Silesion.PL

serwis informacyjny

Kiedy zmieniamy czas i przestawiamy zegarki? Zmiana czasu na zimowy 2020

Na czas zimowy przechodzimy już jesienią i zmieniamy wskazowki zegarka w ostatnią niedzielę października. W 2020 roku z czasu letniego na zimowy przechodzimy w nocy z soboty na niedzielę a dokładnie z 24 na 25 października. Przestawiamy wtedy wskazówkę z godziny 3 na 2 i śpimy dłużej.

Dlaczego przechodzimy na czas zimowy i letni? Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, kiedy jest najwięcej światła słonecznego. Teoretyczne, zmiana czasu na zimowy ma zapewniać 1 do 4 proc. oszczędności energii. Celem zmiany czasu ma w swoim założeniu przesunięcie aktywności ludzi tak, aby maksymalnie wykorzystywali światło słoneczne.

W nocy z 24 na 25 października 2020 śpimy dłużej.

Na czas letni przejdziemy z 27 na 28 marca 2021 roku

⏰ Kiedy przestawiamy zegarki?

W całej Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 22:00, 00:00, 01:00, 02:00 lub 03:00 czasu lokalnego) zegary przestawia się godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 23:00, 1:00, 2:00, 3:00 lub 4:00 czasu lokalnego), o godzinę do tyłu. Zatem czas letni trwa około 7 miesięcy, czyli przez większą część roku.

Czy przestaniemy zmieniać czas na letni i zimowy?

27 marca 2019 r. Parlament Europejski głosował za zlikwidowaniem dwa razy w roku zwyczaju zmiany czasu . Oznacza to, że pod koniec marca zegary nie będą już przesuwały się o godzinę do przodu, ani do tyłu w październiku każdego roku. Stuletnia praktyka zmiany czasu letniego dobiegnie końca w roku 2021.

Dlaczego zmieniamy czas na letni?

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

W jakich krajach nie stosuje się zmiany czasu?

Zmianę czasu – stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Poza Europą zmianę czasu stosują m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany czasu na czas letni jest Japonia.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023