Silesion.PL

serwis informacyjny

KZGM w Katowicach zakończył termomodernizację kolejnych budynków mieszkalnych

KZGM zakonczyl termomodernizacje kolejnych budynkow materialy prasowe 2022

KZGM zakonczyl termomodernizacje kolejnych budynkow materialy prasowe 2022

Dwa kolejne budynki miejskich zasobów, którymi zarządza Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, zostały poddane termomodernizacji. Dzięki pracom o łącznej wartości około 1,5 mln zł w obiektach przy ul. Przedwiośnie 2A oraz Boya-Żeleńskiego 94 podniósł się nie tylko komfort życia mieszkańców. Budynki lepiej też zachowują temperaturę wewnątrz, co nie jest bez znaczenia zarówno dla kosztów użytkowania, jak i ekologii.

Realizowane przez nas inwestycje termomodernizacyjne składają się z wielu elementów. Przeprowadzamy izolację przeciwwilgociową i cieplną fundamentów, elewacji, stropów i dachów. Wymieniamy też stolarkę otworową, co ma ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu. Nieszczelne okna i drzwi tworzą mostki termiczne, przez które traci się nawet 30% ciepła – mówi Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Wartość prac, którymi objęto budynek wielorodzinny przy ul. Boya-Żeleńskiego 94 to ponad 1,1 mln zł. W ramach zrealizowanej inwestycji wykonano izolację przeciwwilgociową i cieplną ścian fundamentowych, ocieplono elewację, docieplono posadzki i poddasze. Powstało przyłącze kanalizacji deszczowej, zmodernizowano kanalizację sanitarną, wodociągową, a także instalację gazową oraz centralnego ogrzewania. Obiekt zyskał nowe oświetlenie zewnętrzne, wyremontowaną klatkę schodową i ganki piwniczne. Ponadto pomieszczenia piwniczne przystosowano do potrzeb wymiennikowni centralnego ogrzewania. Z kolei w przypadku ul. Przedwiośnie 2A, oprócz izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej, w zakresie prac znalazły się także wymiana stolarki otworowej oraz instalacji odgromowej, a także remont kominów, balkonów i schodów zewnętrznych. Modernizacja tego obiektu kosztowała około 420 tys. zł.

Trwają prace w kolejnych budynkach

Budynki przy ul. Żeleńskiego i Przedwiośnie nie są jedynymi, w których podwyższany jest standard. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach sukcesywnie modernizuje kolejne nieruchomości. Obecnie prace prowadzone są w budynkach przy Gliwickiej, Kosmicznej, Sokolskiej oraz Wiosny Ludów, gdzie dodatkowo pojawi się instalacja fotowoltaiczna.

Skuteczna termomodernizacja budynku to wiele korzyści. Zimą lepiej utrzymuje on swoją temperaturę, dlatego oszczędzamy na energii potrzebnej do jego ogrzania. Z drugiej strony, w sezonie letnim taki obiekt, w porównaniu z nieruchomościami bez izolacji cieplnej, wolniej się nagrzewa i łatwiej utrzymać w nim niższą temperaturę. Poprawia się więc komfort życia lokatorów, a mniejsze zużycie energii wpływa na obniżenie rachunków i oszczędności w poszczególnych gospodarstwach domowych – mówi dyrektor Marcin Gawlik. – Nie zapominajmy także o efekcie ekologicznym. Energooszczędne budynki są przyjaźniejsze dla środowiska i pomagają redukować zjawisko smogu oraz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery – dodaje Gawlik

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author