Silesion.PL

serwis informacyjny

Metamorfoza terenu wokół stawu Starganiec w Katowicach

Metamorfoza terenu wokol Starganca

Metamorfoza terenu wokol Starganca

Zaadaptowany na kąpielisko staw, pomost z częścią pływającą, nowa plaża i ścieżki, strefa małej gastronomii – to tylko część prac, jakie mają zostać zrealizowane w ramach rewitalizacji terenu rekreacyjnego wokół stawu Starganiec. Chociaż oferty złożone w postępowaniu przetargowym Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach przekraczały przygotowany budżet, to inwestycja ma szansę na realizację. Prezydent zgodził się na przekazanie dodatkowych środków na ten cel, teraz potrzebna jest zgoda rady miasta.

– Inwestycje w zieleń i tereny przeznaczone do rekreacji są bardzo pożądane przez mieszkańców, mam tego świadomość, dlatego podjąłem decyzję o tym, aby przeznaczyć dodatkowe środki na modernizację Stargańca. Priorytetem jest powrót do dawnej świetności tego miejsca. Chcemy, żeby ten obszar znów mocno żył, a dołożenie środków na realizację tego projektu pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Niestety dynamiczna sytuacja gospodarcza i szalejąca inflacja wpływają na przetargi, a wcześniejsze wyceny szybko stają się nieaktualne, gdyż ceny rynkowe stale rosną – dodaje.

W ostatnim czasie Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach prowadził dwa postępowania przetargowe na modernizację terenu wokół stawu Starganiec. W pierwszym, gdzie budżet na realizację wynosił 4,9 mln zł brutto, swoje oferty złożyło 4 wykonawców. Najtańsza z propozycji została wyceniona na 6,3 mln zł. Koszt najdroższej to niemal dwukrotność zabezpieczonych środków. Przetarg został więc unieważniony, a pod koniec lipca ZZM ogłosił drugie postępowanie. Zakładany budżet wynosił 5,1 mln zł brutto. Ponownie złożone oferty były jednak wyższe. W tym przetargu najdroższa z propozycji – złożona przez Bako Sport G. Baran Koziołek, spółka Jawna – została oszacowana na 8,9 mln zł. Z kolei najniższą cenę zaproponowała spółka GEOSOLID Sp. z o.o. – 6,8 mln zł. Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach zwrócił się jednak z wnioskiem o dofinansowanie z budżetu miasta. Ze względu na ważność inwestycji prezydent zgodził się na przekazanie dodatkowych środków na jej realizację, zgodę musi wyrazić również Rada Miasta. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pozostanie podpisanie umowy i realizacja zadania. Zgodnie z deklaracją wykonawcy, powinno to zająć maksymalnie 36 tygodni.

Kąpielisko, plaża, boiska, a także strefa małej gastronomii

Znajdujący się na pograniczu Katowic i Mikołowa teren wokół stawu Starganiec – niegdyś popularny ośrodek wodno-rekreacyjny Huty Baildon – ma przejść kompleksową metamorfozę. W planach jest przystosowanie stawu do funkcji kąpieliskowej, umocnienie i realizacja nowego zagospodarowania plaży, wykonanie boisk do siatkówki plażowej. Wypoczywać będzie można także w zamontowanych tu altanach piknikowych, na ławkach i leżakach miejskich. Atrakcyjnym elementem przemiany ma być ponadto pomost z częścią pływającą.

W pobliżu plaży umieszczona zostanie także strefa małej gastronomii z miejscem na postawienie foodtrucków. W poruszaniu się po terenie o powierzchni około 16 hektarów pomoże nowy układ ścieżek. Będą one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co ważne, drogi dla pieszych zostaną zrealizowane w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w systemy korzeniowe drzew rosnących na tym zielonym terenie. Wieczorne spacery będzie ułatwiać energooszczędne oświetlenie składające się z kilkudziesięciu lamp solarnych LED. Z kolei osoby dojeżdżające na teren Stargańca samochodem będą mogły pozostawić swój pojazd na parkingu z nową nawierzchnią.

– Takie miejsca jak Starganiec i jego okolice mają ogromny potencjał. Zieleń sprzyja odpoczynkowi i jest ważna dla naszego samopoczucia, ale równie istotne jest, by teren został odpowiednio przystosowany do korzystania z jego zalet. Starganiec po zrealizowaniu inwestycji będzie sprzyjał różnym formom rekreacji – od uprawiania sportu po spokojne spacery przygotowanymi ścieżkami czy wypoczynek na leżakach – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Inwestycja obejmuje również nasadzenia nowych roślin. Pojawi się tu prawie 30 różnych gatunków drzew i bylin. To między innymi jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal”. Z kolei dla przyciąganych przez rośliny owadów zapylających zamontowane zostaną specjalne budki.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024