Silesion.PL

serwis informacyjny

Jeszcze więcej zieleni w Katowicach, czyli prace miejskich spółek i zakładów w terenie

Niezależnie od pory roku katowickie zakłady i spółki konsekwentnie pracują nad tym, by w mieście pojawiała się nowa zieleń. Odebrane już zostały nowe zieleńce w Ligocie i Szopienicach, dach garażu został obsadzony kombinacją mchu, ziół i rozchodników, trwa także rewitalizacja skweru przy ulicy Ordona. Z kolei Katowickie TBS w pobliżu swoich budynków – m.in. przy ul. Kominka, Kubiny, Warmińskiej, Saint Etienne, Krasińskiego, Skowrońskiego, Równoległej, 1-go Maja, Bohaterów Monte Cassino, Marcinkowskiego i Sławka – posadziło 30 drzew oraz kilkaset krzewów i bylin.

W Katowicach stawiamy na zieleń realizując duże projekty, jak nowe parki, czy też rewitalizacji Doliny 5 Stawów w Szopienicach-Burowcu, jak również wprowadzając zieleń do centrum miasta i dzielnic poprzez nasadzenia, sianie łąk i stawianie donic. Prace podjęte przez miejskie zakłady i spółki są niezwykle wartościowe dla naszej społeczności. Odebrane nowe zieleńce w Ligocie i Szopienicach, zazielenienie dachu garażu przy ul. Grażyńskiego czy rewitalizacja skweru przy ul. Ordona to tylko kilka przykładów inwestycji, które wprowadzają świeżość i naturalność do miejskiego krajobrazu. Nasza wspólna strategia zakładająca nasadzenie drzew i krzewów przynosi wymierne efekty, ponieważ tu chodzi nie tylko o estetykę, ale o poprawę jakości i komfortu życia mieszkańców. Warto podkreślić, że prace w terenie nie ograniczają się jedynie do zazielenienia, bo często połączone są z modernizacją chodników i schodów, jak np. przy ul. Mikusińskiego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowe zieleńce w Ligocie i Szopienicach

W ostatnim czasie odnowione zieleńce w swoim sąsiedztwie zyskali mieszkańcy Ligoty oraz Szopienic. W trzech lokalizacjach Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach zrewitalizował miejsca przy budynkach mieszkalnych i obsadził tam łącznie ponad 5 tysięcy roślin. – To zarówno kwiaty, jak i krzewy, m.in. róża okrywkowa, trzcinnik ostrokwiatowy, mahonia pospolita. Zanim jednak sadzonki pojawiły się w ziemi, teren prac został przekopany i wzbogacony nawozem – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. – Koszt tych prac wyniósł razem około 180 tysięcy złotych netto – dodaje dyrektor Gawlik.

Mech, zioła i rozchodniki zamiast klasycznego dachu

Zazieleniło się także tuż obok ronda im. gen. Jerzego Ziętka. W pobliżu siedziby KZGM przy ul. Grażyńskiego, dzięki realizacji projektu z zielonego budżetu budynek garażu został pokryty mieszanką mchu, ziół i różnokolorowych rozchodników. Chociaż inwestycja została wykonana na początku listopada, to już zachwyca zielenią. To efekt wykorzystania mat rozchodnikowych zamiast klasycznych nasadzeń, które mają w pełni wykształcony system korzeniowy. To rozwiązanie cechuje się także większą odpornością na warunki zewnętrzne oraz dużą zdolnością do samoregeneracji.

Zazielenianie dachów, które najczęściej są niezagospodarowane, to dobry sposób na wprowadzanie roślinności w nowe miejsce. Nie zawsze to jednak będzie możliwe ze względu na nośność konstrukcji. Dlatego ważne jest przeprowadzenie ekspertyzy, która wykaże czy stan techniczny obiektu pozwoli nam na taką zieloną inwestycję – wyjaśnia dyrektor Marcin Gawlik.

Zieleń, meble miejskie i latarnie zasilane słońcem

Dobiega końca zielona inwestycja przy ulicy Ordona w Koszutce. To rewitalizacja 1 500 m2 terenu pomiędzy blokami, gdzie wykonany został nowy chodnik z krawężnikami, a także pojawiły się meble miejskie, by umożliwić spędzanie czasu na świeżym powietrzu w ładnym otoczeniu, które stanowić będzie nasadzana właśnie zieleń – drzewa, krzewy i pnącza. Zakres prac objął również odnowę istniejących trawników oraz pielęgnację rosnących tu drzew i krzewów. Całość metamorfozy dopełniają latarnie, zasilane energią słoneczną. Inwestycja o wartości prawie 350 tys. zł brutto została podzielona na dwa etapy. Pierwszy, obejmujący budowę chodnika czy montaż ławek i latarni, został już ukończony i odebrany. Drugi dotyczy zieleni i potrwa do początku grudnia.

30 drzew oraz kilkaset krzewów i bylin – jeszcze więcej zieleni na osiedlach KTBS

Również Katowickie TBS zadbało o zieleń na kilku swoich osiedlach. W pobliżu budynków spółki przy ulicach ul. Kominka, Kubiny, Warmińskiej, Saint Etienne, Krasińskiego, Skowrońskiego, Równoległej, 1-go Maja, Bohaterów Monte Cassino, Marcinkowskiego i Sławkapojawiło się w sumie 30 nowych drzew. Dodatkowo nasadzono kilkaset nowych krzewów i bylin.  

Od 2021 r. konsekwentnie realizujemy naszą zieloną strategię zakładającą nasadzenie setek nowych drzew i tysięcy krzewów. Wiemy, że nasi mieszkańcy potrzebują zieleni i oczekują, że będzie jej możliwe jak najwięcej na osiedlach. Co ważne, nie ograniczamy się jedynie do nasadzeń, ale staramy się także utrzymywać zieleń w jak najlepszej kondycji. Oglądając zdjęcia naszych osiedli sprzed lat możemy zauważyć wielką różnicę w ilości i jakości nasadzeń to najlepszy dowód na to, że warto iść w te stronę – mówi Janusz Olesiński prezes Katowickiego TBS.   

Nie tylko zieleń, ale też inne prace w terenie

Nowe nasadzenia czy rekultywacje to nie jedyne prace w terenie, jakie są na bieżąco realizowane. Miejskie służby realizują także na bieżąco inne prace w okolicach miejskich obiektów. Przykładem może być jedna z ostatnich inwestycji realizowanych przez KZGM, czyli modernizacja chodników i schodów terenowych przy ul. Mikusińskiego 24-26. To miejsce, którym na co dzień porusza się wiele mieszkańców w drodze od głównej ulicy czy przystanku autobusowego w głąb osiedla. By poruszanie się było wygodniejsze i bezpieczniejsze KZGM zmodernizował około 30 metrów chodnika, który zyskał nawierzchnię z kostki brukowej betonowej. Wykonane zostały także nowe stopnie schodów, dwustronne balustrady oraz odwodnienie, a w zakresie prac znalazło się ponadto profilowanie skarpy. Koszt tej inwestycji wyniósł 45 tys. zł netto.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024