Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowickie TBS ma już pozwolenie na budowę osiedla przy ul. Kosmicznej

Giszowiec KTBS Wizualizacja z lotu ptaka wizualizacja be3design

Giszowiec KTBS Wizualizacja z lotu ptaka wizualizacja be3design

  • KTBS otrzymało pozwolenie na budowę osiedla. 
  • Spółka przygotowuje się do ogłoszenia postępowania przetargowego na realizację inwestycji.  
  • Będzie to pod wieloma względami jedno z najbardziej nowatorskich osiedli niekomercyjnych  
    w Polsce.    

KTBS ma zielone światło do rozpoczęcia innowacyjnej inwestycji 

Spółka odebrała już pozwolenie na budowę, które w momencie uprawomocnienia otworzy drogę do rozpoczęcia prac przy powstawaniu nowoczesnego osiedla. Realizacji ma przyświecać idea zrównoważonej architektury. Jego nietypowa – kontrastująca tak z historyczną, jak i post PRL-owską architekturą – forma została zaproponowana przez pracownię K3Xmore. Od samego początku projekt, który swą surowością przypomina nieco stację badawczą, wzbudził dyskusję i duże zainteresowanie środowiska twórców i mieszkańców. O koncepcji osiedla pozytywnie wypowiedział się jeden z najbardziej znanych polskich, współczesnych architektów.  

– To bardzo przemyślany i wyważony projekt. To nie tylko ciekawa architektura, ale i przestrzeń wokół, zaprojektowana z myślą o człowieku, faunie i florze – ocenia Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni Medusa Group.

Giszowiec KTBS Wizualizacja z poziomu człowieka – wizualizacja be3design

Bez wątpienia obok powstającego osiedla nie będzie można przejść obojętnie, a kto wie czy w przyszłości nie stanie się ono jedną z ikon Giszowca.       

Innowacje i ekologia będą szły tu w parze  

Powstające osiedle będzie miało – jak na inwestycję miejską – wiele pionierskich rozwiązań, szczególnie w zakresie szeroko rozumianej ekologii. Koncepcja zakłada budowę np. ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wód opadowych. Bardzo nietypowym, rozwiązaniem jest planowana rezygnacja z przyłączenia osiedla do sieci ciepłowniczej na rzecz zastosowania głębinowych i powietrznych pomp ciepła. Celem jest także osiągnięcie jak najwyższej jakości wykonania, a to wszystko przy zastosowaniu rozwiązań obniżających ślad węglowy w cyklu życia budynku.  

Cieszę, że Katowickie TBS angażuje się w projekt innowacyjny i wyznaczający nowe trendy w miejskim budownictwie mieszkaniowym. Jestem przekonany, że osiedle przy ul. Kosmicznej bardzo dobrze wpisze się w krajobraz Giszowca, który nazywany jest również „osiedlem-ogrodem”. Dbanie o środowisko naturalne jest dla Katowic jednym z priorytetów, gdy myślimy o rozwoju miasta. Nasze ostatnie inwestycje w zieleń, jak zazielenienie al. Korfantego, czy trwająca zielona metamorfoza ul. Warszawskiej, podnoszą nie tylko walory estetyczne centrum miasta, ale również komfort życia mieszkańców i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne – mówi prezydent miasta, Marcin Krupa.   

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego. Co ważne, projektantki osiedla pomyślały także o zaaranżowaniu przestrzeni tak, by sprzyjała kontaktom międzyludzkim, a ruch samochodowy w kompleksie mieszkaniowym został ograniczony do minimum.  

110 nowych mieszkań w 7 budynkach 

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 110 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się tych dwupokojowych o wielkości do 55m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych i samochody nie pojawią się w przestrzeni otaczającej budynki. 

Giszowiec KTBS Wizualizacja z poziomu człowieka – wizualizacja be3design

– Mieszkania oferowane przez KTBS cieszą się wielkim zainteresowaniem i jestem pewien, że nie inaczej będzie w przypadku osiedla przy ul. Kosmicznej. Szczególnie, że kompleks powstaje w bardzo popularnej, dobrze skomunikowanej i lubianej dzielnicy jaką jest Giszowiec. Nowi mieszkańcy będą mieli bardzo łatwy dostęp do usług, handlu, edukacji dla dzieci i co ważne – natury, bo osiedle znajduje się w bliskim sąsiedztwie terenów leśnych – mówi prezes KTBS, Janusz Olesiński.     

Rozpoczęcie inwestycji na początku 2023 roku 

KTBS planuje start procesu inwestycyjnego, w tym pozyskanie finasowania z Funduszu Dopłat oraz rozpoczęcie postępowania przetargowego, w I kwartale 2023 roku. Zakończenie inwestycji przewidziane jest w trzecim kwartale 2025. Trzeba jednak pamiętać, że w obecnych warunkach zawirowań gospodarczych, w okresie realizacji inwestycji może dojść do sytuacji nieprzewidzianych, co może wpłynąć na proces budowy. Od dłuższego czasu widać na rynku problemy związane z wyborem wykonawców, czy zmieniającymi się kosztami.  Po zakończeniu budowy będzie to już trzecie osiedle KTBS w Giszowcu umiejscowione niedaleko dwóch wcześniejszych inwestycji znajdujących się przy pobliskiej ul. Pod Kasztanami. Co ważne według planów nowi lokatorzy z ul. Kosmicznej będą mogli starać się o dofinasowanie do czynszu.  Aby dowiedzieć się więcej o postępach inwestycji i późniejszym zasiedlaniu budynków warto obserwować stronę internetową i media społecznościowe Katowickiego TBS.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024