Silesion.PL

serwis informacyjny

Na kierowców wysokie temperatury działają jak alkohol. Jak dbać o siebie w trasie?

Nadciaga kolejna fala upalow

Nadciaga kolejna fala upalow

Upały dają się we znaki każdemu, a do tego potrafią być naprawdę groźne! Zwłaszcza w samochodzie nie można ich lekceważyć. Kierowca, który prowadzi nagrzane do wysokiej temperatury auto, znajduje się w podobnym stanie, co po spożyciu alkoholu. Jest zamroczony, a czas jego reakcji jest wydłużony. To może doprowadzić do wypadku! Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami w podróży samochodem? Eksperci z Yanosika podpowiadają.

Upał może spowodować stan podobny do bycia pod wpływem alkoholu

Kierowca w długiej trasie musi zachować wzmożoną koncentrację, być wypoczętym oraz mieć odpowiedni czas reakcji, zwłaszcza przy wykonywaniu manewrów. Wysoka temperatura (powyżej 30 st. Celsjusza) może zmienić jego stabilne samopoczucie i doprowadzić do rozdrażnienia, zmęczenia, obniżenia koncentracji oraz wydłużenia czasu reakcji.

Przeprowadzone przez specjalistów testy alarmują, że czas reakcji kierowcy może się wydłużyć nawet o 22%, jeśli prowadzi pojazd w temperaturze 27°C, w porównaniu do jazdy nim przy 21°C. Co ciekawe – czas reakcji kierowcy, który ma w krwi 0,5 promila alkoholu jest zaledwie gorszy o 10%.

Upał potrafi doprowadzić kierowcę do podobnego stanu, co jazda pod wpływem alkoholu. A to oznacza nie tylko brak czujności za kółkiem, ale również opóźniony czas reakcji, co w długiej trasie jest szczególnie niebezpieczne. Zwłaszcza, że w zależności od wyboru drogi wiele się dzieje – na autostradach i drogach szybkiego ruchu wymaga jest większa dynamika jazdy, niż na drogach krajowych i wojewódzkich, ale za to na tych drugich z kolei potrzeba dużej koncentracji, gdyż często są nich skrzyżowania ze światłami, przejściami dla pieszych, a także leśne odcinki, na których możemy spotkać dziką zwierzynę. W takich sytuacjach trzeba reagować bardzo szybko – komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Jak sobie radzić za kółkiem w trakcie upałów?

– Ważne jest odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży. Zanim do niego wsiądziemy, wystarczy otworzyć wszystkie drzwi i przewietrzyć kabinę. W ten sposób wypuścimy z auta gorące powietrze i wyrównamy je do poziomu tego z zewnątrz. To bardzo ważne, ponieważ w zaparkowanym na słońcu samochodzie temperatura może się podnieść o 30°C już w 20 minut! – mówi Andrzej Mejer, Yanosik

W trakcie jazdy można włączyć również klimatyzację, jednak i z tą nie powinno się przesadzać. Klimatyzacja nie schłodzi wnętrza auta błyskawicznie, gdy jest ono nagrzane na słońcu. Dlatego najpierw się je wietrzy, a następnie na odcinku pierwszych kilkuset metrów jeszcze otwiera okna usprawniając wymianę powietrza. Dopiero przy temperaturze zbliżonej do tej z zewnątrz można włączyć klimatyzację i ustawić ją pomiędzy 19 a 23°C. Przy częstym wysiadaniu z auta stosuje się również zasadę maksymalnej różnicy 8-10°C, aby nie doznać szoku termicznego.

O tym muszą pamiętać kierowcy

– Jadąc w długą trasę w trakcie upałów kierowca powinien być wyposażony w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Pomogą uniknąć zmęczenia oczy oraz bólu, który może wynikać z niespodziewanego oślepienia słońcem. A tego latem na trasie nie brakuje – odbija się od asfaltu, deski rozdzielczej, a czasem świeci prosto w oczy, bo tak wynika z kierunku jazdy do naszego celu – informuje Andrzej Mejer, Yanosik

Dobrym nawykiem jest również posiadanie przy sobie butelki z wodą i w miarę możliwości jak najczęstsze nawadnianie się. Oczywiście dobrym pomysłem są również przerwy regeneracyjne w trakcie podróży, np.: na pobliskich stacjach paliw czy MOP-ach. Wtedy warto zadbać o rozprostowanie nóg, kilkuminutowe rozciąganie się oraz załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych.

Jak sobie poradzić w aucie bez klimatyzacji?

Brak klimatyzacji w podróży w upalny dzień to wyjątkowo niekomfortowa sytuacja, ale również bardzo niebezpieczna. Zanim wyruszycie w trasę, poszukajcie odpowiedniego miejsca parkingowego. Parkując auto można wykorzystać osłonę na przednią szybę i postarać się o miejsce w cieniu – wówczas samochód nie będzie aż tak nagrzany.

Poza tym, obowiązuje ta sama reguła, co przy pojazdach wyposażonych w klimatyzację – kabinę należy dokładnie przewietrzyć przed wyruszeniem w trasę. W trakcie jazdy również należy dbać o wietrzenie auta – uruchomić dmuchawę z najwyższą prędkością i otworzyć część szyb. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie narazić się na zbytnie przeciągi!

Tego nie wolno zostawiać w samochodzie pod żadnym względem!

Upały są niebezpieczne również dla pasażerów i zwierząt. Pozostawienie dzieci, dorosłych oraz zwierzaków w samochodzie w czasie letniej gorączki jest niedopuszczalne. Szybki wzrost temperatury w kabinie może stanowić dla nich ogromne zagrożenie!

A pamiętajmy również o tym, że gdy osoba trzecia ujawni taką sytuację na parkingu, może wybić szybę w aucie, ze względu na konieczność ratowania życia. Nawet jeśli wychodzicie wyłącznie na chwilę z samochodu, np.: kupić wodę na stacji paliw, to nie zostawiajcie w aucie ludzi i zwierząt! Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy na zewnątrz temperatura przekracza 30°C, jak i tych w których być może nie jest tak wysoka, ale słońce jest mocno odczuwalne.

W samochodzie nie powinno się również zostawiać dodatkowych sprzętów elektronicznych. W nagrzanej słońcem kabinie mogą ulec zniszczeniu lub przestać prawidłowo pracować. Yanosik zawsze informuje swoich użytkowników o tym, by zabezpieczali akcesoria na czas skrajnych temperatur – słońce i mróz nie są sprzymierzeńcami elektroniki. Zjawisko to dotyczy również uchwytów, które mogą się odklejać z szyby i pozostawiać na niej brzydki żelowy ślad, który później ciężko usunąć. Gorszą sprawą jest to, że może się to wydarzyć również w trakcie jazdy. Uchwyt na smartfona może się odkleić i spaść na podłogę, a wtedy w wyniku zaskoczenia kierowca może zareagować zbyt intensywnie i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze – podpowiada Andrzej Mejer, Yanosik

W trakcie upałów, w aucie nie powinno się również zostawiać na dłużej wszelkich zakupów spożywczych, które mogą się zepsuć, a po ich spożyciu może wystąpić zatrucie pokarmowe. Groźne jest również pozostawianie środków chemicznych oraz dezodorantów, czy lakierów do włosów – te mogą pęknąć i zanieczyścić tapicerkę.

Wysokie temperatury latem dają się we znaki wszystkim podróżującym. Kierowcy pod ich wpływem tracą czujność, są poddenerwowani oraz mają opóźniony czas reakcji. A to bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do wypadku. Zwłaszcza, że w okresie wakacji ruch na drogach jest bardziej wzmożony.

Pamiętajcie o tym, że zanim wyruszycie w trasę należy odpowiednio przewietrzyć samochód, a dopiero później włączyć klimatyzację. Jeśli jej nie macie – włączcie dmuchawę i uchylcie okna. Nie przesadzajcie zarówno z jednym, jak i z drugim, gdyż może to odbić się na Waszym zdrowiu.

Bez wyjątków – nie zostawiajcie w samochodzie dzieci, zwierząt ani osób dorosłych, nawet jeśli wychodzicie tylko na chwilę na stacji paliw. Kabina może się nagrzać bardziej o 30 st. Celsjusza już w 20 minut, a to bardzo niebezpieczne! Nie pozostawiajcie w samochodzie również dodatkowych akcesoriów elektronicznych, zakupów spożywczych czy środków chemicznych – mogą się zepsuć, a nawet wybuchnąć!

Wybierając się w trasę na wakacje autem jedźcie ostrożnie, zachowujcie wzmożoną czujność i dbajcie o siebie. Stosujcie zasady bezpiecznej jazdy i nie szarżujcie na drogach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024