27 listopada 2021

Silesion.PL

serwis informacyjny

„Mistrz”: spotkanie z autorką książki o Tadeuszu „Teddym” Pietrzykowskim w Muzeum Legii

W poniedziałek, 11 października o godz. 18:00 w Muzeum Legii odbędzie się spotkanie autorskie poświęcone książce opisującej dramatyczne losy legendarnego boksera Legii i wieżnia KL Auschwitz Tadeusza “Teddy’ego” Pietrzykowskiego. Gościem będzie autorka publikacji, córka Eleonora Szafran. Wstęp wolny.

W poniedziałek, 11 października o godz. 18:00 w Muzeum Legii odbędzie się spotkanie autorskie poświęcone książce opisującej dramatyczne losy legendarnego boksera Legii i więźnia KL Auschwitz Tadeusza “Teddy’ego” Pietrzykowskiego. Gościem będzie autorka publikacji, jego córka Eleonora Szafran. Wstęp wolny.

Podczas spotkania będzie można porozmawiać z autorką, kupić książkę w promocyjnej cenie i otrzymać osobistą dedykację.

Premiera publikacji miała miejsce 1 września. Muzeum Legii będzie gospodarzem pierwszego spotkania autorskiego poświęconego książce i inspirującej postaci “Teddy’ego”. Równolegle z książką powstał film oparty na jego pasjonującej i pełnej dramatyzmu historii, który zgromadził w kinach ponad 150 tys. widzów.

Tadeusz “Teddy” Pietrzykowski był bokserem Legii, mistrzem Warszawy, wicemistrzem Polski, który w pierwszym transporcie więźniów trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam walczył o godność swoją i innych współwięźniów, dla których jego walki stały się natchnieniem i nadzieją na przezwyciężenie obozowego piekła. “Być to być najlepszym” – pisał “Teddy”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Muzeum Legii (wejście przez recepcję główną) na godz. 18:00. W trakcie spotkania orgnizatorzy planują konkurs, w którym do wygrania będzie koszulka z logo filmu “Mistrz” i autografem odwtórcy roli głównej Piotra Głowackiego.

Opis od wydawcy:

Nikt przed nim tego nie zrobił. Żaden z wycieńczonych szeregowych więźniów nie odważył się walczyć z silniejszymi, dobrze odżywionymi obozowymi kapo. ,,Teddy” pamiętał jednak, czego przed wojną nauczył go Papa Stamm: trzeba walczyć do końca. Zwycięstwa ,,Teddy’ego” na obozowych ringach to nie była tylko wygrana walka bokserska, to był pokaz niezłomności i nadzieja dla tysięcy więźniów, którzy patrzyli ,,jak Polak bije Niemca” i widzieli w tym zapowiedź zwycięstwa i końca wojny.

Ta książka to dokument pamięci. ,,Teddy” sam opowiada, co przeżył i widział. Jego historie trzymają w napięciu, nieraz budzą przerażenie, czasem głębokie wzruszenie szlachetną postawą współwięźniów albo zaciekawienie uczuciem rodzącym się w obozowym piekle. Relacje o niezwyciężonym ,,Teddym” pojawiają się we wspomnieniach byłych więźniów Auschwitz, ale ON sam dotąd żył w cieniu swoich niewiarygodnych zwycięstw. Niezwykle skromny, pogodny człowiek – heros w skórze antybohatera – przez lata snuł swoje opowieści tylko w gronie rodziny i przyjaciół. Odnalezienie zielonego brulionu z zapiskami pozwoliło nareszcie oddać głos mistrzowi.

Copyright © 2016-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. | Silesion dla Śląska.