najważniejsze mecze pucharowe turnieju, rozgrywane od czwartkowego poranka, dostarczyły mnóstwo emocji. W pierwszym półfinale spotkały się ekipy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1, więc do wyłonienia pierwszych finalistek potrzebne były rzuty karne. Więcej spokoju przy strzałach „z wapna” zachowały lublinianki i to one zameldowały się jako pierwsze w meczu o złoto. Długo zanosiło się na to, że ich rywalkami będą ubiegłoroczne triumfatorki z UJ Kraków. W meczu z UAM Poznań małopolska uczelnia prowadziła do przerwy 2:0, lecz po zmianie stron najpierw roztrwoniła przewagę, a następnie dała sobie wbić kolejne dwa gole. Pościg za rozpędzonymi gospodyniami pozwolił jednak wyłącznie na zmniejszenie rozmiarów przegranej.

– W przerwie, w rozmowie z dziewczynami stwierdziliśmy wspólnie, że nie mamy nic do stracenia. Z moich zawodniczek zszedł pewien stres czy presja, dzięki czemu udało się strzelić cztery bramki z rzędu – relacjonuje Wojciech Weiss, trener UAM Poznań.

W wielkim finale nie obejrzeliśmy ani gola, więc ponownie niezbędna była seria rzutów karnych. Skuteczniejsze w tym elemencie były miejscowe studentki. Piłkarki UAM Poznań, prowadzone przez trenera Weissa, na co dzień selekcjonera reprezentacji Polski w futsalu, dwukrotnie trafiły do sieci lublinianek, dzięki czemu zapewniły sobie tytuł akademickich mistrzyń kraju. Co ciekawe, dla części z nich było to drugie na przestrzeni czterech miesięcy złoto tych zawodów – pod koniec lutego w Gdańsku poznanianki triumfowały w finale AMP w futsalu. Z kolei w meczu o brąz piłkarki UJ Kraków pokonały 4:2 AWF Poznań.

– W finale było widać zmęczenie po obu zespołach. W przekroju całego meczu wydaje mi się, że byliśmy lepsi od UMCS Lublin, ale brakowało „kropki nad i” w postaci gola. W serii rzutów karnych dwoma świetnymi interwencjami popisała się nasza bramkarka Ania Laskowska. Przed turniejem nie ćwiczyliśmy jednak „jedenastek”, którymi zresztą wcześniej przegraliśmy finał Akademickich Mistrzostw Wielkopolski z AWF Poznań. Cieszę się, że udało się wygrać rzuty karne w turnieju wyższej rangi – nie ukrywa radości Wojciech Weiss. – Bez dwóch zdań dziewczyny rozegrały fantastyczny turniej i zrobiły coś, czego kompletnie nie spodziewaliśmy się przed mistrzostwami – uzupełnia szkoleniowiec.

Podczas AMP w piłce nożnej kobiet w Poznaniu przyznano indywidualne wyróżnienia. Tytuł najlepszej zawodniczki turnieju w Wielkopolsce otrzymała Eliza Ostrowska (UAM Poznań). Królową strzelczyń została Karolina Majda (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), zdobywczyni 12 goli, a najlepszą bramkarką uznano Wiktorię Cisowską (AWF Poznań).

– Myślę, że sprawnie udało się przeprowadzić całe mistrzostwa. Co ważne, przez wszystkie cztery dni dopisywała pogoda, co zawsze jest ogromnym atutem tego typu imprez. Po rozmowach z kolegami po fachu z innych drużyn zgodnie dochodzimy do wniosku, że poziom sportowy mistrzostw idzie do góry z roku na rok – uważa Weiss.

Organizatorem AMP w piłce nożnej kobiet był AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partnerem zawodów był Dom Wydawniczy REBIS.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet w Poznaniu

Faza pucharowa

Mecz o 7. miejsce

Politechnika Wrocławska – Politechnika Rzeszowska 1:3

Mecz o 5. miejsce

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – Uniwersytet Warszawski 1:1, rzuty karne 1:2

Półfinały

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu 1:1, k. 3:2

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 3:4

Mecz o 3. miejsce

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 2:4

Finał

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 0:0, k. 0:2

Czołówka klasyfikacji generalnej

1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

4. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

5. Uniwersytet Warszawski

6. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

7. Politechnika Rzeszowska

8. Politechnika Wrocławska

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024