Silesion.PL

serwis informacyjny

Już nie tylko Warszawa, a Łódź – co przyciąga inwestorów? O tych rzeczach mogłeś nie wiedzieć

Fot. Nowe Zlotno PROFIT DEVELOPMENT

Fot. Nowe Zlotno PROFIT DEVELOPMENT

Łódź – niegdyś zapomniana i traktowana jak sypialnia Warszawy – dziś zyskuje na popularności. To trzecie miasto co do wielkości w Polsce, które zachwyca różnorodnością, ciekawą tkanką miejską, a także przyciąga turystów ze względu na interesujące wydarzenia kulturalne. Łódź zwana jest także miastem akademickim i centrum BPO – coraz więcej międzynarodowych korporacji posiada właśnie tam swoje centra usług. Nie dziwi fakt, że wzrósł odsetek osób, które decydują się na zakup nieruchomości w centrum Polski.

Rynek nieruchomości w Polsce jest dynamiczny. Ceny mieszkań znacząco wzrosły, spadł natomiast popyt na lokale ze względu na niską dostępność kredytów hipotecznych. Wciąż jednak nie brakuje osób, które chcą kupić dom czy mieszkanie. Poszukują miast, które mają mieszkańcom wiele do zaoferowania i atrakcyjnych pod względem kosztów życia. Do takich niewątpliwe należy Łódź – miasto zlokalizowane w sercu Polski. Wielokulturowość jest wpisana w tkankę Łodzi. Miasto zachwyca kolorowymi kamienicami z dopracowanymi detalami, a także post-fabrykancką historią. I choć Łódź plasuje się w pierwszej trójce największych miast Polski (po Warszawie i Krakowie) – nadal jest atrakcyjna cenowo pod kątem cen nieruchomości. Średnia cena za m2 lokalu w Łodzi wynosi 8730 zł, w Krakowie 12 145 zł. zaś w Warszawie już 13 140 zł.

Gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej zapłacimy za mieszkanie w Łodzi?

Do najdroższej i najbardziej prestiżowej dzielnicy Łodzi zalicza się Polesie. Średnia cena mieszkania jest o kilka procent wyższa niż w innych dzielnicach miasta. Osiedle Złotno, które znajduje się w zachodniej części Łodzi i stanowi część Polesia, jest chętnie wybierane przez rodziny, singli, a także osoby starsze – to miejsce, które spełnia wymagania konsumentów niezależnie od ich wieku.

Realizujemy właśnie inwestycję przy ulicy Traktorowej i widzimy ogromny popyt na lokale. Złotno to „miasto w mieście”. Wokół osiedla zorganizowana jest pełna infrastruktura, która umożliwia funkcjonowanie i zaspokojenie wszelkich potrzeb w obrębie kilku kilometrów. Na potrzeby mieszkańców Złotna powstało centrum zakupowe, w którym znajdują się sklepy oferujące różnorodny asortyment – począwszy od produktów spożywczych, przez kosmetyki po ubrania. To także miejsce wypełnione kawiarniami, restauracjami serwującymi kuchnię polską, włoską czy japońską. Znajdziemy tu także mnóstwo terenów zielonych – wyjaśnia Bogdana Koczy, dyrektor oddziału łódzkiego, PROFIT Development.

Polesie – kojarzone niegdyś ze zniszczonymi kamienicami – dziś nabiera blasku. Powstają tam parki kieszonkowe, zlokalizowane między budynkami, a także nowoczesne inwestycje dedykowane miłośnikom miejskiego klimatu. Przykładem może być Pogonowskiego 73, gdzie w kaskadowej zabudowie powstaje prawie 150 mieszkań. Rozwój sukcesywnie rewitalizowanej dzielnicy Polesie zdecydowanie wpływa na komfort mieszkańców, a także ceny mieszkań.

Na drugim miejscu pośród najdroższych dzielnic Łodzi znajduje się Widzew, na trzecim Śródmieście, zaś na ostatniej pozycji plasuje się Łódź Górna. Każda z dzielnic posiada swój wyjątkowy charakter, jednak Polesie jest uznawane za najbardziej prestiżowe i przyjazne do życia miejsce.

Ceny najmu w Łodzi. Wysoki zwrot z inwestycji?

Łódź zwana jest m.in. miastem akademickim. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup lokali w centrum Polski nie mają problemu z ich wynajęciem. Popyt napędzają nie tylko studenci, ale także pracownicy międzynarodowych korporacji. Stosunkowo niska cena zakupu (w porównaniu do innych miast) zachęca inwestorów do kupowania lokali pod najem.

Z danych Bankier.pl wynika, że najbardziej popularne na najem są mieszkania do 38 metrów kwadratowych. Ten sektor odnotował wzrost cenowy o prawie 40 proc. Na drugiej pozycji plasują się lokale od 60 do 90 metrów. Koszt najmu takiego mieszkania wzrósł prawie o jedną czwartą. Jest także problem z dostępnością lokali. Co te dane oznaczają dla inwestorów? Iż warto zakupić mieszkanie w Łodzi, ponieważ nie będzie problemu z jego najmem – dodaje Bogdana Koczy, dyrektor oddziału łódzkiego, PROFIT Development.

Co tak przyciąga do Łodzi? To przede wszystkim liczne imprezy kulturalne, świetne lokale gastronomiczne i przyjazna tkanka miejsca. Jakie wydarzenia odbywają się w Łodzi? To m.in. Festiwal Łódź Czerech Kultur, Jemy w Łodzi Food Fest, koncerty i eventy organizowane w Atlas Arenie, a także nowo otwarte obiekty, jak Orientarium.

Fot. Łódź Mieszkanie PROFIT Development
Fot. Łódź Mieszkanie PROFIT Development

W Łodzi planowanych jest wiele nowych inwestycji, które mają przyciągnąć kolejnych pracowników, studentów i turystów, co jeszcze zwiększy zapotrzebowanie na lokale.

Do najważniejszych inwestycji zaliczyć można rewitalizację Akademii Muzycznej, przebudowę Pasażu Schillera w centrum miasta, rewitalizację starej elektrowni czy odnowę zabytkowej fabryki Wigencji koło OFF Piotrkowska. Do życia w mieście zachęcają także liczne inwestycje pracodawców. Do Łodzi swoje siedziby przenoszą największe, światowe korporacje. Doceniają świetną lokalizację i atrakcyjne cenowo lokale. Analitycy przewidują, że liczne inwestycje spowodują wzrost liczby mieszkańców w ciągu najbliższych lat.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

1 thought on “Już nie tylko Warszawa, a Łódź – co przyciąga inwestorów? O tych rzeczach mogłeś nie wiedzieć

  1. jeśli chodzi o mieszkania w Łodzi to najlepiej wypada zdaje sie nowe miasto polesie bo to niezła lokalizacja i cena za m2 też w miarę atrakcyjna

Comments are closed.

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024